Sondaż: Dwóch na trzech Polaków nie wierzy, że Morawiecki stworzy rząd

"Czy Pani/Pana zdaniem Mateusz Morawiecki będzie w stanie zbudować większość w nowym parlamencie?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 13.11.2023 07:08

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Wybory parlamentarne z 15 października wygrał PiS, uzyskując 35,38 proc. głosów, co przełożyło się jednak jedynie na 194 mandaty w parlamencie, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość.

Mateusz Morawiecki bez większości, ale prezydent ma mu powierzyć misję tworzenia rządu

Większością w parlamencie dysponuje koalicja czterech partii dotychczasowej opozycji - Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy. Ugrupowania te mają w Sejmie 248 mandatów, a 10 listopada ich liderzy podpisali umowę koalicyjną potwierdzającą wolę utworzenia przez cztery partie wspólnego rządu, na czele którego ma stanąć Donald Tusk.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy rząd Donalda Tuska przetrwa cztery lata?

Mimo takiego układu sił w parlamencie prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu - powołał się przy tym na zwyczaj, zgodnie z którym prezydent powierza misję tworzenia rządu przedstawicielowi ugrupowania, które wygrało w wyborach.

Od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu (13 listopada) prezydent będzie miał 14 dni, by desygnować kandydata na premiera. Od momentu desygnowania wskazany przez prezydenta premier ma 14 dni na uzyskanie wotum zaufania w Sejmie.

13,9 proc.

Tylu respondentów wierzy, że Morawiecki zbuduje większość w Sejmie

Jeśli kandydat wskazany przez prezydenta nie uzyska wotum zaufania, wówczas - w tzw. drugim kroku konstytucyjnym - kandydata na premiera wskazuje sejmowa większość.

Sondaż: 72 proc. respondentów z wyższym wykształceniem nie wierzy, że Morawiecki zbuduje większość

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - Morawiecki będzie w stanie zbudować większość w nowym parlamencie.

"Tak" odpowiedziało na to pytanie 13,9 proc. badanych.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 65,2 proc. respondentów.

20,9 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Stworzenie przez obecnego Premiera nowej większości rządowej częściej sceptycznie oceniają mężczyźni (68%) niż kobiety (63%). Powstanie rządu stworzonego przez Mateusza Morawieckiego nie jest prawdopodobne zdaniem blisko 7 na 10 (69%) respondentów, którzy skończyli 50 lat i nieco wyższego odsetka badanych (72%) posiadających wyższe wykształcenie. W utworzenie rządu przez przedstawiciela PiS nie wierzy ¾ badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców i 73% respondentów o dochodach mieszczących się w granicach 3001 – 4000 zł netto - komentuje wyniki badania Justyna Sobczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Wybory parlamentarne z 15 października wygrał PiS, uzyskując 35,38 proc. głosów, co przełożyło się jednak jedynie na 194 mandaty w parlamencie, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość.

Mateusz Morawiecki bez większości, ale prezydent ma mu powierzyć misję tworzenia rządu

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Posiedzenie Sejmu. Donald Tusk zgłoszony przez większość jako kandydat na premiera
Materiał Promocyjny
Finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii
Polityka
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego: Gdzie jest brakujący poseł PiS?
Polityka
Szymon Hołownia: Historyczny moment. Może będzie więcej kandydatów na premiera?
Polityka
Za rządem Morawieckiego nie głosowało troje posłów PiS. Wśród nich Zbigniew Ziobro
Polityka
Koniec premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd nie uzyskał wotum zaufania
Materiał Promocyjny
Jak odróżnić nastoletni bunt od depresji. Poradnik dla nauczycieli