Wicepremier o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika: Prezydent pogubił się z myślami

Krzysztofa Gawkowskiego, wicepremiera i ministra cyfryzacji, pytano w RMF FM o słowa Andrzeja Dudy na temat ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a także o wizytę Elona Muska w Polsce.

Publikacja: 22.01.2024 07:25

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W poniedziałek z wizytą w Polsce przebywa Elon Musk, prezes Tesli, SpaceX i serwisu X (dawny Twitter). Musk odwiedzi były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, ma się również spotkać z Lechem Wałęsą.

Czytaj więcej

"Geniusz, ryzykant, klaun". Elon Musk człowiekiem roku 2021 magazynu "Time"

Wicepremier Krzysztof Gawkowski o wizycie Elona Muska w Polsce: Nic nie wiem, aby potwierdzał dziś jakąś wielką inwestycję

Wicepremiera Gawkowskiego pytano czy planuje on spotkać się z jednym z najbogatszych ludzi świata.

- Nie są prowadzone żadne rozmowy, które mają zakończyć się jakimś spotkaniem z Elonem Muskiem — odparł Gawkowski dodając, że przedstawiciele Muska kontaktowali się z polskim rządem, ale nie potrafili określić jaki będzie dokładny harmonogram wizyty Muska w Polsce.

Gawkowski dopytywany o to czy Musk ogłosi w czasie wizyty w Polsce jakąś znacząca inwestycję odparł:- Nic na ten temat nie wiem, aby Elon Musk potwierdzał dziś jakąś wielką inwestycję w Polsce.

Krzysztof Gawkowski o Andrzeju Dudzie i ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika: Nie rozumiem

Następnie Gawkowskiego zapytano o wypowiedź Andrzeja Dudy dla „Super Expressu”. Prezydent w wywiadzie udzielonym temu dziennikowi stwierdził, że ułaskawi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, co odebrano jako sugestię, że skorzysta z prawa łaski w trybie przewidzianym w konstytucji. Jednak szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek, wyjaśnił następnie, że prezydent został źle zrozumiany i że nadal trzyma się procedury opisanej w Kodeksie postępowania karnego.

Czytaj więcej

Sondaż: Ponad połowa Polaków nie chce ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika

- Mam nadzieję, że w myślach i rozumie pana prezydenta rozsądek zwycięża — stwierdził Gawkowski dodając jednak, że prezydent już dawno mógł ułaskawić byłych szefów CBA, a opóźniając tę decyzję głowa państwa „eskaluje sytuację w Polsce”. - To jest dla mnie dziwna sytuacja — stwierdził.

- Mam wrażenie, że prezydent pogubił się sam ze swoimi myślami — dodał Gawkowski.

W tej sprawie konstytucja jest jasna: zostajesz skazany prawomocnym wyrokiem sądu tracisz mandat, nie jesteś posłem

Krzysztof Gawkowski, wicepremier

Wicepremier mówił też, że w Pałacu Prezydenckim „codziennie zmieniała się narracja” jeśli chodzi o ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. - Nie rozumiem takich działań, gdyby tak działała KPRM to Polska by już dawno nie działała — stwierdził.

- Prezydent w tej sprawie zachowuje się trochę jak pogubiony we mgle. Opowiada różne wersje swoich przyszłych działań, ale nie mówi nic konkretnego — mówił też Gawkowski.

- Jeśli prezydent chce zastosować swoją prerogatywę - może. Nie chce — nie stosuje. Dlaczego tego nie robi — nie wiem — dodał podkreślając, że ułaskawienie Wąsika i Kamińskiego przez Dudę w 2015 roku nie było skuteczne.

Dopytywany o słowa Jarosława Kaczyńskiego, który przed kilkoma dniami mówił, że ma nadzieję, iż prezydent „się zdecyduje i w końcu uwolni” Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Gawkowski odparł, że „wygląda to tak, że Kaczyński wymusza na Dudzie (decyzję), a Duda nie wie co ma zrobić”. - Śmieszne to i straszne - podsumował.

Wicepremier mówił też, że niezależnie od decyzji prezydenta ws. Kamińskiego i Wąsika ich mandaty poselskie „wygasły ostatecznie”. - W tej sprawie konstytucja jest jasna: zostajesz skazany prawomocnym wyrokiem sądu tracisz mandat, nie jesteś posłem. Żadnego powrotu do Sejmu w tej kadencji nie ma - podkreślił. 

W poniedziałek z wizytą w Polsce przebywa Elon Musk, prezes Tesli, SpaceX i serwisu X (dawny Twitter). Musk odwiedzi były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, ma się również spotkać z Lechem Wałęsą.

Wicepremier Krzysztof Gawkowski o wizycie Elona Muska w Polsce: Nic nie wiem, aby potwierdzał dziś jakąś wielką inwestycję

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Daniel Obajtek: Jestem inwigilowany cały czas, czuję się zagrożony
Polityka
Wpis ambasadora Niemiec ws. flanki wschodniej. Dworczyk: Niemcy mają znikome możliwości
Polityka
Wrócą inspekcje w placówkach dyplomatycznych. To skutek afery wizowej
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują zdecydowanego faworyta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Adam Struzik: Czuję się odpowiedzialny za Mazowsze. Nie jestem zmęczony