Awantura o media. Duda strofuje rząd. Tusk: Może pan liczyć na naszą determinację

"Cała Rada Ministrów złożyła wobec mnie przysięgę (...) zobowiązując się w szczególności do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej" - napisał Andrzej Duda w piśmie do Donalda Tuska w sprawie przejęcia mediów publicznych. Premier odpowiedział.

Publikacja: 20.12.2023 18:49

Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk

Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk

Foto: PAP, Paweł Supernak

"W związku z dzisiejszymi działaniami Pana Bartłomieja Sienkiewicza — Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego skutkującymi zmianami w składach rad nadzorczych i zarządów Telewizji Polskiej. Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej, mając na uwadze konstytucyjną rolę Prezydenta Rzeczypospolitej określoną w art. 126 Konstytucji, wzywam Pana Premiera i członków Rady Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego" - napisał w liście adresowanym do Donalda Tuska prezydent Duda.

Czytaj więcej

Witek skarżyła się unijnej komisarz na sejmowym korytarzu. "Cieszę się, że pani jest"

Andrzej Duda zauważa, że "cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania fundamentalnych zasad konstytucyjnych, w tym zasady legalizmu (art. 7 Konstytucji) oraz zasad stanowienia prawa (m.in. art. 2 Konstytucji)".

Głowa państwa przypomina, że cały rząd złożył przysięgę "zobowiązując się w szczególności do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej".

Tymczasem, pisze Duda, „zmiana podmiotu uprawnionego do powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP wymaga interwencji ustawodawcy i uchwalenia stosownych przepisów, zgodnie z Konstytucją”. Dopiero wówczas ewentualne zmiany będą legalnie możliwe".

Donald Tusk odpowiada prezydentowi Andrzejowi Dudzie

Apel prezydenta spotkał się z natychmiastową reakcją premiera.

Czytaj więcej

Wyłączono kanały TVP. W budynku stacji nowy "przewodniczący rady nadzorczej"

„Dzisiejsze działania mają na celu — zgodnie z Pana intencją - przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym”- napisał szef rządu.

"Może Pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję"- dodał Donald Tusk.

Minister kultury odwołał prezesów mediów publicznych i PAP

Na mocy przyjętej we wtorek uchwały „w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych praz Polskiej Agencji Prasowej” minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz powołał nowe rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, które z kolei powołały nowe zarządy spółek.

Od wtorku w budynku TVP politycy PiS „bronią” przejęcia mediów publicznych, zagrodzili także drogę nowemu szefowi rady nadzorczej TVP Piotrowi Zemle. Wzywają do demonstracji w obronie „wolnych mediów”.

Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Polityka
Maląg: "Babciowe"? My złożyliśmy projekt ustawy. Koalicja się nie wyrobiła
Polityka
Paweł Gulewski: Mieszkańcy Torunia chcą zmian. Jestem gotowy zostać prezydentem