Donald Tusk ws. aborcji: Nie zgadzam się z Szymonem Hołownią, ale nie podzielam pretensji Włodzimierza Czarzastego

- Ja sam jestem współinicjatorem ustawy o legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży - przypomniał premier Donald Tusk pytany o zmiany w przepisach aborcyjnych i krytyczną, pod adresem marszałka Sejmu Szymona Hołownia i prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wypowiedź wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego, lidera Nowej Lewicy.

Publikacja: 22.02.2024 13:04

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

- Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ktoś blokuje tego typu rzeczy i trzeba to nazywać po imieniu — mówił w TVN24 Czarzasty zarzucając Hołowni, że ten blokuje prace nad projektami ustaw liberalizującymi dostęp do aborcji. KO i Nowa Lewica opowiadają się za prawem do aborcji do 12. tygodnia ciąży, Trzecia Droga jest za powrotem do kompromisu aborcyjnego i późniejszym referendum ws. przepisów aborcyjnych.

Włodzimierz Czarzasty krytykuje Szymona Hołownię, Hołownia zarzuca Czarzastemu kłamstwo

- Hołownia jest moim szefem. Akceptuję, wspieram na każdym kroku, ale na Boga, blokujecie panowie prawa kobiet, żeby była jasność - mówił Czarzasty w TVN24. - Szymonie, Szymku, Władysławie, Władku, zagłosujcie za tym, a potem niech prezydent to zawetuje. Niech to zrobi, to nie może tak być, że są projekty składane i my po prostu tego nie robimy, bo nie robimy — podkreślił.

Czytaj więcej

Liberalizacja aborcji? Katarzyna Lubnauer: KO i Nowa Lewica nie mają większości

W odpowiedzi Hołownia zarzucił Czarzastemu kłamstwo i powiedział, że odesłał projekt Lewicy do poprawy wnioskodawcom i dopiero niedawno otrzymał poprawiony projekt.

Donald Tusk: Nie miałem złudzeń jakie stanowisko ws. aborcji mają Hołownia i Kosiniak-Kamysz

- Ja o tym już kilka razy mówiłem. W głosowaniu 15 października ludzie zdecydowali nie tylko o tym że przywracają demokrację i odsuwają PiS od władzy. Wyborcy mieli też świadomość co wszyscy sądzą w sprawach aborcji, bo w tej sprawie wielokrotnie liderzy obozu demokracji się wypowiadali — przypomniał Tusk. 

- Ja sam jestem współinicjatorem ustawy o legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży, ale nie miałem żadnych iluzji ani złudzeń jakie stanowisko w tej sprawie ma marszałek Hołownia czy prezes (Władysław) Kosiniak-Kamysz — dodał Tusk.

W głosowaniu 15 października ludzie zdecydowali nie tylko o tym że przywracają demokrację i odsuwają PiS od władzy. Wyborcy mieli też świadomość co wszyscy sądzą w sprawach aborcji

Donald Tusk, premier

- Mam inne zdanie w tej sprawie, będziemy negocjować, rozmawiać, namawiać, przede wszystkim Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu ze mną już podejmuje decyzje, które zmienią realia na tyle, na ile to jest możliwe pod dzisiejszymi ustawami — mówił też premier.

- Moje stanowisko jest jasne — będziemy oczekiwali uczciwej pracy nad tymi projektami i głosowania. Wtedy dowiemy się kto ma jakie poglądy — podkreślił Tusk.

- Jedno jest pewne: nie zgadzam się z Hołownią i Kosiniakiem-Kamyszem w tej kwestii, ale nie oszukiwali. Nie podzielam tonu pretensji do nich. Mam wiele wspólnych poglądów w tej kwestii z panem Czarzastym, ale nie podzielam jego zdenerwowania — podsumował szef rządu. 

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną