Sondaż. Polacy wskazali jedynego lidera opozycji

Szef PO, Donald Tusk, okazał się bezkonkurencyjny w sondażu na temat tego, kto jest liderem opozycji. Byłego premiera wskazali nawet wyborcy konkurencyjnych partii.

Aktualizacja: 15.06.2023 08:08 Publikacja: 15.06.2023 03:00

Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami w Sosnowcu.

Donald Tusk podczas spotkania z wyborcami w Sosnowcu.

Foto: Michal Kolanko

Donald Tusk i długo nikt, tak wygląda efekt badania przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” przez pracownię Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Na pytanie: „Kto pana/pani zdaniem jest obecnie liderem opozycji?”, 61 proc. respondentów wskazało przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Sondaż: Kto jest liderem opozycji? Donald Tusk i długo, długo nikt

Aż 66 proc. wyborców opozycji postrzega byłego premiera jako jej lidera. Dystans, jaki dzieli Tuska od kolejnego polityka, jest spory, bo prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jako lidera opozycji chciałoby widzieć tylko 18 proc., szefa Polski 2050 Szymona Hołownię niespełna 4,1 proc., a na Sławomira Mentzena z Konfederacji wskazało ledwie 2,9 proc. ankietowanych. Głosy wskazane na lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i Włodzimierza Czarzastego, jednego z liderów Lewicy, mieszczą się w granicach błędu statystycznego.

Rzeczpospolita

Marsz 4 czerwca pomógł Donaldowi Tuskowi

Badania wykonane metodą CATI zostało przeprowadzone między 9 a 10 czerwca, czyli już po marszu 4 czerwca, który był organizowany przez Platformę Obywatelską. Czy manifestacja miała wpływ na ocenę respondentów? – Zdecydowanie! – odpowiada Marcin Duma, szef pracowni IBRiS. – Do wyniku tak pozytywnego dla przewodniczącego Donalda Tuska doprowadziły dwie rzeczy: komisja weryfikacyjna i marsz 4 czerwca pokazujący, kto ma realną siłę i potrafił zwołać największą manifestację w Polsce w tym wieku – przekonuje Duma. W marszu wzięło udział według organizatorów pół miliona uczestników. Po sukcesie inicjatywy partia notuje sondażowe zwyżki. W demonstracji wzięli udział liderzy Lewicy, PSL i Polski 2050, mimo że dwaj ostatni deklarowali wcześniej, że nie będzie ich w stolicy 4 czerwca. Kosiniak-Kamysz i Hołownia, mimo że byli obecni na marszu, nie przemówili do zgromadzonych.

Poparcie dla Trzeciej Drogi, tworzonej przez PSL i Polskie 2050, topnieje. – Tuska wzmocnił i wzmacnia Jarosław Kaczyński. W sytuacji marszu i komisji lex Tusk, a to sformułowanie przebiło się do świadomości Polaków, pozostali liderzy opozycji nie mają manewru i nie potrafią się odnaleźć – analizuje dyrektor sondażowni IBRiS.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto premierem po wyborach? Polacy wolą Tuska od Morawieckiego

Wyborcy wskazują liderów opozycji

Kto widzi Donalda Tuska jako lidera opozycji? Przeważają mężczyźni, aż 85 proc. respondentów. Więcej kobiet i młodych wyborców (18–29) stawia na Rafała Trzaskowskiego – 35 proc. i 60 proc. (na szefa PO 34 i 15 proc.). Nawet 33 proc. wyborców PiS postrzega Tuska jako lidera opozycji, a na dalszych miejscach jest Trzaskowski (31), Hołownia (4,1), Mentzen (2,9). Jedna czwarta wyborców PiS uchyla się od wskazania, kto jest liderem opozycji.

W dotychczasowych badaniach z Tuskiem konkurował głównie Trzaskowski. Jeszcze w kwietniu na pytanie sondażu dla Radia Zet: „Który z polityków opozycji ma pana/pani zdaniem najwięcej cech przywódcy?”, ankietowani przez IBRiS odpowiadali: Donald Tusk – 34,5 proc.; Rafał Trzaskowski – 18,9 proc.; Szymon Hołownia – 6,5 proc.; Sławomir Mentzen – 5,1 proc.; Władysław Kosiniak-Kamysz – 4,3 proc.; Michał Kołodziejczak – 4,0 proc.; Włodzimierz Czarzasty – 0,9 proc. i Robert Biedroń – 0,3 proc. Po 4 czerwca Tusk ucieka innym politykom opozycji i staje się jej twarzą. – Można zakładać, że komisja lex Tusk tylko wzmocni pozycję szefa PO – konkluduje Marcin Duma.

Donald Tusk i długo nikt, tak wygląda efekt badania przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” przez pracownię Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Na pytanie: „Kto pana/pani zdaniem jest obecnie liderem opozycji?”, 61 proc. respondentów wskazało przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

Sondaż: Kto jest liderem opozycji? Donald Tusk i długo, długo nikt

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Wyjście” na szefa. Co prokuratura zawaliła w sprawie Marcina Romanowskiego?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Język śląski. Andrzej Duda zawetował, rząd znalazł na to sposób?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Czy Szymon Hołownia pomógł Marcinowi Romanowskiemu? W koalicji szukają winnego
Polityka
"Porażka władzy na własne życzenie". Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem
Polityka
Ursula von der Leyen przewodniczącą KE po raz drugi