"The Guardian" o wyborze Donalda Tuska na premiera: Obiecuje przepędzenie zła

"Donald Tusk obiecał, że przepędzi ciemność... przepędzi zło" po ośmiu latach dzielących (Polaków) rządów narodowo-konserwatywnych - pisze brytyjski dziennik "The Guardian" o wyborze przez Sejm Donalda Tuska na premiera.

Publikacja: 12.12.2023 05:43

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

- Dziękuję, Polsko. To cudowny dzień, nie tylko dla mnie, ale też dla wszystkich tych, którzy głęboko wierzyli w ciągu tych lat, że sprawy mogą potoczyć się lepiej - cytuje Tuska "The Guardian".

"The Guardian": Donald Tusk obiecał naprawę relacji Polski z UE, legalną aborcję, związki partnerskie

Dziennik dodaje, że Tusk zobowiązał się, że od pierwszego dnia rządów koalicja, na czele której stoi, będzie naprawiać błędy popełnione przez PiS, tak aby "wszyscy, bez wyjątku, mogli poczuć, że są u siebie".

Czytaj więcej

Znana jest data zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska

"Niemal dwa miesiące po wyborach, po których rządząca krajem nacjonalistyczna partia PiS została największym klubem w parlamencie, ale nie posiadała możliwości zdobycia władzy, parlamentarzyści 248 głosami za przy 201 przeciw zagłosowali za nominacją Tuska na premiera" - relacjonuje brytyjski dziennik.

Wcześniej - jak odnotowuje "The Guardian" - głosowanie ws. wotum zaufania dla swojego rządu przegrał Mateusz Morawiecki.

Mówimy dziś do widzenia PiS... Pisze się historia

Monika Rosja, posłanka KO, cytowana przez "The Guardian"

"PiS pozostający u władzy od 2015 roku był oskarżany o bezprawne podważanie praworządności, zamianę mediów państwowych w ośrodki propagandowe, uszczuplanie praw mniejszości i wzniecanie sporów z UE, przez co Bruksela zamroziła dziesiątki miliardów euro (dla Polski)" - pisze "The Guardian".

Brytyjski dziennik stwierdza następnie, że "Tusk (...) obiecał naprawę relacji z Unią i uwolnienie (unijnych) pieniędzy (dla Polski)". 

"The Guardian" odnotowuje też, że Tusk obiecał w kampanii wprowadzenie w Polsce legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży, a także wprowadzenie związków partnerskich dla par jednopłciowych.

- Mówimy dziś do widzenia PiS... Pisze się historia - cytuje "The Guardian" posłankę KO, Monikę Rosę. Dziennik pisze, że inni parlamentarzyści mówią, że 11 grudnia był najważniejszym dniem w Polsce od czasu upadku komunizmu.

"The Guardian": Ponad milion osób śledzi niektóre posiedzenia Sejmu na YouTube

"The Guardian" odnotowuje też, że w Warszawie niektórzy oglądali obrady Sejmu z 11 grudnia w kinie. "Wielu uczestników pokazu wstało i wiwatowało, gdy Morawiecki przegrał głosowanie. Liczba subskrypcji kanału izby niższej parlamentu (Polski) na YouTube rośnie, a niektóre posiedzenia przyciągają ponad milion widzów" - pisze dziennik.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami