MEN i MON mają planować manewry wojskowe dla uczennic i uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej chcą przygotować młodych ludzi do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Na maj resorty planować mają przeprowadzenie manewrów wojskowych dla uczennic i uczniów – podaje Onet.

Publikacja: 27.02.2024 12:06

Barbara Nowacka

Barbara Nowacka

Foto: TV.RP.PL

Jak informuje Onet, Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej w maju planują przeprowadzić manewry wojskowe dla uczennic i uczniów. Na razie trwać mają w tej sprawie rozmowy pomiędzy resortami.  

- Współpracujemy z Ministerstwem Obrony Narodowej bardzo intensywnie nad tym, żeby szybko poprawić wiedzę młodych ludzi. Jeden z poważniejszych zarzutów do naszych poprzedników jest taki, że oni tyle mówili o patriotyzmie, tyle wykrzykiwali, jak to oni kochają Polskę, a zapomnieli o tym, żeby przygotować młode osoby, dzieci i młodzież, na sytuacje kryzysowe - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka. - Co to jest za patriotyzm, jak się nie uczy młodych, jak bronić siebie, jak zadbać o otoczenie, jak bronić ojczyzny? Czym jest obrona cywilna? Jest też ochroną innych, ochroną ludności, a tego praktycznie nie wprowadzono - dodała. 

Nowacka zaznaczyła także, że w jej resorcie został przejrzany program przedmiotu szkolnego edukacja dla bezpieczeństwa. Jak oceniła, ”brakuje w nim poważnego podejścia do obszaru edukacji młodzieży w kwestii obronności i bezpieczeństwa”.

Czytaj więcej

Ociepa: Powinniśmy być gotowi na ataki terrorystyczne i próbę wprowadzenia chaosu

Rząd planuje na maj manewry wojskowe dla uczennic i uczniów. Odbędą się między innymi zajęcia z pierwszej pomocy

Od 1 września bieżącego roku w klasach 1-3 wprowadzone ma zostać 12 godzin zajęć z pierwszej pomocy. Lekcje te będą prowadzone przez nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego. - Przygotowujemy do tego nauczycieli, robimy to razem z Fundacją Jurka Owsiaka z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Razem z nimi, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, przygotowujemy taki mechanizm, żeby dzieci od najwcześniejszych lat umiały zareagować nie tylko ze względu na groźną sytuację polityczną, ale ze względu również na to, że żyjemy w takim świecie, gdzie ta pierwsza pomoc bardzo często musi być udzielana - podkreśla Nowacka. 

Jak pisze Onet, Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że nie chodzi o straszenie dzieci i rodziców oraz o wywoływanie paniki, lecz o to, by młodzi ludzie dostali narzędzia, które pomogą im zadbać o siebie oraz o ludność cywilną. - Aby podjąć właściwe decyzje i umieć sobie poradzić w trudnych sytuacjach, kiedy będzie taka potrzeba. I my to też zauważamy, dużo rozmawiamy z MON-em o tym, że trzeba się przygotować - stwierdziła Nowacka. - Nie zaszkodzi umieć sobie poradzić, nie zaszkodzi wiedzieć, gdzie jest schron, jak założyć opatrunek - dodała. 

Czytaj więcej

Wysłanie wojska na Ukrainę? Jednoznaczna deklaracja Donalda Tuska

Ministerstwo Edukacji Narodowej wystąpiło wcześniej do ministra Marcina Kierwińskiego, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, o przygotowanie się do przeglądu schronów w szkołach. Nowacka twierdzi, że schrony są w większości szkół, tylko nie są w stanie do użytku. - Chodzi o to, żeby dzieci były bezpieczne, żeby młodzież była bezpieczna i żeby ta młodzież umiał powiedzieć też starszym, gdzie się schronić - zaznacza ministra Nowacka.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"