Szymon Marciniak może pozwać Stowarzyszenie "Nigdy Więcej"

Ważą się losy kroków prawnych, które Szymon Marciniak może podjąć wobec Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.

Publikacja: 14.06.2023 03:00

Sędzia Szymon Marciniak

Sędzia Szymon Marciniak

Foto: AFP

W sobotę Manchester City wygrał z Interem Mediolan w finale Ligi Mistrzów. Mecz był mało porywający, za to dobre noty zebrał jego arbiter – Szymon Marciniak. Pół roku po finale mistrzostw świata poprowadził swój drugi najważniejszy mecz w karierze.

Szymon Marciniak kontra "Nigdy Więcej": Będzie pozew?

Sprawa finału może jednak mieć ciąg dalszy. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, wciąż nie jest wykluczony pozew arbitra wobec walczącego z faszyzmem i ksenofobią Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.

Czytaj więcej

Szymon Marciniak na konferencji organizowanej przez Mentzena. Komunikat PZPN, komentarz premiera

Organizacja uruchomiła lawinę zdarzeń, która niemal zakończyła się dla Marciniaka utratą finału. Zaczęło się 29 maja, gdy Marciniak wziął udział w spotkaniu organizowanym przez lidera Konfederacji Sławomira Mentzena. Choć miało charakter biznesowy, zareagowało na nie „Nigdy Więcej”, apelując w internecie do Marciniaka o „zdystansowanie się od działań skrajnie prawicowych”. Chodzi m.in. o to, że Mentzen jest autorem hasła: „Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”.

Marciniak zareagował szybko, wysyłając do „Nigdy Więcej” oświadczenie, w którym odciął się „od wszelkich przejawów rasizmu”. Mimo to w polskich mediach rozpętała się burza. Spekulowały, że po rzekomym donosie „Nigdy Więcej” UEFA odsunie Marciniaka od meczu.

Czytaj więcej

Stefan Szczepłek: Sprawa Marciniaka. Nawarzone piwo

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej": Nie było donosu na Szymona Marciniaka

Współzałożyciel „Nigdy Więcej” prof. Rafał Pankowski mówi nam, że nie było żadnego pisma do UEFA, lecz jedynie informacja na stronie stowarzyszenia. Skąd dowiedziała się o tym UEFA? – Nie jesteśmy całkowicie anonimowym głosem. Współpracowaliśmy z UEFA np. w 2012 r. jako oficjalny partner podczas Euro – mówi Pankowski.

Zaznacza, że „Nigdy Więcej” nie oczekiwało odsunięcia arbitra. – Wręcz przeciwnie, zaangażowaliśmy się w wyjaśnienie sprawy w UEFA z korzyścią dla sędziego – mówi.

Ostatecznie Marciniak został dopuszczony do sędziowania, jednak musiał wydać oświadczenie, że był „całkowicie nieświadomy prawdziwej natury i powiązań wydarzenia”. Z naszych informacji wynika, że zostało mu podsunięte przez UEFA i nie mógł w nim zmienić ani słowa.

Czytaj więcej

Zagraniczne media o Szymonie Marciniaku: przeprosił i dostał zielone światło

W dniu decyzji UEFA portal i.pl poinformował, że arbiter szykuje pozew przeciw „Nigdy Więcej”. Dementowali to przedstawiciele stowarzyszenia, powołując na się rozmowy z prawnikiem Marciniaka. Jak ustaliliśmy, kroki prawne rzeczywiście są jednak rozważane. – Odmawiam komentarza – ucina mecenas Marciniaka dr Radosław Kwaśnicki, jednak jednoznacznie nie zaprzecza ewentualnemu pozwowi. Z naszych informacji wynika, że Marciniak chce najpierw przekonać się, czy zamieszanie wokół imprezy będzie miało jakieś konsekwencje dla jego kariery sędziego.

Prof. Pankowski twierdzi, że pozew byłby dla Marciniaka „samobójem”. – Wydał oświadczenie, w którym odciął się od skrajnie prawicowych poglądów. Nagle kilkanaście dni później miałby wysłać sygnał, że jednak nie zgadza się z własnym oświadczeniem? – pyta.

Dodaje, że sprawa ma też przykre konsekwencje dla Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, które zostało zalane falą hejtu. Przed kilkoma dniami kilkadziesiąt organizacji, w tym Amnesty International Polska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Instytut Spraw Publicznych, podpisało się po listem poparcia dla „Nigdy Więcej”. „Zareagowało właściwie, wyrażając sprzeciw wobec promocji poglądów rasistowskich i homofobicznych nawołujących do eliminacji z życia publicznego przedstawicieli mniejszości” – napisały.

W sobotę Manchester City wygrał z Interem Mediolan w finale Ligi Mistrzów. Mecz był mało porywający, za to dobre noty zebrał jego arbiter – Szymon Marciniak. Pół roku po finale mistrzostw świata poprowadził swój drugi najważniejszy mecz w karierze.

Szymon Marciniak kontra "Nigdy Więcej": Będzie pozew?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?