Posłowie PiS chcą zmienić ustawę o referendum. Projekt nowelizacji złożyli w Sejmie

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym. Celem jest umożliwienie przeprowadzenia referendum w tym samym dniu, co wybory powszechne.

Publikacja: 03.07.2023 12:53

Posłowie PiS chcą zmienić ustawę o referendum. Projekt nowelizacji złożyli w Sejmie

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł PiS Paweł Hreniak.

Projekt nowelizacji zakłada, że referendum ogólnokrajowe można przeprowadzić w dniu wyborów do Sejmu i Senatu, prezydenckich lub do Parlamentu Europejskiego.

Proponowane zmiany mają również ujednolicić godziny głosowania. Zapisano, że odbywałoby się w godzinach określonych w Kodeksie wyborczym, tj. 7-21.

Państwowa Komisja Wyborcza w wydanym w ubiegłym tygodniu komunikacie poinformowała, że referendum ogólnokrajowe może odbyć się w tym samym dniu co wybory parlamentarne. 

Czytaj więcej

UE za pakietem azylowym, Kaczyński przeciw. „Referendum to szaleńczy pomysł”

PKW odwołała się do art. 90 ustawy o referendum ogólnokrajowym, który "jednoznacznie przesądza o tym, że referendum ogólnokrajowe może zostać przeprowadzone w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej lub wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej albo wybory do Parlamentu Europejskiego".

Nowy pakt migracyjny UE

Na początku czerwca szefowie dyplomacji państw członkowskich UE przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych. Nowe zasady mówią o minimalnej rocznej liczbie relokacji z państw, w których migranci przekraczają granicę UE do państw UE "mniej narażonych" na takie przyjazdy. Polska miałaby być państwem, do którego mieliby trafiać migranci.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Po co Jarosławowi Kaczyńskiemu referendum w sprawie relokacji migrantów

Roczna liczba migrantów poddawanych relokacji została ustalona na 30 tys. Minimalna roczna suma nakładów na relokację to 22 tysiące euro (suma ta może zostać zwiększona). W praktyce oznaczałoby to, że kraje członkowskie będą musiały godzić się na relokacje migrantów lub liczyć się z karami w wysokości 22 tys. euro od każdej nieprzyjętej osoby.

Polska i Węgry głosowały przeciwko tzw. paktowi migracyjnego, który został przyjęty większością kwalifikowaną. Pakt przewiduje mechanizm tzw. obowiązkowej solidarności.

Jarosław Kaczyński zapowiada referendum

Przemawiając w Sejmie Jarosław Kaczyński mówił w połowie czerwca, że sprawa to część sporu, który określi przyszłość Unii Europejskiej i Polski. Były premier ocenił, że decyzja UE jest sprzeczna z traktatami.

Prezes PiS podkreślił, że tło sprawy stanowi to, działo się w Polsce po wybuchu wojny na Ukrainie. - Przyjęliśmy wtedy kilka milionów uchodźców, tak na stałe to ok. 1,5-2 mln - powiedział. Na uwagę z sali, że "milion dwieście" tysięcy odparł, że "wszystko jedno". - Nie spierajmy się w tej chwili o fakty - zaapelował.

Czytaj więcej

Sondaż: Referendum ws. relokacji uchodźców dzieli Polaków

- Gdyby to pomnożyć przez 22 tys. euro, to będzie to suma miedzy dwadzieścia kilka a trzydzieści miliardów euro. A jeżeli chodzi o pomoc, jaką otrzymaliśmy, to jest przy bardzo dobrym liczeniu 100 euro na jednego mieszkańca. To jest kpina z Polski, to jest dyskryminacja wyjątkowo bezczelna - powiedział Jarosław Kaczyński.

Mechanizm relokacji migrantów. Projekt uchwały posłów PiS

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża stanowczy sprzeciw wobec próby wprowadzenia na poziomie Unii Europejskiej mechanizmów przymusowej relokacji nielegalnych migrantów ekonomicznych na podstawie rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zarządzania azylem i migracją oraz w sprawie procedury azylowej w kształcie uzgodnionym przez Radę Unii Europejskiej w dniu 8 czerwca 2023 r., przy sprzeciwie Polski oraz Węgier" - głosi projekt.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca uwagę na fakt, iż w trakcie wojny w Ukrainie do Polski wjechało w poszukiwaniu bezpieczeństwa ok. 7 mln uchodźców z Ukrainy; do dzisiaj w naszym kraju pozostało ok. 1,5 mln z nich" - czytamy w dokumencie.

Komisja spraw zagranicznych 14 czerwca wniosła o uchwalenie projektu uchwały.

Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł PiS Paweł Hreniak.

Projekt nowelizacji zakłada, że referendum ogólnokrajowe można przeprowadzić w dniu wyborów do Sejmu i Senatu, prezydenckich lub do Parlamentu Europejskiego.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Powstaje nowa międzynarodówka z udziałem PiS. Budowa kontaktów nie idzie łatwo
Polityka
Jędrzej Bielecki: Bigos w Madrycie, czyli zjazd skrajnej prawicy
Polityka
Bogdan Zdrojewski: PO musi pozostać w środku
Polityka
Rosyjskie sabotaże w Polsce. Premier mówi zatrzymaniu podejrzanych
Polityka
Nowy sondaż: Które partie odpowiadają za podziały w Polsce? PiS i KO daleko przed innymi
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?