MKOl: Rosjanie i Białorusini wykluczeni z otwarcia IO w Paryżu. Impreza nie dla AIN

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował we wtorek, że sportowcy z Rosji i Białorusi, krajów "odpowiedzialnych za wojnę", nie wezmą udziału w ceremoniach otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Publikacja: 19.03.2024 21:00

Siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Lozannie

Siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Lozannie

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 755

Wcześniej ustalono, że sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli wziąć udział w rozgrywkach sportowych jako „indywidualni sportowcy neutralni” - AIN (Individual Neutral Athletes), tylko w konkurencjach indywidualnych.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował we worek, że Rosjanie i Białorusini, jako sportowcy indywidualni, nie będą mogli wziąć udziału w ceremoniach otwarcia igrzysk w Paryżu, w których biorą udział tylko zespoły.

"Jednak żaden rosyjski lub białoruski sportowiec powiązany z  agencjami wojskowymi i agencjami bezpieczeństwa narodowego nie będzie uprawniony do zgłoszenia ani udziału w zawodach” – oznajmił MKOl. Każdy z zakwalifikowanych zawodników przejdzie kontrolę specjalnej trzyosobowej komisji, która sprawdzi ich ewentualne powiązania z reżimami Rosji lub Białorusi.

Komitet nie podjął jeszcze decyzji co do udziału sportowców z Rosji i Białorusi w ceremoniach zamknięcia — w nich uczestniczą wszyscy sportowcy indywidualnie, nie jako reprezentacje swoich państw. Postanowienia co do ich udziału zapadną później.

MKOl przypomniał też, że sankcje wobec osób odpowiedzialnych za wojnę, czyli państw i rządów Rosji i Białorusi, pozostają w mocy podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Medale dla AIN? „Ograniczone świętowanie”

Do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu  zakwalifikowało się dotychczas 12 neutralnych zawodników z rosyjskim paszportem i siedmiu pochodzących z Białorusi.

Jak poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski, oczekuje się, że na paryską imprezę zakwalifikuje się ostatecznie w różnych dyscyplinach 36 Rosjan i 22 Białorusinów. 

Jeśli któryś zawodników z Rosji lub Białorusi stanie na najwyższym podium, świętowanie tego wydarzenia ma być „ograniczone” na maszt zostanie wciągnięta flaga AIN i odegrany hymn igrzysk.

Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę