Szymon Hołownia o dymisjach generałów: Został tylko ulubiony generał Błaszczaka

Rząd Zjednoczonej Prawicy, PiS, swoimi nieudolnymi decyzjami doprowadził do tego, że polskie bezpieczeństwo jest narażone na szwank - mówił na konferencji prasowej lider Polski 2050, Szymon Hołownia.

Publikacja: 10.10.2023 11:00

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Hołownia skomentował w ten sposób podanie się do dymisji szefa Sztabu Generalnego, gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego, gen. Tomasza Piotrowskiego. O dymisjach generałów jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita".

Czytaj więcej

Najważniejsi dowódcy polskiej armii podali się do dymisji. Potwierdzają się informacje "Rzeczpospolitej"

Szymon Hołownia po dymisjach generałów: Gdyby Mariusz Błaszczak miał krztynę honoru podałby się do dyskusji

- Znaleźliśmy się w sytuacji bez precedensu. Słyszeliście państwo o dymisjach dwóch najważniejszych żołnierzy w RP. To sytuacja bez precedensu dlatego, że Polska znajduje się dzisiaj w bardzo trudnej sytuacji. Mamy wojnę za progiem, świat płonie, tymczasem rząd PiS doprowadził do tego, że na szczytach polskiej armii, która powinna być dziś niewzruszoną jednością, bo stawką jest nasze bezpieczeństwo mamy chaos, dymisję, bałagan, konflikty - ocenił Hołownia.

- To co się dzisiaj stało, z punktu widzenia państwa, jest po prostu tragedią. My naprawdę mamy realną wojnę tuż za granicą - mówił też.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Cała armia jest wrogiem ministra Błaszczaka

Hołownia zauważył też, że "w grze został ulubiony generał Błaszczaka", dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Wiesław Kukuła.

- Zobaczcie państwo jak to wygląda - dwóch odchodzi, jeden zostaje. Dwóch prezydenta, jeden ministra. Tu już nie będzie można obwinić Niemców. Obaj generałowie - Andrzejczak i Piotrowski - to nominaci Dudy - dodał.

Trzeba pojednać ze sobą naród i pojednać ze sobą żołnierzy

Szymon Hołownia. lider Polski 2050

- To co dziś widzimy to reakcja na działania Błaszczaka, upolitycznianie wojska. Nic dziwnego, że żołnierze czują się upokorzeni - mówił też Hołownia zarzucając PiS-owi, że politycy tej partii pojawiają się mając w tle m.in. żołnierzy.

Hołownia mówił też, że "po takim wotum nieufności" generałów wobec ministra, "gdyby ten miał chociaż krztynę honoru podałby się do dymisji".

- Minister Błaszczak i inni, którzy realizują agendę nie wiem czyją, są poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa - oskarżał Hołownia.

Szymon Hołownia o dymisjach szefa Sztabu Generalnego i dowódcy operacyjnego: Spójrzcie na Izrael, kraj pogrążył się w kłótniach i Hamas zaatakował

- Proszę spojrzeć na Izrael. Słabość wewnętrzna doprowadziła do zewnętrznej agresji. To, że kraj pogrążył się w kłótniach zachęciło Hamas, który widząc tę słabość zaatakował. Co jeszcze musi się stać, żebyśmy zrozumieli, że trzeba jak najszybciej wymienić nieudaczników kierujących tym państwem? - pytał też lider Polski 2050.

- Mam nadzieję, że wyborcy odbiorą Błaszczakowi i reszcie tej kamaryli jakikolwiek wpływ na bezpieczeństwo już za pięć dni - dodał nawiązując się do zbliżających się wyborów.

- Trzeba pojednać ze sobą naród i pojednać ze sobą żołnierzy - zaapelował Hołownia.

- Chciałbym zaapelować do żołnierzy, to co widzicie dzisiaj minie - dodał.

Polska 2050 domaga się natychmiastowego zwołania posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej, na której miałyby być przedstawione przyczyny dymisji obu generałów.

Hołownia skomentował w ten sposób podanie się do dymisji szefa Sztabu Generalnego, gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego, gen. Tomasza Piotrowskiego. O dymisjach generałów jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita".

Szymon Hołownia po dymisjach generałów: Gdyby Mariusz Błaszczak miał krztynę honoru podałby się do dyskusji

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Nieoficjalnie: Oto cały skład rządu Donalda Tuska. W piątek poznamy go oficjalnie
Polityka
Belka o obietnicach wyborczych: Nie rozkładać czerwonego dywanu przed emerytami
Polityka
Dlaczego ceny prądu nie są mrożone na rok? "Może się okazać, że nie ma pieniędzy"
Polityka
Marian Banaś usuwa nominatów PiS. W tle tajemnicza wyprawa na Białoruś
Polityka
Trzecia Droga po sukcesie wyborczym chce iść razem do sejmików
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?