To koniec strajku głodowego Mariusza Kamińskiego? Syn polityka PiS: Niehumanitarna metoda

Syn osadzonego w więzieniu Mariusza Kamińskiego przekazał najnowsze informacje odnośnie protestu głodowego byłego szefa MSWiA. Kacper Kamiński podał, że chodzi o przymusowe dokarmianie.

Publikacja: 23.01.2024 10:49

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Syn Mariusza Kamińskiego przekazał nowe informacje na temat swojego ojca na platformie X (dawniej Twitter). "Pilne! Otrzymaliśmy właśnie informację, że do południa zostanie wdrożona procedura przymusowego dokarmiania" - napisał.

"Lekarz poinformował mojego ojca, że wybrana zostanie najbardziej niehumanitarna metoda za pomocą sondy przez nos pomimo iż wyraził on zgodę na dokarmianie za pomocą kroplówki" - dodał Kamiński. Relacjonował, iż lekarz "powiedział, że nie będzie negocjował w tej sprawie" ze względu na poglądy polityczne Mariusza Kamińskiego. "Może to powodować groźne dla zdrowia powikłania" - napisał syn Mariusza Kamińskiego.

Czytaj więcej

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Jest opinia Bodnara

Mariusz Kamiński trafił do szpitala

Były minister spraw wewnętrznych i administracji ze względu na stan zdrowia został przewieziony do szpitala. Błażej Poboży. doradca prezydenta Andrzeja Dudy, wiceszef MSWiA z czasów, gdy na czele resortu stał Mariusz Kamiński, powiedział w poniedziałek w Telewizji Trwam, że stan byłego ministra jest poważny. Ocenił, że fakt, iż Kamiński trafił do szpitala pokazuje, iż sytuacja jest dramatyczna. Poboży zastrzegł przy tym, iż są informacje, że życie Kamińskiego nie jest zagrożone.

Według informacji podanych przez Wirtualną Polskę, Kamiński - który od blisko dwóch tygodni prowadzi protest głodowy - po zbadaniu poziomu cukru wrócił do aresztu.

Wcześniej Kacper Kamiński w telewizji wPolsce.pl mówił, że stan zdrowia jego ojca - z uwagi na to, że polityk cierpi na cukrzycę - może się w każdej chwili pogorszyć, a każdy dzień głodówki może stanowić zagrożenie dla życia. Syn Mariusza Kamińskiego zastrzegł, że dla rodziny byłego ministra to traumatyczne przeżycia.

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik zostaną ponownie ułaskawieni przez prezydenta Dudę

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu - zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał w Belwederze.

Później obaj politycy trafili do zakładów karnych na terenie województwa mazowieckiego - Mariusz Kamiński przebywa w Areszcie Śledczym w Radomiu, Maciej Wąsik jest w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych niedaleko Ostrołęki. Byli ministrowie prowadzą protest głodowy.

Czytaj więcej

Joński: Biegli sprawdzą stan zdrowia Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobry

Kamiński i Wąsik, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie jest skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

Po tym, gdy byli ministrowie rozpoczęli protest głodowy, na prośbę ich żon prezydent wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Andrzej Duda zaznaczył przy tym, że postępowanie zostaje wszczęte "w trybie prezydenckim". Prezydent zwrócił się do prokuratora generalnego Adama Bodnara o zawieszenie wykonania kary i natychmiastowe zwolnienie byłych ministrów. Do tej pory minister sprawiedliwości (senator KO) nie zarządził przerwy w odbywaniu kary przez Kamińskiego i Wąsika.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że - mając "pełną świadomość tragizmu" sytuacji - ponownie ułaskawi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną