Sławomir Mentzen: Ktoś powinien pójść siedzieć za zakup szczepionek na COVID

- Dużo się mówi o tym, że (Jacek) Sasin wydał 70 mln zł za wybory, które się nie odbyły, a Pfizer pozwał nas na 6 mld zł za szczepionki których nie chcemy kupić na COVID - mówił w rozmowie z Radiem Zet jeden z liderów Konfederacji, prezes Nowej Nadziei, Sławomir Mentzen.

Publikacja: 22.11.2023 09:03

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Mentzen był pytany o zasiadanie w sejmowych ławach obok ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina.

Sławomir Mentzen: Jacek Sasin jest sympatyczniejszy od Zbigniewa Ziobry

- Wydaje mi się, że nie ma między nami wielkiej chemii czy miłości. Jeszcze ani razu się minister Ziobro do mnie nie odezwał. Trochę to rozumiem, ponieważ całą kampanię wyborczą mówiłem, że powinien pójść siedzieć i że będzie siedział w więzieniu, a nie w rządzie ze mną - odparł.

Mentzen mówił też, że za pierwszym razem Ziobro podał mu rękę, a za drugim "udawał, że go nie widzi".

- Minister Sasin jest znacznie sympatyczniejszy od ministra Ziobro. Witamy się oczywiście - mówił poseł Konfederacji. - Politycznie dzieli nas przepaść, natomiast wydaje się, że minister Ziobro się śmiertelnie na mnie obraził za zdjęcie, które umieściłem w internecie - dodał. Chodzi o umieszczone na Facebooku zdjęcie opatrzone słowami, że Mentzen "mówił, że Ziobro i Sasin będą siedzieć", ale "nie sądził, że obok niego w Sejmie".

Mentzen mówił jednocześnie, że zarówno Sasin, jak i Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu.

- Sasin powinien stanąć przed Trybunałem za wydanie 70 mln zł za wybory, które się nie odbyły. Ziobro chociażby za upolitycznienie prokuratury, ręczne sterowanie tą prokuraturą. Powinno się powołać komisję śledczą do wyjaśnienia co się działo w Ministerstwie Sprawiedliwości i prokuraturze - mówił.

Czytaj więcej

Minister w rządzie Morawieckiego: Wyborcy PSL mówią mi, że chcieliby rozmów z PiS

Sławomir Mentzen chce komisji śledczej ws. szczepionek na COVID-19

Mentzen widzi konieczność powołania jeszcze jednej komisji śledczej.

- Dużo się mówi o tym, że Sasin wydał 70 mln zł za wybory, które się nie odbyły, a Pfizer pozwał nas na 6 mld zł za szczepionki których nie chcemy kupić na COVID. Tam skala strat będzie 100 razy większa, więc tam też ktoś powinien za to siedzieć - mówił.

- Ktoś musi odpowiedzieć, że wydaliśmy miliardy złotych za szczepionki, których nikt nie chciał przyjąć. Państwo polskie zamówiło ponad cztery szczepionki na każdego Polaka. Było oczywiste, że nikt tego nie zużyje. Ktoś jest idiotą, ale został przekupiony - dodał.

O tym, że Pfizer pozywa Polskę za zamówione szczepionki na COVID-19, których Polska nie odebrała, poinformował w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Pytany o to jak podoba mu się w Sejmie (Mentzen jest w tej kadencji posłem-debiutantem), lider Nowej Nadziei odparł, że "bardziej mu się podobało na stadionie niż w Sejmie".

Nie prowadzimy żadnych rozmów z premierem Morawieckim na temat nowego rządu

Sławomir Mentzen, lider Nowej Nadziei, Konfederacja

- Atmosfera podobna, poziom kultury jednak wyższy na stadionie. Nie jestem przyzwyczajony do tego, że jak jedna osoba mówi to cała reszta się drze, tupie, wali rękoma w te swoje stoliki, krzyczy. To jest gorzej niż w podstawówce. Takiego poziomu chamstwa i braku kultury... U mnie w podstawówce była wyższa kultura niż w Sejmie. Ja do takiego chamstwa nie jestem przyzwyczajony - tłumaczył.

Mateusz Morawiecki zaprosił Konfederację na rozmowy

A czy Konfederacja uczestniczy w rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim ws. powołania nowego rządu?

- Nie prowadzimy żadnych rozmów z premierem Morawieckim na temat nowego rządu - odparł Mentzen. Jak dodał "nie będzie żadnego rządu Morawieckiego", bo PiS nie ma większości i nie zdołał nawet przeprowadzić wyboru swojego wicemarszałka (Sejm odrzucił kandydaturę Elżbiety Witek). 

Jednocześnie Mentzen przyznał, że "dostał zaproszenie na rozmowy" od premier. - Naprawdę nie ma o czym rozmawiać. Premier Morawiecki jest człowiekiem zupełnie niewiarygodnym - stwierdził. - Całą kampanię mówiłem po to, żeby zakończyć rządy PiS-u - dodał. - Ja nie mam o czym rozmawiać z Mateuszem Morawieckim - mówił dodając, że Konfederacja ma dziś spotkanie ws. zaproszenia, po którym wyda komunikat.

Mentzen był pytany o zasiadanie w sejmowych ławach obok ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina.

Sławomir Mentzen: Jacek Sasin jest sympatyczniejszy od Zbigniewa Ziobry

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Gen. Roman Polko: Donald Trump znów prezydentem USA? Nie mam obaw
Polityka
Komisja nie była w stanie wezwać Kamińskiego. Prokuraturze się udało. Szczerba tłumaczy
Polityka
Mariusz Kamiński nie stawił się na posiedzeniu komisji śledczej. Pojawił się w prokuraturze
Polityka
Barbara Oliwiecka o spotkaniu Dudy z Trumpem: To może być pocałunek śmierci
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować