Donald Tusk z apelem do Janusza Wojciechowskiego. "Żeby niczego nie zepsuł"

Przed wylotem do Bukaresztu Donald Tusk zapowiedział, że w stolicy Rumunii będzie rozmawiać m.in. z Ursulą von der Leyen oraz unijnym komisarzem ds. handlu Valdisem Dombrovskisem o Zielonym Ładzie i bezcłowym handlu z Ukrainą.

Publikacja: 07.03.2024 08:30

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Tusk spotka się w Bukareszcie z prezydentem i premierem Rumunii, ale weźmie też udział w spotkaniu liderów Europejskiej Partii Ludowej i liderów instytucji europejskich.

Donald Tusk o Januszu Wojciechowskim: Dotychczas był pasywny, żeby nie powiedzieć, że szkodził sprawie

- Będzie tam okazja i zabrać głos i porozmawiać w cztery oczy w związku z Zielonym Ładem — oświadczył premier.

- W Związku z Zielonym Ładem będę rozmawiał i z szefową KE, i z Valdisem Dombrovskisem odpowiedzialnym m.in. za kwestię wymiany handlowej z Ukrainą - dodał.

- Staramy się uzyskać takie decyzje, które pozwolą polskim rolnikom odetchnąć z ulgą - zapowiedział Tusk w kontekście protestów rolników w Polsce.

Czytaj więcej

Marcin Mastalerek: Jarosław Kaczyński zrobi z PiS co chce. To jego prywatna partia

- Ja chcę być bardzo ostrożny w zapowiedziach, zbyt wielu polityków w przeszłości w Polsce zaciemniało obraz i nie mówiło o konsekwencjach decyzji związanych z rolnictwem i Zielonym Ładem — mówił polski premier, który zapewnił, że „jest w stałym kontakcie z Brukselą”.

- Mój serdeczny apel do komisarza (rolnictwa Janusza) Wojciechowskiego, który przez ostatnie miesiące był pasywny, żeby nie powiedzieć że szkodził tej sprawie — powiedział premier. - Dobrze byłoby, żeby na żadnym etapie, także teraz, gdy być może teraz finalizujemy te działania, żeby niczego nie zepsuł - dodał.

- Nie chcę wchodzić w szczegóły — zastrzegł Tusk. 

- Jestem przekonany, że w sobotę na spotkaniu z rolnikami będę miał coś poważnego do zakomunikowania jeśli chodzi o Zielony Ład, m.in. jeśli chodzi o przepisy dotyczące ugorowania — zapowiedział jedynie. 

Donald Tusk: Będę rozmawiał z rolnikami, nie chuliganami

W kontekście gwałtownego przebiegu demonstracji rolników przed Sejmem 6 marca Tusk stwierdził, że "byli protestujący rolnicy, byli także działacze solidarności Piotra Dudy. - Były osoby, które dopuszczały się - z powodów politycznych czy innych — także aktów przemocy wobec służb porządkowych. Dość typowy przebieg zdarzeń, tak wyglądają bardzo często protesty, do których dołączają się ci, którzy mają pretensje także do innych kwestii. Ja nie będę mówił co myślę o zachowaniach niektórych protestujących - mówił premier.

- Ja nie będę rozmawiał z chuliganami, będę rozmawiał z rolnikami — zadeklarował dodając, że jego sobotnie spotkanie z rolnikami nie będzie negocjacjami lecz okazją do przedstawienia tego, co rząd może zaproponować rolnikom. 

Rozumiem irytację i wściekłość kobiet, które nie chcą, by kilku ponurych facetów znów zastanawiało się, czy one mają do czegoś prawo czy nie

Donald Tusk, premier

- Jeśli ktoś będzie chciał dalej protestować - jego prawo. Byle nie łamał przepisów — podsumował.

Tusk mówił też, że policja w czasie protestu rolników zachowywała się „niezwykle powściągliwie” mimo że „została zaatakowana kostką brukową”.

Donald Tusk ws. sporu o aborcję: Rozumiem wściekłość kobiet

Tusk wypowiedział się też ws. liberalizacji przepisów aborcyjnych w Polsce.

- Chce bardzo wyraźnie podkreślić, czy ta debata nad projektami, które są w Sejmie odbędzie się jutro, czy za miesiąc, to nie zmieni stanowiska KO ws. prawa kobiet polskich do legalnej i bezpiecznej terminacji ciąży. Niezależnie od terminu na jaki zdecyduje się pan marszałek ja tutaj niczego nie będę z nikim negocjował. To prawo, o którym mówiliśmy, do 12 tygodnia, to chyba dla wszystkich staje się oczywiste — stwierdził.

- Rozumiem irytację i wściekłość kobiet, które nie chcą, by kilku ponurych facetów znów zastanawiało się, czy one mają do czegoś prawo czy nie — dodał.

Tusk spotka się w Bukareszcie z prezydentem i premierem Rumunii, ale weźmie też udział w spotkaniu liderów Europejskiej Partii Ludowej i liderów instytucji europejskich.

Donald Tusk o Januszu Wojciechowskim: Dotychczas był pasywny, żeby nie powiedzieć, że szkodził sprawie

Pozostało 94% artykułu
Polityka
Obywatele obcych państw w polskiej policji? Bosak: Protestujemy
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Sondaż IBRiS: Koalicja Obywatelska już nie prowadzi. Zmiana na pozycji lidera
Polityka
Rząd Donalda Tuska chce zlikwidować CBA. Andrzej Duda krytykuje. „Widocznie mają w tym interes”
Polityka
Wybory samorządowe 2024: PiS przegrywa w Zakopanem
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Łukasz Gibała przerwał milczenie po porażce z Aleksandrem Miszalskim w Krakowie