Donald Trump usłyszał 37 zarzutów. Tajne dokumenty trzymał w sypialni i pod prysznicem

Były prezydent USA Donald Trump został oskarżony o 37 przestępstw, w tym o nieuprawnione przechowywanie dokumentów niejawnych i działanie mające na celu utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości po opuszczeniu Białego Domu w 2021 roku

Publikacja: 09.06.2023 20:26

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Departament Sprawiedliwości USA upublicznił dokumenty dotyczące stawianych byłemu prezydentowi zarzutów.

Oskarżenia dotyczą działania Donalda Trumpa w sprawie poufnych materiałów rządowych, które prezydent zabrał ze sobą opuszczając Biały Dom w styczniu 2021 roku.

Z dokumentów wynika, że tajne dokumenty znaleziono m.in. w sali balowej, łazience, pod prysznicem, w sypialni, biurze i magazynie.

Trump ma stawić się po raz pierwszy w sądzie w Miami we wtorek, dzień przed swoimi 77. urodzinami.

Czytaj więcej

Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów

Oskarżenie byłego prezydenta USA o zarzuty federalne jest bezprecedensowe w historii kraju i pojawia się w czasie, gdy Trump jest faworytem do zdobycia nominacji z ramienia Republikanów przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

W ramach prowadzonego śledztwa, zabezpieczono około 13 tys. dokumentów w posiadłości Trumpa Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie. Sto z nich zostało oznaczonych jako tajne, choć jeden z prawników Trumpa zapewniał, że wszystkie dokumenty z oznaczeniami tajnymi zostały zwrócone rządowi.

Trump: Jestem niewinnym człowiekiem

W czwartek, po ogłoszeniu informacji, że Trump zostanie oskarżony, były prezydent napisał na swoim portalu Truth Social, że "jest niewinnym człowiekiem".

Trump wcześniej twierdził, że odtajnił zgromadzone w swojej posiadłości dokumenty, gdy był prezydentem, ale jego prawnicy odmówili przedstawienia tego argumentu w dokumentach sądowych.

Jest to druga sprawa karna dla Trumpa, który ma stanąć przed sądem w Nowym Jorku w marcu przyszłego roku w sprawie stanowej dotyczącej łapówki dla gwiazdy filmów dla dorosłych.

Czytaj więcej

Donald Trump został aresztowany

Jeżeli Trump w przyszłym roku wygra wybory, jako szef rządu federalnego, będzie w stanie zablokować sprawę federalną, ale nie stanową w Nowym Jorku.

Republikanie nadal za Trumpem

Problemy prawne nie osłabiły popularności Trumpa wśród republikańskich wyborców. Tak wynika z sondażu Reuters/Ipsos. Jego główni partyjni konkurenci do tej pory wspierali go w tej sprawie, oceniając, że prowadzone postępowanie ma charakter polityczny.

Republikanie będą wybierać swojego kandydata w wyborach od początku przyszłego roku. Oficjalna decyzja, kto będzie rywalem kandydata Demokratów, ma zapaść w lipcu.

Departament Sprawiedliwości USA upublicznił dokumenty dotyczące stawianych byłemu prezydentowi zarzutów.

Oskarżenia dotyczą działania Donalda Trumpa w sprawie poufnych materiałów rządowych, które prezydent zabrał ze sobą opuszczając Biały Dom w styczniu 2021 roku.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Jak zmusić Kijów do reform? USA wskazują, co Ukraina powinna zmienić w systemie prawnym
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Polityka
Sąd uznał, że Donald Trump i jego firma przez lata dopuszczali się oszustw
Polityka
AfD niespodziewanie przegrała wybory na burmistrza Nordhausen. Zaskoczenie w Niemczech
Polityka
Ukraiński weteran SS-Galizien oklaskiwany w Kanadzie. Jest dymisja spikera parlamentu
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Polityka
Nieoficjalnie: Niemcy wprowadzą tymczasowe kontrole na granicy z Polską
Polityka
Oligarcha Deripaska: Zachodnie sankcje nie zakończą wojny na Ukrainie