Kolejna rezygnacja w komisji ds. pedofilii. Odeszła desygnowana przez premiera

Elżbieta Malicka, członek państwowej komisji ds. pedofilii, którą do składu w maju 2020 r. wyznaczył premier Mateusz Morawiecki, zrezygnowała z zasiadania w tym gremium.

Publikacja: 01.08.2023 14:05

Elżbieta Malicka zasiadała w komisji ds. pedofilii z rekomendacji premiera

Elżbieta Malicka zasiadała w komisji ds. pedofilii z rekomendacji premiera

Foto: mat. prasowe

Elżbieta Malicka złożyła rezygnację w poniedziałek. Służby prasowe komisji nie podały jej przyczyn. W lakonicznym komunikacie podziękowano tylko Malickiej „za ogrom jej merytorycznej pracy na rzecz osób, które w dzieciństwie zostały wykorzystane seksualne”. – Rezygnacja pani Malickiej ma związek z podejściem polityków partii rządzącej do komisji – mówi nam osoba zorientowana w sprawie. – Po prostu miała dość tego co się dzieje.

Polityczny bezwład

Zamieszanie wokół komisji trwa od kilku miesięcy. Gdy w kwietniu ze stanowiska przewodniczącego odszedł prof. Błażej Kmieciak (rezygnację złożył w marcu) spodziewano się, że Sejm szybko wyłoni jego następcę. Tak się jednak nie stało. W maju rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego oraz z zasiadania w komisji złożył więc mec. Andrzej Nowarski. W oświadczeniu wprost napisał, że ma to związek z brakiem reakcji Sejmu na wakat na stanowisku szefa komisji, który „w trakcie dwóch posiedzeń nie powołał jego następcy”. „Moją decyzją chciałbym stworzyć przestrzeń do możliwie szybkiego wyboru nowego członka i nowego przewodniczącego Państwowej Komisji. Wśród członków Państwowej Komisji nie dostrzegam osoby, która mogłaby należycie zastąpić w tej roli dotychczasowego przewodniczącego” – stwierdził Nowarski.

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak: Pedofilia zamieciona po dywan

Odejście Nowarskiego nie zmieniło sytuacji. Sejm próbował uzupełnić skład komisji na początku lipca. Wtedy jednak żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał aprobaty większości posłów. Kandydatami na członka komisji byli: dr hab. Wojciech Dragan (psycholog, pracownik naukowy UW) i prof. dr hab. Teresa Barbara Matthews-Brzozowska (specjalistka ortodoncji, wykładowca akademicki). Kandydaturę Dragana zgłosiło Polskie Towarzystwo Psychologiczne, a Matthews-Brzozowskiej – Naczelna Rada Lekarska.

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus stwierdziła wówczas, że jej formacja nie poprze żadnego z tych kandydatów. Argumentowała, że członkowie komisji powinni być osobami, które znają się na tym temacie. – Powinni być to psychologowie, eksperci seksuolodzy, prawnicy i te osoby, które bardzo dobrze znają się z materią ochrony praw dziecka – mówiła.

– Zgadzamy się z tym, że kandydaci do Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 powinni odpowiadać podwyższonym kryteriom i wymogom. Żaden z kandydatów tych kryteriów nie spełnia, wobec tego będziemy głosować przeciw – oświadczył poseł Marek Ast z PiS. W głosowaniach ani Dragan, ani Matthews-Brzozowska nie uzyskali wymaganej liczby głosów.

Kolejnego podejścia już nie było. W piątek 28 lipca – na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu – Sejm nie uzupełnił wakatu w komisji, nie wyłonił też jej przewodniczącego. Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Marek Ast z PiS stwierdził, że sprawą posłowie będą musieli zająć się w kolejnej kadencji. „Nie wiem, jak to skomentować" – napisał wówczas na Twitterze Błażej Kmieciak. „Bez przewodniczącego i bez członka komisji nasze prace zostają w coraz większym zakresie zamrożone" – dodał.

– Mamy do czynienia z wygaszaniem komisji – mówi nam teraz Kmieciak. – Po wyborach nikt sprawą komisji zajmował się nie będzie. Nie miejmy co do tego złudzeń.

Pięć zamiast siedmiu

Ustawa o utworzeniu komisji ds. pedofilii weszła w życie jesienią 2019 r. Ale Sejm powołał ją do życia dopiero w lipcu 2020 roku. W skład tego organu wchodzi siedmiu członków. Trzech z nich jest powoływanych przez Sejm i po jednym odpowiednio przez prezydenta, premiera, Senat i Rzecznika Praw Dziecka. Komisja przyjmuje zgłoszenia od listopada 2020 r. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Czytaj więcej

Prof. Błażej Kmieciak: Trzeba bronić praw pacjenta

Odchodząca z komisji Elżbieta Malicka z wykształcenia jest chemikiem. Była m.in. nauczycielką, dziennikarką „Tygodnika Solidarność”, pracowała także w służbie zdrowia, była też działaczką opozycji demokratycznej w PRL. Po jej rezygnacji komisja liczy pięć osób: Justyna Kotowska, wiceszefowa komisji (psycholog i psychoterapeuta), prof. Błażej Kmieciak (wieloletni rzecznik praw pacjenta, socjolog prawa), Hanna Elżanowska (psycholog, psychoterapeuta, seksuolog), Agnieszka Rękas (sędzia w stanie spoczynku) oraz Barbara Chrobak – była posłanka Kukiz’15.

Z Elżbietą Malicką nie udało nam się skontaktować. Osoba mająca z nią kontakt przekazała nam, że „kategorycznie odmawia rozmów z mediami".

Elżbieta Malicka złożyła rezygnację w poniedziałek. Służby prasowe komisji nie podały jej przyczyn. W lakonicznym komunikacie podziękowano tylko Malickiej „za ogrom jej merytorycznej pracy na rzecz osób, które w dzieciństwie zostały wykorzystane seksualne”. – Rezygnacja pani Malickiej ma związek z podejściem polityków partii rządzącej do komisji – mówi nam osoba zorientowana w sprawie. – Po prostu miała dość tego co się dzieje.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kto z PiS wystartuje w wyborach prezydenckich? Prof. Antoni Dudek wskazał możliwych kandydatów
Polityka
Wiemy, kogo chce pozwać Marcin Kierwiński za pomówienie o nietrzeźwość
Polityka
Sondaż: Jaka przyszłość czeka koalicję rządową? Dobra wiadomość dla Donalda Tuska
Polityka
Zdzisław Krasnodębski: PiS podczas tworzenia list na wybory do PE popełnił spory błąd
Polityka
Jerzy Buzek: To była bardzo trudna i osobista decyzja. Ale przyszedł ten moment
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej