Jarosław Kaczyński mówi o "rasizmie Niemców wobec Polaków" i zarzuca Donaldowi Tuskowi przestępstwo

- Niemcy się nie zmieniły w relacji z Polakami, a Donald Tusk się w to wpisuje - mówił w czasie wystąpienia w siedzibie PiS prezes tej partii Jarosław Kaczyński.

Aktualizacja: 13.02.2024 14:52 Publikacja: 13.02.2024 14:37

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk i Olaf Scholz

Jarosław Kaczyński, Donald Tusk i Olaf Scholz

Foto: PAP/EPA, Adam Warżawa

Prezes PiS odnosił się do wypowiedzi Donalda Tuska, który w czasie konferencji prasowej w Berlinie, po rozmowach z kanclerzem Olafem Scholzem mówił, że „w sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym, kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu”.

Jarosław Kaczyński: Skrajnie rasistowska postawa Niemiec wobec Polaków

- Niemcy nie tak dawno jeszcze płaciły odszkodowania Francuzom za I wojnę światową, płaciły wielkie odszkodowania Izraelowi, w tej chwili podejmują rozmowy, albo już nawet płacą odszkodowania niektórym państwom afrykańskim, które były niemieckimi koloniami a wobec Polaków przyjmują postawę, którą nie można określić inaczej niż jako postawę rasistowską, skrajnie rasistowską. Tutaj widać, że nic się nie zmieniło — mówił wygłaszając oświadczenie Jarosław Kaczyński.

- Niemcy się nie zmieniły w relacji z Polakami, a Donald Tusk się w to wpisuje. To jest skrajnie szkodliwe, haniebne i jednocześnie jest to jeszcze przestępstwo z punktu widzenia polskiego Kodeksu karnego. Jest przestępstwo z artykułu 127 Kodeksu karnego, które premier Tusk popełnia od dłuższego czasu, chodzi o zmienianie przemocą ustroju polskiego państwa, a to jest kolejne, to jest wyrządzenie szkód w relacjach z innymi państwami — dodał.

Czytaj więcej

Radosław Sikorski dla „Spiegla”: Koniec z demonizowaniem Niemiec

Następnie Kaczyński oddał głos Arkadiuszowi Mularczykowi, który był pełnomocnikiem rządu Mateusza Morawieckiego ds. Odszkodowań. 

Jest przestępstwo z artykułu 127 Kodeksu karnego, które premier Tusk popełnia od dłuższego czasu, chodzi o zmienianie przemocą ustroju polskiego państwa

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Arkadiusz Mularczyk: Szokujące sformułowania Donalda Tuska w Berlinie

- Trzeba podkreślić, że te sformułowania, których użył premier Donald Tusk w casie swojej pierwszej wizyty w Berlinie, z kanclerzem Scholzem, muszą szokować. To pierwsza wizyta pana premiera w Berlinie i od razu podważa i osłabia status naszego kraju. Przed przystąpieniem formalnym do jakichkolwiek rozmów on już mówi, że sprawa ma charakter zamknięty od strony formalnej, prawnej. Co jest oczywistą nieprawdą - mówił Mularczyk.

Mularczyk mówił następnie, że między Polską a Niemcami powinno dojść do zawarcia umowy regulującej kwestię reparacji.

Poseł PiS zarzucił Tuskowi „zdradę interesów kraju” i „osłabianie pozycji kraju”. - Polska ma pełny mandat międzynarodowy, moralny, prawny, polityczny, by doszło do wypłaty odszkodowań Polsce za wojnę - oświadczył.

Czytaj więcej

Szefowie rządów Polski i Niemiec: Nie dopuścimy do „zmęczenia Ukrainą”

- Nasz raport wycenia straty Polskę na 6 bilionów 222 mld złotych. To kilkanaście portów CPK, to fundusze, które Niemcy powinni Polsce zapłacić - dodał.

Jarosław Kaczyński: Donald Tusk jest na usługach Niemiec

Poseł PiS mówił też, że „to dlatego Niemcy tak bardzo zaangażowały się w kampanię wyborczą Donalda Tuska i Platformy”, aby temat ten „zszedł z agendy”.

- Ja od dłuższego czasu mówiłem, że PO to partia niemiecka, a szef tej partii jest w gruncie rzeczy na usługach Niemiec. Jeśli ktoś do tej pory nie wierzył, to ma w tej chwili kolejny dowód, że tak właśnie jest — podsumował Kaczyński.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Kaczyński mówił, że "jeśli komuś nie wierzy, całkowicie nie wierzy, to jest właśnie Tusk".

- Zresztą kiedy jeszcze go nie znałem, ale znał go mój świętej pamięci brat, to mówił o nim nawet pewne rzeczy dobre, ale jednocześnie mówił: straszny kłamczuch, po prostu nie można mu wierzyć. To tak było. Nie zmienił się, tylko choroba się bardziej zaostrza — stwierdził prezes PiS.

Prezes PiS odnosił się do wypowiedzi Donalda Tuska, który w czasie konferencji prasowej w Berlinie, po rozmowach z kanclerzem Olafem Scholzem mówił, że „w sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym, kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu”.

Jarosław Kaczyński: Skrajnie rasistowska postawa Niemiec wobec Polaków

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Krzysztof Matyjaszczyk czy Monika Pohorecka? Kto wygrał w Częstochowie?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Paweł Gulewski czy Michał Zaleski? Kto wygrał w Toruniu?
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Jacek Jaśkowiak czy Zbigniew Czerwiński? Kto wygrał w Poznaniu?
Polityka
Wybory samorządowe 2024: PiS przegrywa w Zakopanem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Aleksandra Kosiorek czy Tadeusz Szemiot? Kto wygrał w Gdyni?