Tymczasowy rząd PiS. "Morawiecki chce powtórzyć legendę Olszewskiego"

- Nie jest wykluczone, że Mateusz Morawiecki odda władzę wcześniej i zrezygnuje z wygłoszenia exposé. Z prostego powodu, aby uniknąć przegranego głosowania w Sejmie i obrazu wielkiej porażki rządu PiS - mówi Michał Szułdrzyński w rozmowie z Cezarym Szymankiem w podcaście "Rzecz W Tym".

Publikacja: 28.11.2023 17:10

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki w czasie uroczystości powołania rządu

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki w czasie uroczystości powołania rządu

Foto: PAP/Paweł Supernak

27 listopada prezydent Andrzej Duda powołał trzeci rząd Mateusza Morawieckiego. Od momentu powołania Morawiecki ma 14 dni na uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

Mateusz Morawiecki stworzył rząd nie posiadając większości

Morawiecki nie ma większości popierającej swój rząd. PiS w wyborach z 15 października uzyskał 194 mandaty w Sejmie, a więc o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. PiS nie ma też żadnego koalicjanta, który mógłby mu zapewnić większość w parlamencie.

Większością w Sejmie dysponuje koalicja KO, Polska 2050, PSL i Nowa Lewica - te partie mają 248 mandatów i deklarują chęć powołania rządu na czele z Donaldem Tuskiem.

Morawiecki musi wygłosić exposé w Sejmie i zwrócić się z wnioskiem o wotum zaufania najpóźniej 11 grudnia. Jeśli Sejm wniosek odrzuci wówczas uruchomiony zostanie tzw. drugi krok konstytucyjny przy tworzeniu rządu i premiera bezwzględną większością będzie mógł wskazać parlament.

Po 14-dniowym rządzie Morawieckiego powstanie rząd Donalda Tuska

Jeśli rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania będzie trzecim w historii III RP rządem, któremu się to nie udało - po pierwszym rządzie Waldemara Pawlaka i pierwszym rządzie Marka Belki.

Po nieuzyskaniu wotum zaufania przez rząd Morawieckiego sejmowa większość prawie na pewno desygnuje na premiera Donalda Tuska. Rząd Tuska ma być już gotowy, a tworzące go partie umowę koalicyjną zawarły 10 listopada.

Prof. Rafał Chwedoruk w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską w programie "Rzecz o polityce" sugerował, że PiS zdecydował się powołać rząd Morawieckiego, ponieważ Jarosław Kaczyński stara się uratować pozycję premiera i jak najdłużej utrzymać go w dużej polityce, co ma pozwolić mu na utrzymanie części wpływów.

Czytaj więcej

Dlaczego PiS tworzy rząd bez poparcia? "Kaczyński próbuje ratować Morawieckiego"
Polityka
Referendum ws. aborcji. Trzeciej Drodze zabrakło podpisów do złożenia wniosku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Miszalski: Gibała? Nie zdziwię się jak poprze go Konfederacja
Polityka
Ustawy dot. aborcji w Sejmie. Lewica może nie zagłosować za projektem PSL
Polityka
Leszczyna o tweecie Kotuli z instrukcją wykonania aborcji: Ja bym go nie zamieściła
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie PiS śpiewali w hotelu sejmowym piosenkę o Grzegorzu Braunie