Ilu posłów ma w Sejmie Grzegorz Braun? Jego partia może pozbawić Konfederację klubu

Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna ma w Sejmie czterech posłów. Oznacza to, że bez tej partii Konfederacja ma o jednego posła za mało, by móc tworzyć klub parlamentarny.

Publikacja: 13.12.2023 06:55

Grzegorz Braun w Sejmie

Grzegorz Braun w Sejmie

Foto: AFP

Grzegorz Braun wywołał we wtorek skandal w Sejmie, gdy za pomocą gaśnicy zgasił menorę w czasie uroczystości z okazji Chanuki organizowanych w polskim parlamencie.

Konfederacja potępiła zachowanie Grzegorza Brauna. Co dalej?

Za swoje zachowanie i późniejsze wypowiedzi z sejmowej mównicy Braun został wykluczony z obrad, a prezydium ukarało go maksymalną możliwą karą - odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i diet poselskich na sześć miesięcy.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział też złożenie wniosku przeciwko Braunowi do prokuratury.

Zachowanie Brauna potępiła również Konfederacja. Sławomir Mentzen z Nowej Nadziei, jednej z partii tworzących Konfederację, zapowiedział w serwisie X wyciąganie konsekwencji z zachowania posła.

Czytaj więcej

Konfederacja odpowiada na skandal w udziałem Grzegorza Brauna. Brak stanowczej reakcji

Politycy pozostałych ugrupowań domagają się usunięcia Brauna z klubu Konfederacji. Braun jest jednak liderem współtworzącej Konfederację partii Konfederacji Korony Polskiej (ugrupowanie powstało 28 czerwca 2019 roku). Partia ta wprowadziła do Sejmu, oprócz Brauna, trzech innych posłów - Włodzimierza Skalika, Andrzeja Zapałowskiego i Romana Fritza.

Bez posłów Grzegorza Brauna Konfederacja nie będzie miała klubu w Sejmie

Gdyby Braun został wyrzucony z klubu Konfederacji i pociągnął za sobą swoich posłów (mogliby utworzyć w Sejmie odrębne koło), wówczas posiadająca obecnie 18 miejsc w Sejmie Konfederacja miałaby 14 posłów, czyli o jednego mniej, niż potrzeba do utworzenia klubu.

Tym samym Konfederacja - podobnie jak w poprzedniej kadencji - stałaby się kołem. To pociągałoby za sobą utratę stanowiska wicemarszałka Sejmu (stanowiska wicemarszałków przysługują klubom), ale też np. krótszy czas na wypowiedzi przedstawicieli Konfederacji w debatach.

Konfederacja Korony Polskiej jest ugrupowanie ultrakonserwatywnym. "Naszymi hasłami są: wiara, rodzina i własność, a wszystko staramy się czynić Ad Maiorem Dei Gloriam – ku większej chwale Bożej. Jesteśmy zwolennikami tradycyjnych hierarchii i wartości. Jak mówi Grzegorz Braun, 'chętnie gralibyśmy w inne gry polityczne, ale teraz grana jest demokracja'" - czytamy na stronie ugrupowania.

W skład Konfederacji, oprócz Konfederacji Korony Polskiej, wchodzą jeszcze Ruch Narodowy (lider: Krzysztof Bosak) i Nowa Nadzieja (lider: Sławomir Mentzen).

Grzegorz Braun wywołał we wtorek skandal w Sejmie, gdy za pomocą gaśnicy zgasił menorę w czasie uroczystości z okazji Chanuki organizowanych w polskim parlamencie.

Konfederacja potępiła zachowanie Grzegorza Brauna. Co dalej?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Łukasz Gibała przerwał milczenie po porażce z Aleksandrem Miszalskim w Krakowie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Minister zapowiada koniec CBA. Rząd Tuska chce inaczej walczyć z korupcją
Polityka
Mariusz Kamiński: To ja zawiadomiłem CBA o korupcji w MSZ
Polityka
Nagła dymisja wicewojewody lubuskiego. Odchodzi po zaledwie 13 tygodniach
Polityka
Sondaż: Jak ważne jest dla Polaków rozliczenie afer PiS? Dla części jest najważniejsze