Tomasz Siemoniak o posłach PiS w TVP: Piknik i wiec partyjny. Żenujące

Różne rzeczy już widziałem, ale żeby posłowie partii, która przestała rządzić, najechali TVP i prowadzili coś na kształt pikniku, okupacji – takie rzeczy się nie zdarzały — powiedział w rozmowie z Radiem ZET koordynator służb specjalnych, Tomasz Siemoniak.

Publikacja: 20.12.2023 10:18

Tomasz Siemoniak

Tomasz Siemoniak

Foto: TV.RP.PL

Tomasz Siemoniak zapytany został w rozmowie z Radiem Zet między innymi o wymianę szefów służb. - W tej sprawie było kolegium, była komisja, była opinia prezydenta. W poniedziałek wieczorem na ręce premiera przyszło pismo w tej sprawie. Opinia prezydenta jest bardzo ważna, ale nie jest wiążąca - powiedział koordynator służb specjalnych. Jednocześnie zapewnił także, że wymiana ta odbyła się „w godny sposób, z poszanowaniem osób, które odchodziły”. - Nie było bandyckich metod, jak w PiS. We wszystkich służbach odbyły się godne pożegnania i przekazania, ze sztandarami. Dopełniliśmy wszystkich procedur - podkreślił Siemoniak.

Koordynator służb specjalnych zapowiedział również audyt w służbach. Zapytany o wnioski stwierdził, że służby wymagają ciszy. - Jestem przeciwnikiem tego, żeby pół kraju rozprawiało o jakichś szczegółach dot. działania służb specjalnych - zaznaczył. 

Siemoniak mówił także o likwidacji CBA. - Likwidacja CBA nie oznacza końca walki z korupcją. Dobranie skuteczniejszego narzędzia do walki z korupcją. Drogą ustawy. Zgoda w koalicji jest - stwierdził Siemoniak. Jak dodał, że projekt pojawi się w ciągu najbliższych „kilku tygodni”. Polityk zapowiedział także, że obowiązki CBA przejmą inne służby.

Czytaj więcej

Zmiany w TVP jeszcze przed świętami. Reforma obejmie Polskie Radio, PAP i media Orlenu

Tomasz Siemoniak: Prawo i Sprawiedliwość uważa TVP za swoją własność

Tomasz Siemoniak pytany był także o uchwałę przyjętą przez Sejm ws. przywrócenia ładu prawnego i bezstronności w mediach publicznych oraz o decyzję posłów PiS, którzy zamierzają pełnić dyżury w siedzibie TVP, by bronić Telewizji Publicznej przed nową większością.

- „Stara władza” robi przedziwne rzeczy. Różne rzeczy już widziałem, ale żeby posłowie partii, która przestała rządzić, najechali TVP i prowadzili coś na kształt pikniku, okupacji – takie rzeczy się nie zdarzały — powiedział koordynator służb specjalnych. Jak ocenił Siemoniak, jest to „zdumiewające” i „żenujące”. - Działające na szkodę PiS. Już wszyscy widzą, że PiS równa się obecna, upartyjniona TVP — zaznaczył minister, dodając, że Prawo i Sprawiedliwość uważa TVP za swoją własność. - Najwyraźniej też nie ma ćwierć obywatela, który nie byłby posłem PiS i który miałby ochotę bronić TVP. Będący ministrami przyjeżdżają i robią coś na kształt wiecu partyjnego. Pokazując, że TVP była partyjna — powiedział Tomasz Siemoniak.

Koordynator służb specjalnych zapytany został też o to, czy służby specjalne – a jeśli tak, to które – wezmą udział w przejęciu władzy w telewizji publicznej. - Nie rysujmy scenariuszy, bo jak powiem, że te służby nie, to znaczy, że jakieś inne tak. Mamy tu do czynienia ze zdumiewającą, polityczną manifestacją - powiedział Siemoniak, radząc politykom PiS, by bronili prawa w Sejmie, a nie w telewizji.

Czy Tomasz Siemoniak wyobraża sobie podobne sceny do tych, które miały miejsce w przypadku wejścia ABW do redakcji „Wprost”? - Wtedy służby działały na zlecenie niezależnego prokuratora — powiedział Siemoniak. - Wyglądało to źle. Mam nadzieję, że prawo będzie tu górą, a nie tego rodzaju demonstracje — dodał. 

Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Sroka o komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłanka wspomniała o Kaczyńskim i Ziobrze