Donald Tusk: Zostawili nam rekordowy dług. PiS: Pieniędzy nie ma i nie będzie

"Kończymy porządki i przyspieszamy" - pisze w serwisie X premier Donald Tusk. Wpis doczekał się komentarzy polityków PiS i Suwerennej Polski.

Publikacja: 20.03.2024 11:49

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP, Radek Pietruszka

W piątek minie 100 dni działania koalicyjnego rządu KO-Trzeciej Drogi-Nowej Lewicy, który powstał 13 grudnia po tym jak koalicja ta uzyskała większość w wyborach z 15 października.

Rząd Donalda Tuska

Rząd Donalda Tuska

PAP

Donald Tusk o PiS: Zostawili nam dług, korupcję, chaos, bałagan

PiS zwraca uwagę, że KO obiecała zrealizowanie 100 obietnic w pierwszych 100 dniach rządu, tymczasem jak dotąd zrealizowanych zostało — jak przekonuje PiS — jedynie kilka z tych obietnic.

Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej zwracał uwagę m.in. na to, że rząd musi zmieniać plany w związku z trudną sytuacją międzynarodową i koniecznością przygotowania się na wypadek konfliktu z Rosją.

Czytaj więcej

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Ważna deklaracja Donalda Tuska

Politycy KO zwracają też uwagę, że rząd ma charakter koalicyjny, a ich obietnice mogłyby zostać w pełni zrealizowane gdyby KO dysponowała samodzielną większością w Sejmie.

Ponadto Tusk zwracał we wtorek uwagę, że sytuacja Polski po rządach PiS była gorsza niż zakładał.

Tego właśnie dotyczy środowy wpis premiera. "Zostawili nam rekordowy dług, wszechobecną korupcję, zdeprawowane media, partyjną prokuraturę, chaos w sądach, tysiące krewnych i znajomych w spółkach, bałagan w rolnictwie, skompromitowaną dyplomację, wetującego prezydenta i partyjniaka w NBP. Kończymy porządki i przyspieszamy!" - napisał szef rządu.

PiS o Donaldzie Tusku: Największa liczba kłamstw w jednym tweecie

Do wpisu odniosła się była premier, Beata Szydło. „Jeszcze trochę przyspieszycie i wylecicie w kosmos” - zakpiła.

„Tusk mógłby startować w konkursie na zmieszczenie największej liczby kłamstw w jednym tweecie” - napisał z kolei Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski. Kaleta zarzucił Tuskowi, że ten wrócił do narracji „pieniędzy nie ma”. „Szybko poszło” - dodał.

„Nie trzeba czytać całego, streszczę. Piniendzy nie ma i nie będzie" - napisał z kolei Waldemar Buda, były minister ds. europejskich w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE – eurosceptycyzm w wersji light
Polityka
Gibała: Chcę pokazać, że w Krakowie nadszedł koniec epoki boomerów
Polityka
Rządowe dylematy mieszkaniowe. Nowe pomysły w pakiecie
Polityka
Marek Migalski: Toksyczne związki lewicy
Polityka
Łukasz Warzecha: Kradzież czasu i wysiłku