Donald Trump usłyszał 37 zarzutów. Tajne dokumenty trzymał w sypialni i pod prysznicem

Były prezydent USA Donald Trump został oskarżony o 37 przestępstw, w tym o nieuprawnione przechowywanie dokumentów niejawnych i działanie mające na celu utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości po opuszczeniu Białego Domu w 2021 roku

Publikacja: 09.06.2023 20:26

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Departament Sprawiedliwości USA upublicznił dokumenty dotyczące stawianych byłemu prezydentowi zarzutów.

Oskarżenia dotyczą działania Donalda Trumpa w sprawie poufnych materiałów rządowych, które prezydent zabrał ze sobą opuszczając Biały Dom w styczniu 2021 roku.

Z dokumentów wynika, że tajne dokumenty znaleziono m.in. w sali balowej, łazience, pod prysznicem, w sypialni, biurze i magazynie.

Trump ma stawić się po raz pierwszy w sądzie w Miami we wtorek, dzień przed swoimi 77. urodzinami.

Czytaj więcej

Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów

Oskarżenie byłego prezydenta USA o zarzuty federalne jest bezprecedensowe w historii kraju i pojawia się w czasie, gdy Trump jest faworytem do zdobycia nominacji z ramienia Republikanów przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

W ramach prowadzonego śledztwa, zabezpieczono około 13 tys. dokumentów w posiadłości Trumpa Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie. Sto z nich zostało oznaczonych jako tajne, choć jeden z prawników Trumpa zapewniał, że wszystkie dokumenty z oznaczeniami tajnymi zostały zwrócone rządowi.

Trump: Jestem niewinnym człowiekiem

W czwartek, po ogłoszeniu informacji, że Trump zostanie oskarżony, były prezydent napisał na swoim portalu Truth Social, że "jest niewinnym człowiekiem".

Trump wcześniej twierdził, że odtajnił zgromadzone w swojej posiadłości dokumenty, gdy był prezydentem, ale jego prawnicy odmówili przedstawienia tego argumentu w dokumentach sądowych.

Jest to druga sprawa karna dla Trumpa, który ma stanąć przed sądem w Nowym Jorku w marcu przyszłego roku w sprawie stanowej dotyczącej łapówki dla gwiazdy filmów dla dorosłych.

Czytaj więcej

Donald Trump został aresztowany

Jeżeli Trump w przyszłym roku wygra wybory, jako szef rządu federalnego, będzie w stanie zablokować sprawę federalną, ale nie stanową w Nowym Jorku.

Republikanie nadal za Trumpem

Problemy prawne nie osłabiły popularności Trumpa wśród republikańskich wyborców. Tak wynika z sondażu Reuters/Ipsos. Jego główni partyjni konkurenci do tej pory wspierali go w tej sprawie, oceniając, że prowadzone postępowanie ma charakter polityczny.

Republikanie będą wybierać swojego kandydata w wyborach od początku przyszłego roku. Oficjalna decyzja, kto będzie rywalem kandydata Demokratów, ma zapaść w lipcu.

Departament Sprawiedliwości USA upublicznił dokumenty dotyczące stawianych byłemu prezydentowi zarzutów.

Oskarżenia dotyczą działania Donalda Trumpa w sprawie poufnych materiałów rządowych, które prezydent zabrał ze sobą opuszczając Biały Dom w styczniu 2021 roku.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Pojedynek Biden - Trump. Pierwsza od miesięcy zmiana lidera
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Polityka
Wielka Brytania: Sondaże wskazują, że Partię Konserwatywną czeka historyczna klęska
Polityka
Macronizm w odwrocie. Czy liberalną Francję uda się uratować?
Polityka
Siergiej Ławrow i inni notable wyrzuceni z sali. Kulisy rozmów w Korei Północnej
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Koreańczycy wierzą, że sprzedadzą Polsce więcej czołgów. Wskazują datę
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży