Rosja żegna Aleksieja Nawalnego. Pogrzeb opozycjonisty w Moskwie

W Moskwie w piątek odbywają się uroczystości pogrzebowe Aleksieja Nawalnego. Władze Rosji poinformowały o śmierci opozycjonisty 16 lutego. W jego akcie zgonu wpisano, że zmarł z przyczyn naturalnych. Żona Nawalnego twierdzi jednak, że został zamordowany.

Publikacja: 01.03.2024 11:55

Cerkiew, w której odbędą się nabożeństwo żałobne w ramach uroczystości pogrzebowych Aleksieja Nawaln

Cerkiew, w której odbędą się nabożeństwo żałobne w ramach uroczystości pogrzebowych Aleksieja Nawalnego

Foto: REUTERS

Przed ceremonią pogrzebową, zaplanowaną na godzinę 12 czasu polskiego, w pobliżu Cerkwi Ikony Matki Bożej w Marino, dzielnicy Moskwy, gdzie w przeszłości mieszkał Nawalny, pojawiły się zwiększone siły policyjne.

Moskwa: Aleksieja Nawalnego ma żegnać ok. 1 000 osób, w tym matka

Zwolennicy Nawalnego szacują, że opozycjonistę żegna ok. 1 000 osób.

Czytaj więcej

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Czy dojdzie do antyputinowskiej demonstracji?

O śmierci Nawalnego władze Rosji poinformowały 16 lutego. Nawalny zmarł w kolonii karnej w okolicach koła podbiegunowego, gdzie odsiadywał wyrok wieloletniego więzienia. Oficjalnie przyczyną śmierci Nawalnego miał być zakrzep. Wersję tę potwierdza, powołując się na swoje źródła, ukraiński wywiad.

Czytaj więcej

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Pochować wbrew wszystkim przeciwnościom

Żona Nawalnego, Julia, sugerowała jednak, że jej mąż został otruty. Z kolei jedna z współpracownicy Nawalnego, Maria Piewczich twierdziła, że Nawalny został zamordowany, bo Putin nie mógł pogodzić się z tym, że odzyska wolność. Według niej w momencie, gdy Nawalny zmarł, rozmowy na temat jego uwolnienia w ramach wymiany więźniów znajdowały się w ostatniej fazie. Jak mówiła Piewczich Nawalny i dwóch obywateli USA miało być wymienionych, według niej, na Wadima Krasikowa, zabójcę z FSB, który siedzi w niemieckim więzieniu. Kreml nie potwierdził tych doniesień. 

Cerkiew, w której ma odbyć się ceremonia żałobna została otoczona barierkami, w jej rejonie pojawiły się też wzmocnione siły policji. Władze Rosji uważają Fundację Walki z Korupcją Nawalnego za organizację ekstremistyczną. W przeszłości demonstracje zwolenników Nawalnego były rozbijane przez policję. Putin od lat nie wymieniał nazwiska Nawalnego mówiąc o nim „ten człowiek”.

Zwolennicy Nawalnego twierdzą, że na ok. 1,5 godziny przed nabożeństwem w pobliżu cerkwi, w której żegnany będzie Nawalny, zgromadziło się ok. 1 000 osób. Reuters zaznacza, że nie jest w stanie zweryfikować tej liczby.

Białoruska telewizja NEXTA opublikowała na platformie X nagranie, na którym widać ludzi krzyczących „Nawalny” przed cerkwią, w której ma odbyć się nabożeństwo żałobne.

Nawalny zostanie pochowany na Cmentarzu Borysowskim położonym ok. 2,5 km od cerkwi, w której odbywa się nabożeństwo żałobne. Cmentarz ten również został otoczony barierkami przez policję.

Na pogrzebie ma pojawić się matka Nawalnego, 69-letnia Ludmiła.

Putin od lat nie wymieniał nazwiska Nawalnego mówiąc o nim „ten człowiek”

Obrońcy praw człowieka apelują, aby osoby, które chcą uczestniczyć w pogrzebie w Moskwie, wzięły ze sobą paszporty, niewielkie butelki z wodą i numery telefonów do prawników, którzy mogą im pomóc w przypadku aresztowania.

Przed pogrzebem zwolennicy Nawalnego zarzucali władzom, że te utrudniały organizację większej uroczystości pogrzebowej — nie udało się m.in. wynająć karawanu, który przewiózłby trumnę, co miało być efektem nacisków władz.

Aleksiej Nawalny, najbardziej znany przeciwnik Władimira Putina

Nawalny, były prawnik, był najbardziej znanym rosyjskim opozycjonistą. Organizował uliczne protesty, prowadził też śledztwa ws. korupcji przedstawicieli rosyjskich władz, jego Fundacja ujawniała też ogromny majątek, jakim ma dysponować Władimir Putin.

W 2020 roku Nawalny przeżył próbę otrucia bojowym środkiem chemicznym, nowiczok i trafił na leczenie do Niemiec. W 2021 roku wrócił do Rosji i został aresztowany w związku z naruszeniem zasad warunkowego zawieszenia kary więzienia, na które skazano go kilka lat wcześniej. Od tego czasu w kolejnych procesach Nawalny został skazany na wieloletnie więzienia.

Nawalny krytykował Putina za wojnę z Ukrainą, ale popierał np. aneksję Krymu.

Przed ceremonią pogrzebową, zaplanowaną na godzinę 12 czasu polskiego, w pobliżu Cerkwi Ikony Matki Bożej w Marino, dzielnicy Moskwy, gdzie w przeszłości mieszkał Nawalny, pojawiły się zwiększone siły policyjne.

Moskwa: Aleksieja Nawalnego ma żegnać ok. 1 000 osób, w tym matka

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Tajna kolacja Scholza i Macrona. Przywódcy Francji i Niemiec przygotowują się na wizytę Xi
Polityka
Bloomberg: Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem
Polityka
Co zrobi Moskwa, jeśli Zachód zabierze Rosji 300 miliardów dolarów?
Polityka
Charles Michel wyjaśnia dlaczego UE musi się rozszerzać
Polityka
Gruzińska policja brutalnie tłumi protesty. Parlament popiera „prawo rosyjskie”
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił