Orbán: Bruksela legalnie zgwałciła Polskę i Węgry, naruszając pakt migracyjny

Nie będzie żadnego kompromisu w sprawie migracji. Ani dzisiaj, ani w nadchodzących latach. Będziemy bronić naszych granic przed migrantami i brukselskimi biurokratami! - powiedział w nagraniu w mediach społecznościowych węgierski premier Viktor Orbán.

Publikacja: 06.10.2023 23:39

Mateusz Morawiecki i  Viktor Orbán

Mateusz Morawiecki i Viktor Orbán

Foto: AFP

W piątek w Grenadzie odbyło się nieformalne spotkanie Rady Europejskiej, na którym debatowano nad paktem migracyjnym, przyjętym w środę w Brukseli podczas narady ambasadorów państw członkowskich przy UE.

Przeciwko opowiedziały się Polska i Węgry, Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu.

Przyjęty pakiet umożliwia rozpoczęcie negocjacji z Parlamentem Europejski, dotyczących ostatecznego formy nowych przepisów dotyczących migracji. Dotyczą one m.in. tzw. mechanizmu solidarności w przyjmowaniu migrantów przez państwa UE, któremu sprzeciwia się Polska.

Morawiecki mówi o spisku UE z Donaldem Tuskiem

Polska zdecydowanie sprzeciwia się podziałowi uchodźców pomiędzy państwa członkowskie UE w oparciu o nakazy płynące z Brukseli i Berlina.  Przypomniał o tym premier Mateusz Morawiecki, który po zakończeniu rozmów w Grenadzie poinformował, że postawił "twarde weto" i odrzucił "cały paragraf konkluzji szczytu Rady Europejskiej dotyczący migracji".

Czytaj więcej

Morawiecki w imieniu Polski odrzuca paragraf konkluzji szczytu RE dotyczący migracji

Według polskiego premiera podczas prac nad projektem Unia Europejska była „w zmowie” z byłym polskim premierem Donaldem Tuskiem, byłym przewodniczącym Rady Europejskiej, a obecnie liderem opozycji.

- Przy wsparciu partii Tuska Bruksela przystąpiła do realizacji tego planu, czyli przyjmowania nielegalnych imigrantów i nakładania drakońskich środków na te kraje, które nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów - powiedział Morawiecki.

Orbán: Nie będzie żadnego kompromisu w sprawie migracji

- Bruksela legalnie zgwałciła Polskę i Węgry, naruszając pakt migracyjny. Zatem nie będzie żadnego kompromisu w sprawie migracji. Ani dziś, ani w nadchodzących latach. Będziemy chronić nasze granice przed migrantami i brukselskimi biurokratami! – powiedział premier Viktor Orbán w nagraniu na X.

Węgierski premier dodał, że to wszystko jest politycznie niemożliwe, gdyż wcześniej zgodzili się, że zostanie podjęta jednomyślna decyzja w sprawie regulacji migracji, ale to zmieniono, a pakiet nadal był „prawnie egzekwowany” z pominięciem Węgier i Polski.

- Potem nie będzie już szans na kompromis ani porozumienie, i to nie tylko teraz, ale przez lata, powiedział Viktor Orbán.

W piątek w Grenadzie odbyło się nieformalne spotkanie Rady Europejskiej, na którym debatowano nad paktem migracyjnym, przyjętym w środę w Brukseli podczas narady ambasadorów państw członkowskich przy UE.

Przeciwko opowiedziały się Polska i Węgry, Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Beniamin Netanjahu w USA. Liczy na Donalda Trumpa
Polityka
Dmytro Kułeba z wizytą w Pekinie. Czy Ukraina przekona Chiny do wywarcia presji na Putina?
Polityka
Europa szykuje się na różne scenariusze wyborów prezydenckich w USA. Woli Harris, ale rozmawia też z Trumpem
Polityka
Donald Trump o debacie z Kamalą Harris: Wypadnie tak samo, jak Joe Biden
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Kamala Harris: Budowa klasy średniej podstawowym celem mojej prezydentury