Sondaż: Dwóch na trzech Polaków nie wierzy, że Morawiecki stworzy rząd

"Czy Pani/Pana zdaniem Mateusz Morawiecki będzie w stanie zbudować większość w nowym parlamencie?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 13.11.2023 07:08

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Wybory parlamentarne z 15 października wygrał PiS, uzyskując 35,38 proc. głosów, co przełożyło się jednak jedynie na 194 mandaty w parlamencie, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość.

Mateusz Morawiecki bez większości, ale prezydent ma mu powierzyć misję tworzenia rządu

Większością w parlamencie dysponuje koalicja czterech partii dotychczasowej opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy. Ugrupowania te mają w Sejmie 248 mandatów, a 10 listopada ich liderzy podpisali umowę koalicyjną potwierdzającą wolę utworzenia przez cztery partie wspólnego rządu, na czele którego ma stanąć Donald Tusk.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy rząd Donalda Tuska przetrwa cztery lata?

Mimo takiego układu sił w parlamencie prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu - powołał się przy tym na zwyczaj, zgodnie z którym prezydent powierza misję tworzenia rządu przedstawicielowi ugrupowania, które wygrało w wyborach.

Od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu (13 listopada) prezydent będzie miał 14 dni, by desygnować kandydata na premiera. Od momentu desygnowania wskazany przez prezydenta premier ma 14 dni na uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

13,9 proc.

Tylu respondentów wierzy, że Morawiecki zbuduje większość w Sejmie

Jeśli kandydat wskazany przez prezydenta nie uzyska wotum zaufania, wówczas - w tzw. drugim kroku konstytucyjnym - kandydata na premiera wskazuje sejmowa większość.

Sondaż: 72 proc. respondentów z wyższym wykształceniem nie wierzy, że Morawiecki zbuduje większość

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - Morawiecki będzie w stanie zbudować większość w nowym parlamencie.

"Tak" odpowiedziało na to pytanie 13,9 proc. badanych.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 65,2 proc. respondentów.

20,9 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Stworzenie przez obecnego Premiera nowej większości rządowej częściej sceptycznie oceniają mężczyźni (68%) niż kobiety (63%). Powstanie rządu stworzonego przez Mateusza Morawieckiego nie jest prawdopodobne zdaniem blisko 7 na 10 (69%) respondentów, którzy skończyli 50 lat i nieco wyższego odsetka badanych (72%) posiadających wyższe wykształcenie. W utworzenie rządu przez przedstawiciela PiS nie wierzy ¾ badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców i 73% respondentów o dochodach mieszczących się w granicach 3001 – 4000 zł netto - komentuje wyniki badania Justyna Sobczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Wybory parlamentarne z 15 października wygrał PiS, uzyskując 35,38 proc. głosów, co przełożyło się jednak jedynie na 194 mandaty w parlamencie, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość.

Mateusz Morawiecki bez większości, ale prezydent ma mu powierzyć misję tworzenia rządu

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Politycy Suwerennej Polski opłacali kampanie kartami kredytowymi Ministerstwa Sprawiedliwości
Polityka
Agnieszka Holland: Rasistowskie emocje zostały rozbudzone przez władzę, na którą głosowałam
Polityka
PiS publikuje spot, w którym atakuje politykę migracyjną rządu. Partia oskarżana o rasizm
Polityka
Niemiecki radiowóz przywiózł imigrantów do Polski. Wiceszef MSWiA: Niemcy przeprosili
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Polityka
Barbara Nowacka: Szymon Hołownia już ma dowód, że Donald Tusk pomógł Trzeciej Drodze
Polityka
Kontrole na granicy z Niemcami? Poseł PSL kpi: Zbudujmy naokoło mur na wysokość 10 metrów