Zmiana konstytucji RP. Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada propozycje

W najbliższych dniach zostanie przedstawiona propozycja dotycząca zmian w konstytucji, naprawy wymiaru sprawiedliwości - zadeklarował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Publikacja: 24.01.2024 13:49

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)

Foto: PAP/Paweł Topolski

We wtorek Mariusz Kamiński (PiS) i Maciej Wąsik (PiS) po czternastu dniach od zatrzymania zostali wypuszczeni z zakładów karnych. Wcześniej prezydent Andrzej Duda, który otrzymał akta z Ministerstwa Sprawiedliwości i opinię (negatywną) prokuratora generalnego Adama Bodnara (KO) oświadczył, że procedura ułaskawieniowa wobec obu polityków została dopełniona. - Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie są ułaskawieni. Potwierdzam to z całą mocą - powiedział.

Sprawę w rozmowie z Polskim Radiem skomentował wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Prezydent podjął tę decyzję już dawno, teraz wykonał to skutecznie, po prostu dokonał skutecznego aktu łaski - powiedział w radiowej Jedynce.

Czytaj więcej

Mastalerek: Prezydent nie posłuchał rad Kaczyńskiego, dlatego Kamiński i Wąsik są na wolności

Władysław Kosiniak-Kamysz: Mandaty Kamińskiego i Wąsika zostały wygaszone

- Miał do tego prawo, to jest jego prerogatywa. Mógł to zrobić wcześniej oczywiście, były te możliwości. Chciał i wybrał ten wariant zasięgnięcia opinii u prokuratora generalnego, który wystawił negatywną opinię, ale to jest wystawienie opinii, a nie opinia wiążąca dla prezydenta - dodał.

Prezes PSL ocenił, że decyzji prezydenta Dudy można było się spodziewać. - Nie zmienia to faktu, że mandaty (Kamińskiego i Wąsika - red.) zostały wygaszone skutecznie w momencie wydania wyroku przez sąd okręgowy - zaznaczył.

- Uważam, że na pewno ten chaos, który próbuje wprowadzić opozycja, nie służy ani bezpieczeństwu Polski, nie służy rozwojowi Polski. Akceptacja wyniku wyborczego musi do tych, którzy wybory przegrali, nie byli w stanie stworzyć rządu pomimo trzymania się kurczowo stołków, przyjść. Oni muszą zaakceptować wynik suwerena, bo na razie, moim zdaniem, tego nie robią - kontynuował.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Wąsik i Kamiński nie są posłami. Nie ma czego negocjować

W czwartek rozpocznie się 4. posiedzenie Sejmu obecnej kadencji. Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził przypuszczenie, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik będą chcieli przyjść do Sejmu i na salę obrad.  - To działanie, które ma na celu polityczny zamęt, chaos, wprowadzanie obstrukcji parlamentarnej - ocenił.

Prezes PSL zapowiada projekt zmian konstytucji

Kosiniak-Kamysz był pytany, czy wyobraża sobie rozmowy z PiS na temat rozwiązania obecnego kryzysu politycznego. - Ja zawsze jestem za dialogiem i uważam, że np. w sprawie Trybunału Konstytucyjnego powinniśmy dokonać zmiany konstytucji. Nie będzie się dało doprowadzić do zmian skutecznych, długotrwałych bez zmiany konstytucji w rozdziale dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego - odparł.

- Będzie przedstawiona już w najbliższych dniach nasza propozycja dotycząca zmian w konstytucji, dotycząca naprawy wymiaru sprawiedliwości – zapowiedział.

Czytaj więcej

Bosak: Tusk i Kaczyński siłują się kosztem obywateli i państwa

- PiS, gdy przychodził do władzy,miał dobrą diagnozę: trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości. Tego oczekiwało 80 proc. naszych obywateli. Tylko zrobiono kompletny rozgardiasz, rozjechano system sprawiedliwości. Dzisiaj jest niepewność stanowionych wyroków, niepewność, która izba w Sądzie Najwyższym powinna rozstrzygać i czy ta jest wiarygodna, czy ta jest odpowiednia, czy wyroki tej będą przestrzegane, czy nie. Nie ma jakiejkolwiek wspólnej linii orzeczniczej, (...) nie ma pewności wyroków, które zapadają, jest poczucie niesprawiedliwości - mówił Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier ocenił, że po ośmiu latach Prawa i Sprawiedliwości żaden obywatel nie ma poczucia sprawiedliwości. - To trzeba naprawić. Nie da się tego zrobić bez większości konstytucyjnej moim zdaniem, więc ja jestem otwarty na rozmowę - powiedział.

Konfederacja proponuje "reset konstytucyjny"

Wcześniej propozycję tzw. resetu konstytucyjnego, który miałby rozwiązać obecny kryzys, zaproponowała Konfederacja. O pomyśle mówił m.in. lider Konfederacji wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak. W rozmowie z "Super Expressem" do inicjatywy odniósł się prezydent Andrzej Duda. - Bardzo szanuję Krzysztofa Bosaka. Na pewno dobrym pomysłem jest to, żeby usiąść i zacząć rozmowę. Większość naszego społeczeństwa czeka na to, by sytuacja w kraju została uspokojona - powiedział.

- Jestem gotów z panem marszałkiem Krzysztofem Bosakiem rozmawiać i zgodzić się wstępnie na pewną taką formułę, którą proponuje. Uważam, że jest to ciekawy pomysł - dodał prezydent.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"