Michał Kołodziejczak: Magazyny zboża pełne, rolnicy załamani, nie wiedzą co będzie

Państwo nie działa. PiS skupia w sobie dzisiaj wszystkie patologie III RP, które nagromadziły się w Polsce przez poprzednie 30 lat - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską lider AGROUnii, Michał Kołodziejczak.

Publikacja: 05.07.2023 09:25

Kołodziejczak był pytany o słowa Roberta Telusa, ministra rolnictwa, który obejmując urząd obiecywał, że jeśli w trakcie żniw magazyny ze zbożem będą pełne zboża sprowadzonego z Ukrainy, to on odejdzie ze stanowiska ministra.

Michał Kołodziejczak: Minister rolnictwa, Robert Telus, nie powinien być już na stanowisku

- Nie zostało mu wiele, powiedział, że do końca czerwca wywieziemy nadwyżkę, nie zostało to zrobione. W normalnej pracy taki człowiek, który nie zrealizowałby zadania, które było przed nim postawione, musiałby zrezygnować. Już dziś nie powinien być na stanowisku. Ale, jak widać, przestrzeganie zasad honorowych... daleko jest do nich politykom PiS-u - odparł. - I nie ma się co dziwić. Robert Telus będzie mówił, że sytuacja jest w porządku, a dzisiaj pszenica tak naprawdę kosztuje 40 proc. tego, ile kosztowała w trakcie żniw. Wiele magazynów pełnych, problem nie jest rozwiązany, rolnicy są załamani, nie wiedzą co będzie w żniwach - dodał.

Czytaj więcej

Polska tonie w zbożu. Minister rolnictwa poda się do dymisji?

- PiS, poprzez dopłaty, które przeznaczył dla polskich rolników, przykłada plaster na głęboką ranę, która pod plastrem się poszerza. A tu trzeba to rozwiązać systemowo - mówił też Kołodziejczak.

- Fakty są takie, że porty mamy ciągle niedrożne, ciągle mają zbyt małą wydolność. Są kolejki tirów, które stoją do portów. A wiele firm wciąż realizuje kontrakty na przywóz zbóż z Ukrainy, które rzekomo podpisały 2 maja - mówił też lider AGROUnii.

Robert Telus powiedział, że do końca czerwca wywieziemy nadwyżkę, nie zostało to zrobione

Michał Kołodziejczak, lider AGROUnii

Lider AGROUnii: PiS stracił legitymizację do rządzenia

- To pokazuje, że państwo nie działa. PiS skupia w sobie dzisiaj wszystkie patologie III RP, które nagromadziły się w Polsce przez poprzednie 30 lat. Gdybyśmy rozmawiali dzisiaj o tym, jak ten problem rozwiązać, to PiS zaprosiłby do rozmowy ludzi, którzy na tym się znają - przekonywał Kołodziejczak.

- To, co mówi AGROUnia od ponad pięciu lat, staje się faktem: państwo powinno pozostać blisko obywatela, powinno razem z nim diagnozować i przewidywać problemy i razem z ludźmi te problemy rozwiązać. Legitymizacją PiS do rządzenia była budowa szeroko pojętego bezpieczeństwa: jednostki jako człowieka, gospodarczego. PiS legitymizację do rządzenia stracił - stwierdził.

W kontekście obecnych protestów producentów malin Kołodziejczak mówił, że "AGROUnia już rok temu mówiła, że będzie problem z malinami". - Że otwarta granica (z Ukrainą - red.) spowoduje, że w 2023 roku problem zbóż rozszerzy się na inne produkty. I ja dzisiaj mówię: to będzie problem ogromny - stwierdził.

Kołodziejczak był pytany o słowa Roberta Telusa, ministra rolnictwa, który obejmując urząd obiecywał, że jeśli w trakcie żniw magazyny ze zbożem będą pełne zboża sprowadzonego z Ukrainy, to on odejdzie ze stanowiska ministra.

Michał Kołodziejczak: Minister rolnictwa, Robert Telus, nie powinien być już na stanowisku

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Sondaż: Czy Polskie granice są dobrze chronione? Polacy podzieleni
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Polityka
Beata Szydło wskazała, kto powinien być premierem. Chwali Morawieckiego, ale wymienia inne nazwisko
Polityka
Kosiniak-Kamysz: Albo Trzecia Droga albo trzecia kadencja PiS
Polityka
Wielka uroczystość w hołdzie Lechowi Wałęsie. Bez życzeń od Dudy i Morawieckiego
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Polityka
Kampania wyborcza: KO panuje na ulicach Gdyni, PiS na Kaszubach
Polityka
Wyborczy superweekend. "Marsz musi się PO udać"