Karolina Północna robi krok w stronę zakazu aborcji po 12 tygodniu ciąży

Zdominowana przez Partię Republikańską Izba Reprezentantów Kongresu stanowego Karoliny Północnej przyjęła ustawę, która zakazuje aborcji po 12 tygodniu ciąży. Ustawą zajmie się teraz stanowy Senat.

Publikacja: 04.05.2023 05:24

Siedziba władz legislacyjnych stanu Karolina Północna

Siedziba władz legislacyjnych stanu Karolina Północna

Foto: Jayron32 of English Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

arb

Dotychczas aborcja w Karolinie Północnej była dozwolona do 20 tygodnia ciąży.

Karolina Północna: Kongres stanowy obali weto gubernatora ws. aborcji?

Ustawa zaostrzająca przepisy regulujące kwestie aborcji w stanie została przyjęta 71 głosami "za" przy 46 głosach "przeciw". W głosowaniu nie wziął udział jeden polityk Partii Republikańskiej i dwóch polityków Partii Demokratycznej. Pozostali głosowali zgodnie z liniami partyjnych podziałów - republikanie poparli ustawę, demokraci byli jej przeciwni.

Senat Karoliny Północnej prawdopodobnie przyjmie ustawę jeszcze w czwartek. Wywodzący się z Partii Demokratycznej gubernator stanu, Roy Cooper, niemal na pewno ją zawetuje, ale Partia Republikańska dysponuje większością w stanowym Kongresie pozwalającą na przełamanie weta, dzięki przejściu w kwietniu w szeregi Partii Republikańskiej demokratycznej parlamentarzystki, Tricii Cotham.

Wejście w życie ustawy będzie mieć poważne konsekwencje dla kobiet z innych stanów południowych w USA, które obecnie wyjeżdżają do Karoliny Północnej, by przeprowadzić aborcję, po tym jak ich rodzime stany ograniczyły możliwość przerywania ciąży po tym jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił przełomowe orzeczenie w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973, co otworzyło drogę do zaostrzania przepisów regulujących kwestię aborcji na poziomie stanowym. 

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy USA uchylił orzeczenie w sprawie Roe vs. Wade. Koniec z federalnym prawem do aborcji

Ustawa przyjęta przez Izbę Reprezentantów z Karoliny Północnej przewiduje, że po 12 tygodniu ciąży aborcja byłaby dopuszczalna jedynie w przypadku, gdy ciąża jest owocem gwałtu, cudzołóstwa, w przypadku wykrycia letalnych wad u płodu lub w sytuacjach, w których ciąża zagraża życiu matki.

Ponadto ustawa przewiduje, że przy podawaniu kobiecie pigułki aborcyjnej obecny musi być lekarz - a osoba, która dostarczać będzie takie pigułki pocztą lub zaleci podanie takiej pigułki w ramach teleporady, bez obecności lekarza, narazi się na grzywnę w wysokości 5 tys. dolarów.

Karolina Północna: Liczba aborcji wzrosła po orzeczeniu Sądu Najwyższego

W czasie głosowania nad ustawą w Izbie Reprezentantów stanowego Kongresu, przed budynkiem zebrały się setki przeciwników zaostrzania przepisów, którzy mieli ze sobą transparenty z hasłami "Pozwólcie pracownikom ochrony zdrowia wykonywać ich pracę" oraz "Szanujcie Autonomię Ciała".

Liczba aborcji w Karolinie Północnej wzrosła o 37 proc. w pierwszych dwóch miesiącach po uchyleniu przez Sąd Najwyższy orzeczenia w sprawie Roe vs. Wade - wynika z badania organizacji Society of Family Planning. W ciągu pół roku od tego orzeczenia w stanie dochodziło średnio do 3 978 aborcji miesięcznie, o 788 więcej niż wynosiła średnia miesięczna przed wydaniem tego orzeczenia - wynika z danych tej organizacji.

Polityka
Sekretarz bezpieczeństwa USA okradziona w Waszyngtonie. Straciła torebkę z dokumentami
Polityka
Nowe problemy Pete'a Hegsetha. Donald Trump broni swojego sekretarza obrony
Polityka
Sondaż: Coraz mniej Amerykanów zadowolonych z Donalda Trumpa
Polityka
Nowa afera wokół Pete'a Hegsetha. Znów miał ujawnić tajne wojskowe informacje na czacie Signal
Polityka
J.D. Vance, kontrowersyjny katolik z wyboru. Ostatni gość papieża Franciszka