Czy Andrzej Duda zapowiedział, że powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu?

To było dobre, merytorczne spotkanie o przyszłości polskiej polityki, o priorytetach na kolejną kadencję, o tym jak wygląda proces formowania większości sejmowej - mówił rzecznik PiS, Rafał Bochenek, pytany o przebieg konsultacji w Pałacu Prezydenckim.

Publikacja: 24.10.2023 14:37

Mateusz Morawiecki u Andrzeja Dudy

Mateusz Morawiecki u Andrzeja Dudy

Foto: PAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek, o 12, do Pałacu Prezydenckiego na konsultacje do prezydenta Andrzeja Dudy przybyli przedstawiciele komitetu wyborczego PiS, z Mateuszem Morawieckim na czele, a potem pojawiła się tam delegacja KO, na czele z Donaldem Tuskiem.

Rafał Bochenek: Prezydent pogratulował PiS trzeciego z rzędu zwycięstwa

Spotkanie Morawieckiego, szefa klubu PiS w kończącej się kadencji Sejmu, Ryszarda Terleckiego oraz rzecznika PiS Rafała Bochenka trwało ok. godziny.

- Całe spotkanie odbyło się na zaproszenie pana prezydenta - podkreślił Bochenek.

Czytaj więcej

Konsultacje u prezydenta Andrzeja Dudy: Donald Tusk w Pałacu Prezydenckim

- Pan prezydent jest zainteresowany jak kształtuje się większość sejmowa, jak przebiegają rozmowy kuluarowe - relacjonował Bochenek.

Rzecznik PiS mówił też, że spotkanie "było też okazją do złożenia politykom PiS gratulacji z okazji zwycięstwa trzeci raz z rzędu w wyborach".

Bochenek był też pytany czy ze strony prezydenta Andrzeja Dudy padła deklaracja, że to kandydat PiS zostanie desygnowany przez prezydenta jako kandydat na nowego premiera i otrzyma misję tworzenia rządu.

- Decyzja o desygnowaniu premiera to decyzja prezydenta Andrzeja Dudy - zaznaczył Bochenek. - Myślę, że po tych konsultacjach, na podstawie tych rozmów, pan prezydent będzie podejmował decyzję komu tę misję powierzyć - dodał.

Jednocześnie Bochenek podkreślił, że dotychczas "zwyczaj konstytucyjny był taki", że prezydent powierzał tę misję zwycięzcy wyborów.

Rzecznik PiS: Z wielu środowisk płyną do nas sygnały o możliwości aliansu

Jednak PiS, mimo zwycięstwa w wyborach z wynikiem 35,38 proc. głosów ma w Sejmie 194 mandaty, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. Bezwzględną większością dysponują w Sejmie KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica, które dysponują 248 mandatami w parlamencie. Partie te przed rozpoczęciem konsultacji zadeklarowali, że chcą utworzyć wspólny rząd, a ich kandydatem na premiera jest lider PO, Donald Tusk.

Czytaj więcej

Oświadczenie opozycji: Jest kandydat na premiera

Bochenek dopytywany czy politycy PiS usłyszeli jasną deklarację od prezydenta, że to właśnie PiS otrzyma od prezydenta misję tworzenia rządu w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym.

- Taka deklaracja jasna ze strony prezydenta nie padła. Prezydent mówił, że będzie opierał się na tych konsultacjach które prowadzi - odparł.

A dlaczego na spotkaniu u prezydenta nie było Jarosława Kaczyńskiego? - Prezes Jarosław Kaczyński wyznaczył taką oto delegację - mówił rzecznik PiS. 

- Odbyła się też rozmowa jeśli chodzi o sposób formowania większości parlamentarnej. Wskazaliśmy kierunki działania. Wiemy, że wiele sygnałów ze środowiska tzw. koalicjantów płyną w kierunku PiS - mówił następnie Bochenek nie wskazując jednak konkretnie z kim PIS prowadzi rozmowy.

- Z wielu środowisk politycznych sygnały o możliwości aliansu, możliwości współpracy politycznej do nas płyną. Piłka jest wciąż w grze - dodał.

A czy wiadomo kiedy prezydent zwoła posiedzenie nowego Sejmu? - Pan prezydent mówił,że nie widzi potrzeby, aby skracać bieżącą kadencję obecnego parlamentu. Chodzi o zachowanie ciągłości władzy. Jest de facto większość parlamentarna, która sprawuje swój mandat do połowy listopada - odparł Bochenek.

W poniedziałek, o 12, do Pałacu Prezydenckiego na konsultacje do prezydenta Andrzeja Dudy przybyli przedstawiciele komitetu wyborczego PiS, z Mateuszem Morawieckim na czele, a potem pojawiła się tam delegacja KO, na czele z Donaldem Tuskiem.

Rafał Bochenek: Prezydent pogratulował PiS trzeciego z rzędu zwycięstwa

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Rzecz w tym”: Areszt dla Romanowskiego. „Gdyby chciał mataczyć, to mógł to zrobić już sto razy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Prokuratura wróciła do sprawy fikcyjnych asystentów europosłów PiS
Polityka
Mirosław Oczkoś: Warto pamiętać, kto rozkręcił przemysł nienawiści
Polityka
Nie tylko Konfederacja współpracuje z AfD. Niemcy podpisali się pod projektami PiS
Polityka
Najnowszy sondaż "Rzeczpospolitej": Polacy nie chcą płacić więcej ministrom