USA: Jest porozumienie w Kongresie, ale nie to, na które czeka Ukraina

Liderzy Partii Demokratycznej i Republikańskiej w Kongresie USA porozumieli się w sprawie przyjęcia ustaw zapewniających tymczasowe finansowanie administracji i chroniących władzę wykonawczą przed paraliżem, czyli tzw. zamknięciem (shutdown).

Publikacja: 29.02.2024 05:28

Kwestii porozumienia, które pozwoliłoby uniknąć paraliżu administracji, poświęcone było spotkanie w

Kwestii porozumienia, które pozwoliłoby uniknąć paraliżu administracji, poświęcone było spotkanie w Białym Domu

Foto: Leah Millis, Reuters

Gdyby porozumienie nie zostało zawarte, częściowy paraliż czekałby administrację USA już w sobotę.

USA: Porozumienie ws. finansowania administracji — Kongres da sobie czas do 8 i 22 marca

Porozumienie dotyczy 12 ustaw budżetowych, które zapewniają finansowanie wielu rządowym programom w roku fiskalnym, który kończy się 30 września.

Zatwierdzone przez liderów Izby Reprezentantów i Senatu porozumienie umożliwi przyjęcie ustaw o tymczasowym finansowaniu, które zapewnią środki na funkcjonowanie różnych działów administracji do 8 i 22 marca.

Dzięki ustawom o tymczasowym finansowaniu parlamentarzyści będą mieli więcej czasu na debatę na temat ostatecznego kształtu ustaw budżetowych bez ryzyka sparaliżowania administracji.

Gdyby porozumienia nie zawarto wśród departamentów, którym skończyłoby się finansowanie, byłby m.in. Pentagon (Departament Obrony miał zapewnione finansowanie do 8 marca).

Czytaj więcej

Donald Trump wykluczony z prawyborów w kolejnym stanie. Decyzja sądu

Izba Reprezentantów i Senat mają przegłosować ustawy o tymczasowym finansowaniu jeszcze w tym tygodniu — co zapowiedzieli spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson i lider większości w Senacie, Chuck Schumer.

Przedstawiciel Partii Republikańskiej, Kevin Hern, zapowiedział, że Izba Reprezentantów będzie głosować nad ustawą o tymczasowym finansowaniu — już czwartą taką ustawę w obecnym roku fiskalnym, który rozpoczął się 1 października, w czwartek.

Dzięki ustawom o tymczasowym finansowaniu parlamentarzyści będą mieli więcej czasu na debatę na temat ostatecznego kształtu ustaw budżetowych

Gdyby ustawy nie zostały przyjęte w sobotę środki na funkcjonowanie skończyłyby się Departamentowi Transportu, a także Departamentowi Energii, Departamentowi Spraw Weteranów, Departamentowi Rolnictwa oraz Departamentowi Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.

Dotychczasowe zawieszenia (shutdown) funkcjonowania administracji USA

Dotychczasowe zawieszenia (shutdown) funkcjonowania administracji USA

PAP

Liderzy Partii Demokratycznej i Republikańskiej w Kongresie będą teraz przekonywać szeregowych parlamentarzystów do poparcia zawartego porozumienia.

USA: Wciąż nie ma porozumienia ws. ustawy zapewniającej środki na pomoc dla Ukrainy

Przyjęciu ustaw pozwalających uniknąć paraliżu administracji poświęcone było wtorkowe spotkanie z liderami obu izb Kongresu z prezydentem USA Joe Bidenem. Biden rozmawiał też z przedstawicielami Kongresu o porozumieniu w sprawie ustawy przyjętej przez Senat, która gwarantuje administracji kolejne 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.

W tej sprawie nadal jednak nie ma przełomu. Po spotkaniu w Białym Domu spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson mówił, że Izba zajmie się przyjętą przez Senat ustawą „w odpowiednim czasie”.

Gdyby porozumienie nie zostało zawarte, częściowy paraliż czekałby administrację USA już w sobotę.

USA: Porozumienie ws. finansowania administracji — Kongres da sobie czas do 8 i 22 marca

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sunak: Pierwsi migranci odlecą do Rwandy w lipcu. "Bez względu na wszystko"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Iran i broń atomowa. Jest deklaracja władz w Teheranie
Polityka
Korea Północna strzela rakietami balistycznymi. Pokonały 300 km
Polityka
Bezprecedensowy wzrost wydatków na zbrojenia. Polska na czele Europy
Polityka
Córka Kadyrowa z orderem za zasługi, choć straciła miliony