Sondaż: Najlepszy kandydat na premiera? Rafał Trzaskowski przed Donaldem Tuskiem

"Który polityk Pani/Pana zdaniem byłby dziś najlepszym premierem Polski?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 01.07.2023 12:10

Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Mateusz Morawiecki, Sławomir Mentzen

Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, Mateusz Morawiecki, Sławomir Mentzen

Foto: PAP, Albert Zawada, Tomasz Golla

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się najprawdopodobniej 15 października - za taką datą ma opowiadać się Prawo i Sprawiedliwość, o tej dacie mówił też w ostatnim wywiadzie z Radiem Zet prezydent, Andrzej Duda. Inne możliwe daty wyborów to 22 października, 29 października lub 5 listopada. Decyzję o terminie wyborów podejmie prezydent.

Wybory w Polsce: Partie nie wskazują kandydatów na premiera

Obecnie premierem, od grudnia 2017 roku, jest Mateusz Morawiecki, który stoi na czele rządu PiS, będącego de facto koalicyjnym rządem Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski i Partii Republikańskiej.

Czytaj więcej

Sondaż: Poparcie wzrosło tylko Lewicy. Różnica między PiS i KO zmniejszyła się

Koalicja Obywatelska deklaruje, że w przypadku wygrania przez nią wyborów jej naturalnym kandydatem na premiera będzie lider PO, Donald Tusk, premier w latach 2007-2014.

Inne partie nie wskazują swoich kandydatów na stanowisko szefa rządu, choć np. lider Polski 2050, Szymon Hołownia deklarował, że chce w przyszłości zostać premierem jeśli "będzie taka przestrzeń".

W polskim systemie politycznym nie ma zwyczaju, by startujące w wyborach partie wskazywały, kto jest ich kandydatem na premiera (tak jest np. w Niemczech), ani zwyczaju, że premierem zostaje lider zwycięskiego ugrupowania (tak jest w Wielkiej Brytanii). Prezes rządzącego obecnie PiS wszedł niedawno do rządu, ale objął w nim funkcję wicepremiera.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy który polityk - ich zdaniem - byłby dziś najlepszym premierem Polski.

Sondaż: Najlepszy kandydat na premiera? 19 proc. badanych nie ma zdania

Najwięcej wskazań - 17,5 proc. - uzyskał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął Donald Tusk, którego wskazało 15,6 proc. badanych.

14,8 proc. respondentów uważa, że najlepszym kandydatem na premiera jest Mateusz Morawiecki.

9 proc. ankietowanych uważa, że najlepszym kandydatem na premiera jest lider Nowej Nadziei, polityk Konfederacji, Sławomir Mentzen.

4,5 proc. respondentów wskazało, że najlepszym kandydatem na premiera jest lider Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak.

4,4 proc. badanych najlepszego kandydata na premiera widzi w Szymonie Hołowni.

3,1 proc. respondentów uważa, że najlepszym kandydatem na premiera jest Jarosław Kaczyński.

1,9 proc. badanych uważa, że najlepszym kandydatem na premiera jest prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

0,7 proc. respondentów najlepszego kandydata na premiera widzi w liderze Nowej Lewicy, Włodzimierzu Czarzastym.

9,4 proc. badanych uważa, że najlepszym kandydatem na premiera byłby inny, niewymieniony wśród potencjalnych kandydatów na premiera polityk.

19 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Rafał Trzaskowski wskazywany był najczęściej przez osoby o dochodzie wynoszącym od 3001 zł do 4000 zł netto. Donald Tusk jest politykiem najczęściej wybieranym przez respondentów z miast wielkości 200 tys. – 499 tys. osób, a Mateusza Morawieckiego najchętniej wskazują badani o dochodzie mieszczącym się w granicach 2001 – 3000 zł netto (22%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research. 

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27-28 czerwca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się najprawdopodobniej 15 października - za taką datą ma opowiadać się Prawo i Sprawiedliwość, o tej dacie mówił też w ostatnim wywiadzie z Radiem Zet prezydent, Andrzej Duda. Inne możliwe daty wyborów to 22 października, 29 października lub 5 listopada. Decyzję o terminie wyborów podejmie prezydent.

Wybory w Polsce: Partie nie wskazują kandydatów na premiera

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?