Junnila odchodzi w atmosferze skandalu związanego z ujawnionymi wypowiedziami polityka, które miały nazistowski podtekst.
Dymisja w rządzie Finlandii za wypowiedź o liczbie "88"
"Dla trwania rządu i dla reputacji Finlandii, uważam, że jest niemożliwe kontynuowanie przeze mnie pracy ministra w satysfakcjonujący sposób" - oświadczył Junnila.
Czytaj więcej
EPP nie chce oddawać pola skrajnej prawicy i próbuje pokazać jej wyborcom, że rozumie ich obawy.
Polityk jest członkiem skrajnie prawicowej Partii Finów, ugrupowania tworzącego koalicję rządzącą po wyborach parlamentarnych z kwietnia tego roku.
Polityk objął urząd ministra gospodarki 20 czerwca.
28 czerwca minister przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności w parlamencie, po tym jak opozycja oskarżyła go o neonazistowskie uwagi.
Junnila przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności tylko dzięki temu, że 12 opozycyjnych parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu. Za odwołaniem go ze stanowiska głosowało 7 z 10 parlamentarzystów współtworzącej rząd Szwedzkiej Partii Ludowej.
W czasie kampanii wyborczej - jak ujawnił nadawca publiczny, Yle - Junnila pogratulował swojemu koledze z partii, tego, że startuje w wyborach jako kandydat z numerem "88".
Czytaj więcej
Mika Niikko, polityk prawicowej Partii Finów, przewodniczący komisji spraw zagranicznych w fińskim parlamencie, we wpisie na Twitterze stwierdził,...
Liczba "88" uważana jest za symbol neonazistowski, symbolizujący salut hitlerowski (któremu towarzyszył okrzyk "Heil Hitler!" - ósemki symbolizują pierwsze litery słów tego salutu - red.).
Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) uważa liczbę "88" za jeden z najpowszechniejszych symboli białych supremacjonistów - pisze Reuters.
- Po pierwsze, gratuluję znakomitego numeru kandydatowi. Wiemy, że to zwycięska karta. Oczywiście, to "88" odnosi się do dwóch liter "H", o których więcej nie powiemy - miał powiedzieć Junnila w czasie wystąpieniu na wiecu z 10 marca.
Polityk Partii Finów za promocją aborcji w Afryce
Junnila przeprosił za swoją wypowiedź nazywając ją "niesmacznym żartem".
W 2019 roku polityk miał wystąpić na imprezie skrajnej prawicy, a w 2019 roku na forum parlamentu wzywał rząd, by ten promował aborcję w Afryce, aby ograniczyć przyrost naturalny na tym kontynencie i walczyć ze zmianami klimatycznymi.
Jednocześnie polityk głosował przeciw liberalizacji przepisów ws. aborcji w Finlandii.
Przepraszając za wypowiedzi o liczbie "88" polityk przekonywał, że jego pytanie dotyczące aborcji w Afryce było "zgodne z programem rządu Finlandii".
Dymisję Junnili pochwaliła przewodnicząca Szwedzkiej Partii Ludowej, Anna-Maja Henriksson. Henriksson podziękowała ministrowi za "słuszną decyzję". - Teraz możemy iść dalej - podkreśliła.
Również Sari Essayah, liderka Chrześcijańskich Demokratów, którzy również tworzą rząd powiedziała, że dymisja była "jedynym możliwym i właściwym rozwiązaniem całej sytuacji".