Rada Gabinetowa. O czym będą rozmawiać prezydent Andrzej Duda i członkowie rządu Donalda Tuska?

Na posiedzeniu Rady Gabinetowej mają toczyć się rozmowy dotyczące kluczowych dla rozwoju Polski inwestycji, w tym CPK i elektrowni atomowych - przekazała w Polsat News sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

Publikacja: 13.02.2024 12:14

Małgorzata Paprocka

Małgorzata Paprocka

Foto: KPRP

zew

We wtorek o godz. 13:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej. Początek posiedzenia ma być otwarty dla mediów.

Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej - ok. godz. 15:00 - prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie.

Czytaj więcej

Kwaśniewski: Prezydenturę Dudy możemy zapamiętać jako walkę o Kamińskiego i Wąsika

Prezydent Andrzej Duda o Radzie Gabinetowej

Prezydent poinformował o zwołaniu Rady Gabinetowej w wystąpieniu w czwartek 1 lutego. Mówił, że "poważna polityka" nie składa się tylko z tego co "tu i teraz". Ocenił, że w szerszym znaczeniu chodzi też o troskę o przyszłe pokolenia i zapewnienie im możliwości rozwoju oraz bezpieczeństwa. Przekonywał, że w związku z tym w Polsce muszą być realizowane "bardzo ważne zadania". Mówiąc o wielkich inwestycjach wymienił Centralny Port Komunikacyjny, elektrownie atomowe, rozwój polskich portów takich jak Gdynia, Gdańsk, Świnoujście czy Szczecin oraz modernizację armii.

- Rada (Gabinetowa - red.) zostaje przeze mnie zwołana na 13 lutego. To będzie dwa miesiące od czasu, kiedy został powołany rząd. Po dwóch miesiącach pracy będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i spokojnie przedyskutować kwestie tego, jak rząd postrzega te inwestycje, jak zamierza dalej realizować te inwestycje, jakie w tym zakresie podjęte już zostały działania, jakich działań możemy się spodziewać w przyszłości - powiedział Andrzej Duda.

Małgorzata Paprocka: Rada Gabinetowa? Rozmowy o kluczowych inwestycjach

We wtorek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka została w Polsat News zapytana o to, jakie sprawy zostaną poruszone na posiedzeniu Rady Gabinetowej. Czy pojawi się temat rolnictwa lub kwestie związane z reformą wymiaru sprawiedliwości?

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz: Jest ogromne przyzwolenie na wydatki na zbrojenia

- Prezydent podejmując decyzję o zwołaniu Rady Gabinetowej wskazał tematy, o których chce rozmawiać z rządem w tej formule i na dziś zaplanowane (są - red.) rozmowy o inwestycjach, o inwestycjach kluczowych dla rozwoju naszego państwa na pokolenia i dla bezpieczeństwa naszego państwa na pokolenia, czyli Centralny Port Komunikacyjny, porty, energetyka atomowa i dalsza modernizacja armii - odparła minister.

"Ze strony rządu nie dostrzegamy woli rozmowy"

Dodała, że rozmowa o rolnictwie i wymiarze sprawiedliwości "zawsze jest możliwa, być może w innych formatach". - Natomiast ze strony rządu, mimo zaproszeń prezydenta podtrzymywanych od pierwszego posiedzenia Sejmu, nie dostrzegamy na razie woli rozmowy - zaznaczyła Paprocka.

Czy prezydent Andrzej Duda zapraszał do siebie poszczególnych ministrów na rozmowy? - Prezydent jako głowa państwa sygnalizuje, że zawsze jest gotowość rozmowy. To po stronie rządu dziś są plany reform różnego rodzaju, chociażby związanych z wymiarem sprawiedliwości, choć trudno szukać tutaj spójności, bo mam wrażenie, że minister (sprawiedliwości Adam - red.) Bodnar co tydzień zapowiada inne pomysły - mówiła Małgorzata Paprocka deklarując, że drzwi do Pałacu Prezydenckiego "są otwarte", a rozmowa o konkretnych propozycjach "zawsze jest możliwa". - Dziś tej woli nie widać - zastrzegła.

Czytaj więcej

Współprzewodnicząca partii Razem kandydatką Lewicy na prezydenta Warszawy

Prezydencka minister oceniła, że tematy, o których chce na Radzie Gabinetowej rozmawiać Andrzej Duda, są ściśle związane z bezpieczeństwem Polski.

- Dlaczego te tematy? Bo prezydent chce, aby te inwestycje zostały przeprowadzone i dokończone. To jest sprawa wykraczająca poza jedną kadencję, poza jeden konkretny rząd - powiedziała.

- Prezydent jasno chce, aby z tej Rady płynęła konkluzja jasnego stanowiska prezydenta, że te inwestycje mają być kontynuowane, ale również prezydent chce usłyszeć jasne deklaracje ze strony rządu co do zamierzeń i planów, ponieważ - szczególnie w ostatnich dniach - ze strony obozu rządzącego (...) płynęły bardzo sprzeczne głosy, chociażby w zakresie CPK - dodała w rozmowie z Polsat News Małgorzata Paprocka.

Czytaj więcej

Sondaż: KO wyprzedziła PiS. Trzecia Droga na podium

Co to jest Rada Gabinetowa?

Art. 141 konstytucji stanowi, że w sprawach szczególnej wagi prezydent Rzeczypospolitej może zwołać Radę Gabinetową. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta. Rada Gabinetowa stanowi forum współpracy władzy wykonawczej, nie przysługują jej kompetencje Rady Ministrów - stanowiska przedstawiane na Radzie Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Polityka
Zbigniew Ziobro: Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta? Będziemy dyskutować
Polityka
„To mogła być kompromitacja całego kraju”. Raport „komisji kopertowej” przyjęty
Polityka
Partia Razem wejdzie do koalicji? Adrian Zandberg: Rząd idzie dziś w odwrotną stronę
Polityka
Nie tylko posłowie Arkadiusz Myrcha i Kinga Gajewska. Lista dziwnych wydatków poselskich