Włodzimierz Czarzasty do Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni: Blokujecie panowie prawa kobiet

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, mówiąc o pracach nad przepisami dotyczącymi liberalizacji ustawy aborcyjnej.

Publikacja: 20.02.2024 11:07

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica)

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty w rozmowie z TVN24 mówił między innymi o stanie prac nad przepisami dotyczącymi liberalizacji ustawy aborcyjnej. Lewica złożyła bowiem dwa projekty ustaw — jeden depenalizujący aborcję, a drugi zezwalający na aborcję do 12 tygodnia ciąży bez podawania przyczyny. Dotychczas nie były one jednak rozpatrywane przez Sejm.

Włodzimierz Czarzasty o aborcji: Mam dość. Nie będę brał odpowiedzialności

Jak powiedział w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, ta sytuacja go męczy. - Powiem szczerze, że mam już tego osobiście dość, a moje koleżanki i koledzy z klubu i z mojej formacji również - stwierdził polityk. 

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Liberalizacja aborcji nie pojawi się w umowie koalicyjnej

Czarzasty zaznaczył, że on oraz jego partyjni współpracownicy, "nie będą brali na siebie tego, że ustawy, które złożyli pierwszego dnia w Sejmie, dotyczące tak naprawdę prawa do własnego ciała, do aborcji do 12. tygodnia oraz depenalizacji całego procesu aborcyjnego, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem”. - Nie usłyszy pan ode mnie, że jestem przeciwko koalicji, która rządzi, ale w ramach tej demokracji walczymy o jej kształt. Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ktoś blokuje tego typu rzeczy i trzeba to nazywać po imieniu - zaznaczył Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty do Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni: Aborcja? Zagłosujcie za tym, a potem niech prezydent to zawetuje

Wicemarszałek Sejmu stwierdził także, że "fantastyczna jest Polska 2050, fantastyczny jest PSL, fantastyczny jest Kosiniak i Hołownia". - Hołownia jest moim szefem. Akceptuję, wspieram na każdym kroku, ale na Boga, blokujecie panowie prawa kobiet, żeby była jasność - powiedział. - Szymonie, Szymku, Władysławie, Władku, zagłosujcie za tym, a potem niech prezydent to zawetuje. Niech to zrobi, to nie może tak być, że są projekty składane i my po prostu tego nie robimy, bo nie robimy - podkreślił.

Pod koniec stycznia marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, ze „powołanie komisji nadzwyczajnej do rozważenia projektów dot. aborcji różnych ugrupowań może być dobrym pomysłem”. - To rozwiązanie spotkało się z pozytywnym przyjęciem na Konwencie Seniorów - podkreślał. 

Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem
Polityka
Raś o wpisach Protasiewicza w serwisie X: Jego osobisty czas nie jest najłatwiejszy
Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL