Prezydent odsyła budżet do TK. Premier: Polacy, nic się nie stało

Budżet podpisany i o to chodziło. Reszta bez znaczenia - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, komentując decyzję prezydenta o odesłaniu ustawy budżetowej do TK w trybie kontroli następczej.

Publikacja: 31.01.2024 18:13

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda wydał w środę komunikat w którym informuje, że podpisuje i odsyła do Trybunału w trybie kontroli następczej trzy ustawy — ustawę budżetową, Ustawę z dnia 16 stycznia 2024 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 r., oraz ustawę z dnia 16 stycznia 2024 r. o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Swoją decyzję Andrzej Duda uzasadnił wątpliwościami proceduralnymi, dotyczącymi niemożności uczestniczenia w pracach nad wymienionymi aktami prawnymi byłych posłów, skazanych prawomocnym wyrokiem sądu polityków Prawa i Sprawiedliwości, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Czytaj więcej

Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy budżetowej. Zapowiada dalsze działania

Prezydent w komunikacie przekazał także, że będzie podejmował analogiczne działania każdorazowo "w przypadku uniemożliwienia Posłom wykonywania ich mandatu, pochodzącego z wyborów powszechnych". Duda zaznacza, powołując się na Sąd najwyższy, że " Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik pozostają posłami na Sejm RP".

Premier Donald Tusk: Budżet podpisany i o to chodziło

Na decyzję Andrzeja Dudy szybko zareagował szef rządu. Donald Tusk w lapidarnym wpisie na platformie X przekazał: „Budżet podpisany i o to chodziło. Reszta bez znaczenia. Pieniądze trafią do ludzi, nic tego nie zatrzyma”.

Swój komentarz do decyzji Andrzeja Dudy zamieścił także szef KPRM Jan Grabiec.

„Prezydent skierował budżet do Trybunału Konstytucyjnego bo posłowie-przestępcy skazani prawomocnie przez sąd i osadzeni w więzieniu nie mogli wziąć udziału w głosowaniu? Prezydent Duda uważa, że przyciski do głosowania powinny być instalowane w celach? Naprawdę?”- napisał polityk PO.

Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"