Sondaż: Rośnie nieufność wobec prezydenta Andrzeja Dudy. Rekordowy wynik Szymona Hołowni

Lider najnowszego rankingu zaufania, przygotowanego w oparciu o sondaż IBRiS dla Onetu, osiągnął rekordowy wynik w historii tego badania.

Publikacja: 25.01.2024 05:51

Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz

Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP, Fotorzepa, Jerzy Dudek

Szymonowi Hołowni — jak wynika z sondażu IBRiS — ufa obecnie 54,4 proc. respondentów. Oznacza to, że w porównaniu do grudnia poziom zaufania do marszałka Sejmu wzrósł o 8,8 punktu procentowego.

Hołowni nie ufa 27,9 proc. badanych (spadek o 3,9 punktu procentowego).

Sondaż: Którym politykom Polacy ufają najbardziej?

Wynik uzyskany przez Hołownię jest najwyższym zanotowanym przez uczestnika badania prowadzonego przez IBRiS dla Onetu. Wcześniejszy rekord należał do prezydenta Andrzeja Dudy — we wrześniu 2020 roku zaufanie wobec niego deklarowało 52,2 proc. badanych.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polacy chcieliby przedterminowych wyborów do parlamentu?

Drugi w styczniowym badaniu dla Onetu jest Rafał Trzaskowski. Prezydentowi Warszawy ufa 47,4 proc. badanych (wzrost o 4,1 punktu procentowego). Trzaskowskiemu nie ufa 37,6 proc. respondentów (wzrost o 2,4 punktu proc.).

Ostatnie miejsce na podium zajmuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, wicepremier i minister obrony narodowej. Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 42,7 proc. respondentów (spadek o 1 punkt procentowy). Nie ufa mu 31,1 proc. badanych (wzrost o 3,7 punktu proc.).

41,8 proc.

Tylu badanych deklaruje, że nie zna ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara

Na czwartym miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 41,3 proc. badanych (wzrost o 2,6 punktu proc.). Poziom nieufności wobec prezydenta wzrósł w ciągu miesiąca o 8,4 punktu proc. i wynosi obecnie 47,9 proc.

Za prezydentem uplasował się Donald Tusk, któremu ufa 38,9 proc. badanych (wzrost o 1,4 punktu proc.). Premierowi nie ufa 47,9 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt proc.).

Czytaj więcej

Sondaż: Pierwszy miesiąc rządów pomyślny dla Donalda Tuska. Większość Polaków dobrze ocenia działania nowej władzy

Sondaż: Polacy nie znają Adama Bodnara i Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Szósty jest Mateusz Morawiecki, któremu ufa 38,4 proc. badanych — co stanowi wzrost miesiąc do miesiąca o 8,3 punktu proc. Morawieckiemu nie ufa 50,9 proc. badanych.

Dopiero jedenasty w zestawieniu jest prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Kaczyńskiemu ufa 32,1 proc. badanych.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar, który zadebiutował w zestawieniu, cieszy się zaufaniem 29,8 proc. badanych. Aż 41,8 proc. respondentów deklaruje, że nie zna ministra sprawiedliwości. Więcej — bo 44 proc. - nie zna minister pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Najwyższy poziom nieufności notuje niezmiennie lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro (62,4 proc.). Drugi w tym zestawieniu jest Jarosław Kaczyński (56,4 proc.), trzeci — Mateusz Morawiecki, a czwarty — Krzysztof Bosak (50,3 proc.)

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 19-20 stycznia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?