W brytyjskim parlamencie pojawiła się nowa partia. Jej twórca kiedyś udawał kota

George Galloway wygrał wybory uzupełniające do Izby Gmin w angielskim mieście Rochdale. Tym samym w brytyjskim parlamencie pojawiło się nowe ugrupowanie.

Aktualizacja: 01.03.2024 06:22 Publikacja: 01.03.2024 05:13

George Galloway

George Galloway

Foto: Phil Noble, REUTERS

Galloway jest liderem Partii Robotniczej Wielkiej Brytanii (Workers Party of Britain). Dotychczas nie miała ona reprezentacji w parlamencie.

Wybory uzupełniające w Rochdale: Kampania wyborcza dotyczyła wojny Izraela z Hamasem

Galloway, były polityk Partii Pracy, zapowiedział, że będzie „cierniem w oku” Partii Pracy przed wyborami parlamentarnymi, które opozycyjne ugrupowanie prawdopodobnie wygra, odbierając po latach władzę torysom.

Wybory w Rochdale miały nietypowy charakter, ponieważ Galloway w kampanii wyborczej skupił się na sprawach międzynarodowych i na sprzeciwie przeciw działaniom Izraela w Strefie Gazy, dzięki czemu zdobył głosy muzułmańskiej społeczności w Rochdale. Galloway atakował zarówno Partię Pracy, jak i torysów za wsparcie Izraela w wojnie z Hamasem.

Galloway zdobył mandat parlamentarzysty po raz siódmy — wcześniej reprezentował w Izbie Gmin Partię Pracy, z której został wyrzucony za krytykę Tony'ego Blaira w związku z zaangażowaniem się Wielkiej Brytanii w wojnę w Iraku.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Konserwatyści przegrywają, tracą posłów i mają nowego rywala

Reuters zauważa, że zwycięstwo Gallowaya podkreśla podziały jakie panują w Wielkiej Brytanii w związku z wojną Izraela z Hamasem, która trwa od 7 października, czyli od dnia ataku Hamasu na Izrael. W ataku tym zginęło 1 200 mieszkańców Izraela, z kolei w działaniach odwetowych Izraela zginęło jak dotąd ponad 30 tys. cywilów.

Wielka Brytania: Dlaczego Rochdale wybierało parlamentarzystę?

- Keirze Starmerze (lider Partii Pracy — red.), to dla Gazy — powiedział Galloway wygłaszając przemówienie po ogłoszeniu zwycięstwa w wyborach w Rochdale.

Galloway zdobył mandat parlamentarzysty po raz siódmy — wcześniej reprezentował w Izbie Gmin Partię Pracy

- Keir Starmer i Rishi Sunak (lider torysów, premier Wielkiej Brytanii) to dwa pośladki tego samego tyłka, obaj otrzymali klapsa dzisiaj, w Rochdale — kontynuował.

Galloway zdobył 12 335 głosów, niemal dwa razy więcej niż drugi w wyścigu, kandydat niezależny, David Tully. Kandydat Partii Pracy, Azhar Ali, zajął czwarte miejsce, ale w trakcie kampanii wyborczej stracił poparcie partii za szerzenie teorii spiskowych na temat Izraela.

Frekwencja w wyborach wyniosła 39,7 proc.

W Rochdale trzeba było zorganizować wybory przedterminowe ze względu na śmierć parlamentarzysty Partii Pracy, Tony'ego Lloyda.

Galloway zapowiada, że będzie zabierał głos w sprawie Strefy Gazy w Izbie Gmin.

O polityku było głośno w 2006 roku, gdy w jednej z edycji Big Brothera udawał kota pijąc mleko podawane mu przez aktorkę Rulę Lenską.

Galloway jest liderem Partii Robotniczej Wielkiej Brytanii (Workers Party of Britain). Dotychczas nie miała ona reprezentacji w parlamencie.

Wybory uzupełniające w Rochdale: Kampania wyborcza dotyczyła wojny Izraela z Hamasem

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
W Korei Północnej puszczają piosenkę o Kim Dzong Unie, "przyjaznym ojcu"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory w Indiach. Modi u progu trzeciej kadencji
Polityka
Przywódcy Belgii i Czech ostrzegają UE przed rosyjską dezinformacją
Polityka
Zakaz używania TikToka razem z pomocą Ukrainie i Izraelowi. Kongres USA uchwala przepisy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Kaukaz Południowy. Rosja się wycofuje, kilka państw walczy o wpływy