Finlandia: Minister odchodzi po 10 dniach za słowa o liczbie "88"

Minister gospodarki Finlandii, Vilhelm Junnila, ustąpił ze stanowiska po zaledwie 10 dniach sprawowania urzędu - poinformowała Partia Finów, do której należy polityk.

Aktualizacja: 30.06.2023 14:12 Publikacja: 30.06.2023 13:15

Vilhelm Junnila

Vilhelm Junnila

Foto: AFP

Junnila odchodzi w atmosferze skandalu związanego z ujawnionymi wypowiedziami polityka, które miały nazistowski podtekst.

Dymisja w rządzie Finlandii za wypowiedź o liczbie "88"

"Dla trwania rządu i dla reputacji Finlandii, uważam, że jest niemożliwe kontynuowanie przeze mnie pracy ministra w satysfakcjonujący sposób" - oświadczył Junnila.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Chadecja spowalnia zieloną rewolucję

Polityk jest członkiem skrajnie prawicowej Partii Finów, ugrupowania tworzącego koalicję rządzącą po wyborach parlamentarnych z kwietnia tego roku.

Polityk objął urząd ministra gospodarki 20 czerwca.

28 czerwca minister przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności w parlamencie, po tym jak opozycja oskarżyła go o neonazistowskie uwagi.

Junnila przetrwał głosowanie ws. wotum nieufności tylko dzięki temu, że 12 opozycyjnych parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu. Za odwołaniem go ze stanowiska głosowało 7 z 10 parlamentarzystów współtworzącej rząd Szwedzkiej Partii Ludowej.

W czasie kampanii wyborczej - jak ujawnił nadawca publiczny, Yle - Junnila pogratulował swojemu koledze z partii, tego, że startuje w wyborach jako kandydat z numerem "88".

Czytaj więcej

Fiński polityk: Ktoś powinien powiedzieć, że Ukraina nie będzie w NATO

Liczba "88" uważana jest za symbol neonazistowski, symbolizujący salut hitlerowski (któremu towarzyszył okrzyk "Heil Hitler!" - ósemki symbolizują pierwsze litery słów tego salutu - red.).

Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) uważa liczbę "88" za jeden z najpowszechniejszych symboli białych supremacjonistów - pisze Reuters.

- Po pierwsze, gratuluję znakomitego numeru kandydatowi. Wiemy, że to zwycięska karta. Oczywiście, to "88" odnosi się do dwóch liter "H", o których więcej nie powiemy - miał powiedzieć Junnila w czasie wystąpieniu na wiecu z 10 marca.

Polityk Partii Finów za promocją aborcji w Afryce

Junnila przeprosił za swoją wypowiedź nazywając ją "niesmacznym żartem".

W 2019 roku polityk miał wystąpić na imprezie skrajnej prawicy, a w 2019 roku na forum parlamentu wzywał rząd, by ten promował aborcję w Afryce, aby ograniczyć przyrost naturalny na tym kontynencie i walczyć ze zmianami klimatycznymi.

Jednocześnie polityk głosował przeciw liberalizacji przepisów ws. aborcji w Finlandii. 

Przepraszając za wypowiedzi o liczbie "88" polityk przekonywał, że jego pytanie dotyczące aborcji w Afryce było "zgodne z programem rządu Finlandii".

Dymisję Junnili pochwaliła przewodnicząca Szwedzkiej Partii Ludowej, Anna-Maja Henriksson. Henriksson podziękowała ministrowi za "słuszną decyzję". - Teraz możemy iść dalej - podkreśliła.

Również Sari Essayah, liderka Chrześcijańskich Demokratów, którzy również tworzą rząd powiedziała, że dymisja była "jedynym możliwym i właściwym rozwiązaniem całej sytuacji".

Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę