Sondaż: Kto wygrałby debatę Donald Tusk-Jarosław Kaczyński? Więcej Polaków wskazuje Tuska

"Gdyby doszło do przedwyborczej debaty Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim kto, Pani/Pana zdaniem, wygrałby taką debatę?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 22.07.2023 06:30

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński

Foto: PAP, Radek Pietruszka, Fotorzepa, Jerzy Dudek

Z niedawnego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że 48 proc. Polaków jest zdecydowanych co do tego, że przed wyborami parlamentarnymi powinna odbyć się debata liderów partii, które mają szansę znaleźć się w parlamencie, a 33,1 proc. uważa, że do debaty takiej raczej powinno dojść.

Oznacza to, że za przedwyborczą debatą opowiada się łącznie 81,1 proc. Polaków.

Przeciw organizacji debaty było 11,6 proc. respondentów (z czego 4,8 proc. było zdecydowanie przeciw).

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy chcą debaty liderów partii przed wyborami

Debata Donald Tusk-Jarosław Kaczyński: Sytuacja w 2023 jak w 2007

Do najsłynniejszej w ostatnich latach debaty przed wyborami parlamentarnymi doszło w 2007 roku, kiedy Donald Tusk zmierzył się w debacie z Jarosławem Kaczyńskim. Większość obserwatorów tamtej debaty uznało, że wygrał ją Tusk co miało przyczynić się do wyborczego zwycięstwa Platformy Obywatelskiej w przedterminowych wyborach parlamentarnych w tamtym roku.

Po 2007 roku przed żadnymi kolejnymi wyborami nie doszło do debaty liderów dwóch największych ugrupowań na polskiej scenie politycznej.

Przed wyborami zaplanowanymi na jesień 2023 roku (odbędą się najprawdopodobniej 15 października) sytuacja na scenie politycznej wygląda podobnie jak w 2007 - liderem PiS jest Jarosław Kaczyński, a liderem PO - Donald Tusk. Kaczyński - jak wtedy - jest liderem partii rządzącej, a Tusk - liderem największej partii opozycyjnej.

W grudniu 2022 roku Kaczyński na antenie Radia Plus nie wykluczył możliwości stanięcia do debaty z Tuskiem.

- Jeżeli to będzie debata w uczciwych warunkach i jednocześnie, jeżeli przedtem Donald Tusk da jakieś sygnały, że to nie będzie z jego strony obrzucanie wyzwiskami, czy pogróżki, że nie będzie szedł tym tropem, którym idzie dotychczas, to tak - stwierdził prezes PiS.

"Jestem gotowy do debaty w dowolnym czasie i miejscu, panie prezesie. Będę czuły i delikatny, chociaż amnestii obiecać nie mogę" - napisał w odpowiedzi na Twitterze lider PO.

Mimo tych deklaracji nadal nie wiadomo czy przed wyborami liderzy obu największych partii w Polsce zmierzą się w debacie.

Czytaj więcej

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu w sprawie debaty. "Będę czuły i delikatny"

Sondaż: 46 proc. osób z wykształceniem wyższym uważa, że debatę wygrałby Donald Tusk

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy kto - ich zdaniem - byłby zwycięzcą debaty między Tuskiem a Kaczyńskim.

18,2 proc. ankietowanych wskazało, że ich zdaniem debatę tę wygrałby Jarosław Kaczyński.

Zdaniem 38,9 proc. badanych zwycięstwo w debacie odniósłby Donald Tusk.

12,5 proc. respondentów uważa, że debata zakończyłaby się remisem.

30,4 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Prawie połowa respondentów (47%) w wieku powyżej 50 lat uważa, że Donald Tusk byłby zwycięzcą potencjalnej debaty przedwyborczej. Na lidera KO, poza najstarszą grupą, również najczęściej wskazują osoby z wykształceniem wyższym (46%) oraz badani z dochodem w przedziale od 3001 do 4000 zł netto (46%). Co drugi respondent z miast wielkości między 20 a 99 tys. mieszkańców jest zdania, że zwycięzcą przedwyborczej debaty zostałby Donald Tusk - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research. 

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 18-19 lipca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Z niedawnego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że 48 proc. Polaków jest zdecydowanych co do tego, że przed wyborami parlamentarnymi powinna odbyć się debata liderów partii, które mają szansę znaleźć się w parlamencie, a 33,1 proc. uważa, że do debaty takiej raczej powinno dojść.

Oznacza to, że za przedwyborczą debatą opowiada się łącznie 81,1 proc. Polaków.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Beata Szydło o Marcinie Mastalerku. „Niech sobie sam radzi ze swoimi emocjami”
Polityka
Wątek Funduszu Sprawiedliwości na komisji śledczej. Morawiecki: Nie miałem nic wspólnego
Polityka
Tusk na granicy z Białorusią po ataku na żołnierza. "Agresja jest coraz większa"
Polityka
Armatki wodne na granicy z Białorusią. Minister ujawnia szczegóły
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Mateusz Morawiecki na komisji ds. afery wizowej. Wykluczony członek komisji
Polityka
Beata Szydło popiera Jacka Kurskiego. Mastalerek komentuje jednym słowem