Rzecznik rządu, Piotr Müller, o referendum: Polacy są rozsądni, wiedzą, że nasze decyzje były słuszne

Wierzę w to, że jest to referendum zabezpieczające - mówił w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu, Piotr Müller, w kontekście referendum, które ma zostać zorganizowane 15 października, w dniu wyborów do parlamentu.

Publikacja: 18.08.2023 08:12

Rzecznik rządu Piotr Müller

Rzecznik rządu Piotr Müller

Foto: tv.rp.pl

- Dziś o 12 ogłosimy swoje hasło wyborcze i ruszamy z naszymi działaniami w terenie, bo one już się odbywają - zapowiedział rzecznik rządu.

- Hasło będzie miało horyzontalny charakter, będzie dotyczyło różnych obszarów i będzie można je rozwijać na różne wątki - dodał.

O 12 PiS ogłosi swoje hasło wyborcze

- Myślę, że to jest hasło, które dotyczy tego, o co Polacy troskę wykazują, i to w wielu obszarach - zapowiedział rzecznik.

Referendum: A co jeśli Polacy odpowiedzą "tak"? PiS podniesie wiek emerytalny?

Rzecznik był następnie pytany o referendum. Müllera pytano o to, co stanie się, jeśli Polacy odpowiedzą na któreś z pytań "tak". Czy np. wówczas PiS rozbierze ogrodzenie na granicy z Białorusią albo podniesie wiek emerytalny?

- Nie ma wyboru. W sytuacji wiążącego referendum takie decyzje się podejmuje. Natomiast głęboko wierzę w to, że jest to referendum zabezpieczające. Bo Polacy akurat w tych sprawach są po prostu rozsądni i wiedzą, że te decyzje, które podjęliśmy, były słuszne. Natomiast charakter referendum jest jasny - jest wiążące - odparł.

Czytaj więcej

Sejm zdecydował. Referendum PiS w dniu wyborów parlamentarnych

- Głęboko jestem przekonany, że Polacy dlatego właśnie odsunęli Donalda Tuska od władzy, że zupełnie się nie zgadzali z tą polityką - podwyższania wieku emerytalnego, osłabiania armii czy prywatyzacji - podsumował.

- Jeśli oni nie chcą tego zrobić to dlaczego tak boją się referendum? Bo referendum jest wiążące. Dlatego boją się tego jak diabeł święconej wody - mówił też rzecznik w kontekście krytykowania referendum przez opozycję.

Jedyną możliwością, by w referendum osiągnąć frekwencję ponad 50 proc., jest zorganizowanie go w dzień wyborów

Piotr Müller, rzecznik rządu

Na uwagę, że opozycja obawia się raczej tego, że organizowane w dniu wyborów referendum służy obejściu ograniczeń w zakresie finansowania kampanii wyborczej w wyborach do parlamentu, rzecznik odparł, iż "w Polsce referendum jest wiążące tylko wtedy, gdy jest ponad 50 proc. udziału".

- Nie oszukujmy się - jedyną możliwością, by osiągnąć taką frekwencję, jeśli chodzi o wiążący charakter referendum, jest (zorganizowanie referendum w) dzień wyborów - dodał.

O co PiS chce zapytać w referendum?

W referendum mają zostać zadane cztery pytania.

Pytania te brzmią: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"; "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"; "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"; "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

PiS w spotach prezentujących pytania sugerował, by na każde odpowiedzieć "nie".

- Dziś o 12 ogłosimy swoje hasło wyborcze i ruszamy z naszymi działaniami w terenie, bo one już się odbywają - zapowiedział rzecznik rządu.

- Hasło będzie miało horyzontalny charakter, będzie dotyczyło różnych obszarów i będzie można je rozwijać na różne wątki - dodał.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
PiS nie może wybrać marszałka. Coraz bliżej wcześniejszych wyborów w Małopolsce
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Polityka
Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. "Napuszczano policję z całego województwa"
Polityka
Mateusz Morawiecki nie może liczyć na Suwerenną Polskę w wyborach prezydenckich. "Nie poprzemy"
Polityka
Prof. Antoni Dudek: PiS wybierze sobie polityków Suwerennej Polski. Reszta zostanie na lodzie
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
John Godson przeciwko paktowi migracyjnemu. "Nie jest on dobry dla Polski"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży