Prezydent Andrzej Duda zaprasza Szymona Hołownię do Pałacu Prezydenckiego

Rano wyjdzie zaproszenie dla marszałka Szymona Hołowni od prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował w rozmowie z TVN24 szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Marcin Mastalerek.

Aktualizacja: 08.01.2024 08:03 Publikacja: 08.01.2024 07:43

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Prezydent skutecznie ułaskawił, wręcz podręcznikowo, ministrów (Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika) - zaczął rozmowę w TVN24 Mastalerek.

Marcin Mastalerek: Nie zdradzę o czym prezydent będzie rozmawiał z marszałkiem w cztery oczy

- Pan prezydent dziś zaprosi marszałka (Szymona) Hołownię do Pałacu Prezydenckiego. Rano wyjdą zaproszenia dla marszałka Hołowni. Wierzę, że marszałek przyjmie zaproszenie, bo dzieją się bardzo ważne sprawy — oświadczył następnie.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Demokracja, a nie chaos

Mastalerek mówił, że rozmowy będą dotyczyć sprawy Kamińskiego i Wąsika oraz kwestii ich mandatów poselskich. Po tym jak SN w uchwale stwierdził, że prezydent Duda nie mógł ułaskawić obu polityków przed zapadnięciem w ich sprawie prawomocnego wyroku, obaj zostali skazani na dwa lata więzienia w związku z tzw. aferą gruntową. Po ich skazaniu marszałek Hołownia wydał postanowienie o wygaszeniu mandatów obu polityków, ale 4 i 5 stycznia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN unieważniła decyzję marszałka w tej sprawie. Hołownia skierował jednak odwołania Wąsika i Kamińskiego od swojej decyzji do Izby Pracy, ponieważ Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN budzi wątpliwości jeśli chodzi o jej status (zasiadają w niej tzw. neosędziowie, a więc sędziowie wybrani przez KRS wybraną bez udziału samorządów sędziowskich). Hołownia ma dziś odbywać konsultacje ws. statusu Wąsika i Kamińskiego z prawnikami.

Czytaj więcej

Mec. Jerzy Naumann: Sprawa Macieja Wąsika oraz Mariusza Kamińskiego jest oczywista

- Trzeba rozwiązać tę sprawę, trzeba rozwiązać kryzys, o tym będzie chciał prezydent rozmawiać. Myślę, że ludzie w ogóle nie rozumieją tej sprawy — stwierdził Mastalerek.

Dopytywany czy prezydent ma propozycję rozwiązania kryzysu Mastalerek odparł, że „nie będzie zdradzał tego, o czym prezydent będzie rozmawiał z marszałkiem Hołownią w cztery oczy”.

A kiedy odbędzie się spotkanie prezydenta z marszałkiem Sejmu? Mastalerek odparł, że „na pewno w popołudniowych godzinach”.

Marcin Mastalerek: Prezydent nie ułaskawi Wąsika i Kamińskiego drugi raz

Mastalerek był następnie pytany czy prezydent „zamierza jeszcze cokolwiek zrobić, by Wąsik i Kamiński nie trafili za kraty”.

- Prezydent zrobił już wszystko, na co konstytucja pozwalała, czyli ułaskawił ich. Prezydent wielokrotnie mówił, że nie ułaskawi ich drugi raz, bo już ich ułaskawił - odparł.

- Prezydent nie zamierza wydawać drugiego aktu łaski. Ten (pierwszy) był skuteczny — dodał.

- Dzisiejszy spór jest o to, że sędziowie próbują przypisać sobie prerogatywy, których nie mają, bo nie mają prawa oceniać jak prezydent prawo łaski wykonuje — przekonywał Mastalerek dodając, że on opowiada się „za demokracją, a nie sędziokracją”.

Marcin Mastalerek: Prezydent może ułaskawić kogo będzie chciał, w każdym momencie

- Dziś nie możemy dopuścić do anarchii i do sytuacji, że to minister sprawiedliwości, marszałek Sejmu, czy konstytucjonaliści będą decydowali co jest obowiązującym prawem, co nie. Od tego mamy sąd konstytucyjny (Trybunał Konstytucyjny — red.) . Koniec kropka. Inaczej będzie anarchia. Prezydent może, według konstytucji, ułaskawić kogo będzie chciał i może go ułaskawić w każdym momencie — mówił następnie Mastalerek. - Trybunał (Konstytucyjny) trzykrotnie to stwierdził - dodał.

Mastalerek zarzucił też PO, że dla partii tej „praworządność jest wtedy, gdy rządzi Platforma Obywatelska”. - Natomiast gdy rządzi prawica to nie ma praworządności — stwierdził.

A jak rozwiązać kryzys związany z kontrowersjami dotyczącymi ułaskawienia Wąsika i Kamińskiego?

- Pomysł jest prosty, proszę uznawać prerogatywy prezydenta i nie będzie żadnego problemu. (Nowa koalicja) ma uznawać prawo i konstytucję - odparł Mastalerek.

- Prezydent skutecznie ułaskawił, wręcz podręcznikowo, ministrów (Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika) - zaczął rozmowę w TVN24 Mastalerek.

Marcin Mastalerek: Nie zdradzę o czym prezydent będzie rozmawiał z marszałkiem w cztery oczy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS