Reklama

Finlandia zamyka granicę z Rosją

Finlandia zamyka dla ruchu osobowego całą granicę z Rosją w celu powstrzymania napływu osób ubiegających się o azyl - poinformował fiński rząd.

Publikacja: 28.11.2023 15:51

Przejście w Raja-Jooseppi (na zdjęciu) zostanie zamknięte

Przejście w Raja-Jooseppi (na zdjęciu) zostanie zamknięte

Foto: PAP/EPA/TOMI HANNINEN

zew

Rząd w Helsinkach podał w komunikacie, że granica Finlandii z Rosją będzie zamknięta przez dwa tygodnie.

W ubiegłym tygodniu Finlandia zamknęła wszystkie przejścia graniczne na granicy z Rosją poza jednym. Otwarte zostało jedynie przejście w Raja-Jooseppi w Laponii na północy kraju. Teraz i ten punkt na wschodniej granicy Finlandii zostanie zamknięty. Dozwolony będzie jedynie transport towarów.

Czytaj więcej

Finlandia-Rosja: granica zamykana na kłódkę

"Chronić bezpieczeństwo Finlandii przed rosyjską operacją hybrydową"

Według danych fińskiej straży granicznej, w listopadzie z Rosji do Finlandii przybyło ok. 900 osób ubiegających się o azyl z takich państw jak Kenia, Maroko, Pakistan, Pakistan, Somalia, Syria czy Jemen. W poprzednich okresach takich osób było mniej niż jedna na dobę.

- Rosja umożliwia instrumentalizację ludzi i prowadzi ich do fińskiej granicy w trudnych zimowych warunkach. Finlandia jest zdeterminowana, aby położyć temu kres - oświadczył premier Finlandii Petteri Orpo.

Reklama
Reklama

- W obecnej sytuacji konieczne jest zamknięcie całej wschodniej granicy. Podjęliśmy tę decyzję, by chronić bezpieczeństwo Finlandii przed rosyjską operacją hybrydową - przekazała fińska minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen.

Przejście graniczne Raja-Jooseppi zostanie zamknięte w nocy z wtorku na środę. Wszystkie przejścia graniczne na lądowej granicy między Finlandią a Rosją będą zamknięte do 13 grudnia. W żadnym z tych punktów nie będzie można składać wniosków o ochronę międzynarodową.

Decyzja fińskiego rządu, podjęta na nadzwyczajnym posiedzeniu 28 listopada oznacza, że między Rosją a Finlandią odbywać się może tylko ruch towarów.

Finlandia zamyka granicę z Rosją, by zahamować napływ migrantów

Cztery najbardziej ruchliwe przejścia na granicy Finlandii z Rosją zostały zamknięte w nocy z 17 na 18 listopada, aby zahamować napływ do kraju imigrantów, którzy występowali z wnioskami o azyl. Na przejściach granicznych pojawiły się wówczas zapory. Po tej decyzji migranci z Rosji mogli przybywać do Finlandii tylko przez dwa przejścia graniczne.

Zamknięcie przejść na granicy z Rosją władze Finlandii zapowiadały w czwartek 16 listopada. Powodem był gwałtowny napływ imigrantów starających się o azyl w Finlandii szlakiem przez Rosję. Szef fińskiego MSW sugerował, że za napływem imigrantów do Finlandii mogą stać rosyjskie władze.

- Naszym celem jest zastosowanie zapór, aby przeciwdziałać przejściu (granicy) - mówił Matti Pitkaniitty, przedstawiciel fińskiej straży granicznej dodając, że działania Finlandii są odpowiedzią na zmiany w polityce rosyjskiej jeśli chodzi o ochronę granicy.

Reklama
Reklama

Fiński rząd oskarżył Rosję o celowe kierowanie imigrantów na granicę z Finlandią, czemu Rosja jednak zaprzecza.

Finlandia dzieli z Rosją ponad 1300 km granicy lądowej. Finlandia odeszła od zasady neutralności i od 4 marca 2023 roku jest 31. członkiem NATO. Helsinki zdecydowały się na przystąpienie do Sojuszu ze względu na agresję Rosji na Ukrainę. Finlandia dzieli z Rosją ponad 1300 km granicy lądowej.

Polityka
Afera korupcyjna ożywiła ukraińską politykę. Opozycja uderza w Wołodymyra Zełenskiego
Polityka
Połowa Europejczyków uważa Trumpa za wroga Europy. Polacy ufają prezydentowi USA
Polityka
Kogo jeszcze zmiecie korupcyjny skandal? Afera w samym środku Unii Europejskiej
Polityka
Polska chce dołączyć do G20. Marco Rubio zapowiedział zaproszenie od USA
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Polityka
Donald Trump atakuje kongresmenkę. „Gdyby nie USA pewnie by nie żyła”
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama