Zmiana konstytucji? Przemysław Czarnek gotów do rozmów "z Konfederacją i innymi"

- Prezydent stawia kolejny warunek - tak Przemysław Czarnek, poseł PiS, były minister edukacji i nauki odpowiedział w rozmowie z TVN24 na pytanie o zapowiedź Andrzeja Dudy dotyczącą kierowania do Trybunału Konstytucyjnego wszystkich ustaw przyjętych przez Sejm bez udziału Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Czarnek był też pytany o perspektywę zmiany konstytucji w zakresie przepisów dotyczących TK.

Publikacja: 05.02.2024 11:52

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Foto: Fotorzepa/ Jakub Czermiński

Mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zostały wygaszone przez Szymona Hołownię po skazaniu ich prawomocnym wyrokiem sądu okręgowego z 23 grudnia 2023 roku za ich rolę w tzw. aferze gruntowej.

Przemysław Czarnek o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku: Łamana jest konstytucja

Decyzję marszałka podważyła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN podtrzymała tę decyzję ws. mandatu Mariusza Kamińskiego.

Prezydent Andrzej Duda deklaruje, że — w jego ocenie — Kamiński i Wąsik są posłami. Prezydent utrzymuje, że w ich przypadku skuteczne było ułaskawienie obu polityków w 2015 roku, po zapadnięciu w sprawie nieprawomocnego wyroku. Mimo to prezydent ułaskawił Kamińskiego i Wąsika po raz drugi, po kilkunastu dniach, jakie obaj spędzili w zakładach karnych.

Czytaj więcej

Wojciech Hermeliński: Uchwała wystarczy, by usunąć trzech sędziów TK

W związku z przyjęciem budżetu przez Sejm obradujący bez Kamińskiego i Wąsika, prezydent po podpisaniu ustawy budżetowej skierował ją, w ramach kontroli następczej, do TK.

Prezydent zapowiedział, że będzie tak postępował w przypadku każdej ustawy przyjętej przez Sejm jeśli Kamiński i Wąsik nie będą mogli brać udziału w jego obradach.

Na apel Konfederacji o resecie konstytucyjnym powiedziałem: tak, z chęcią usiądę z Konfederacją i z innymi do stołu

Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki

- W sytuacji, kiedy jest łamana konstytucja, kiedy posłowie nie są dopuszczani do wykonywania mandatu, prezydent stawia kolejny warunek. Zobaczymy jak będzie — powiedział Przemysław Czarnek pytany o całą sprawę. 

- Prezydent odpowiada na blokowanie ustaw przez większość sejmową, przez prezydium Sejmu, zwłaszcza marszałka Szymona Hołownię, które nie dopuszcza do wykonywania mandatu posłów, którzy mandat mają - dodał.

Czarnek powołał się przy tym na opinię konstytucjonalisty, prof. Ryszarda Piotrowskiego, który przekonuje, że Wąsik i Kamiński są posłami.

Przemysław Czarnek nie odrzuca możliwości zmiany konstytucji

Byłego ministra edukacji zapytano też o propozycję, by zmienić konstytucję tak, aby dokonać „resetu” w Trybunale Konstytucyjnym. „Reset konstytucyjny” pierwsza zaproponowała Konfederacja, o zmianach w konstytucji dotyczących TK mówił na jednej z konferencji prasowych premier Donald Tusk.

- Ja już kilka tygodni temu, na apel Konfederacji o resecie konstytucyjnym powiedziałem: tak, z chęcią usiądę z Konfederacją i z innymi do stołu. Jeśli będzie rozsądny projekt konstytucji na pewno będę nad nim pracował. Mówię za siebie oczywiście — powiedział Czarnek.

Mandaty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zostały wygaszone przez Szymona Hołownię po skazaniu ich prawomocnym wyrokiem sądu okręgowego z 23 grudnia 2023 roku za ich rolę w tzw. aferze gruntowej.

Przemysław Czarnek o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku: Łamana jest konstytucja

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Polityka
Sondaż: Kto zostanie prezydentem Gdyni? Wyraźny faworyt
Polityka
Przemysław Czarnek: Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów muszę się zgodzić z Donaldem Tuskiem
Polityka
„Złote spadochrony” w Polskiej Fundacji Narodowej. Zarząd z nowymi umowami o pracę
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Izabela Bodnar: Postawię na dialog