Finlandia: Sanna Marin będzie walczyć o utrzymanie władzy

Fińska premier Sanna Marin, która w 2019 roku w wieku 34 lat stanęła na czele fińskiego rządu, w niedzielnych wyborach parlamentarnych będzie starać się o pozostanie, wraz ze swoją Socjaldemokratyczną Partią Finlandii, przy władzy w kraju.

Publikacja: 30.03.2023 10:04

Sanna Marin i jej główni polityczni rywale

Sanna Marin i jej główni polityczni rywale

Foto: AFP

Marin, która pojawiła się na okładkach magazynów "Vogue" i "Time", jest uważana przez millenialsów na całym świecie za symbol przywódczyni nowego typu.

Jednak w Finlandii Marin mierzy się z krytyką w związku z polityką gospodarczą jej centrolewicowego rządu, która doprowadziła do zwiększenia zadłużenia publicznego. Premier Finlandii była też bohaterką afery, gdy upubliczniono nagrania z imprez, w których brała udział wraz z przyjaciółmi, m.in. na terenie rezydencji szefowej fińskiego rządu. 

Czytaj więcej

Mariusz Cieślik: Jak to się robi w Finlandii

Marin przekonuje, że wydatki na edukację i ochronę zdrowia są kluczowe jeśli chodzi o zapewnienie rozwoju gospodarczego kraju. Jej przeciwnicy polityczni, Petteri Orpo, lider centroprawicowej Partii Koalicyjnej Narodowej i Riikka Purra, lider Partii Finów, wzywają do cięcia wydatków i zaciskania pasa, aby naprawić stan finansów publicznych.

Wszystkie te trzy partie idą łeb w łeb w sondażach wyborczych - ostatni daje Partii Koalicji Narodowej 19,8 proc., a Socjaldemokratyczna Partia Finlandii i Partia Finów - po 19,2 proc. poparcia.

Partia Marin uzyskuje w sondażach lepszy wynik niż uzyskała w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, gdy zdobyła 17,7 proc. głosów.

19,2 proc.

Takie poparcie ma obecnie Socjaldemokratyczna Partia Finlandii

W trzecim kwartale 2022 roku zadłużenie publiczne Finlandii wzrosło do poziomu 71 proc. PKB, z 65 proc. w momencie, gdy Marin obejmowała władzę. Premier Finlandii przekonuje jednak, że wydatki rządowe pomogą podtrzymać rozwój gospodarczy Finlandii i ochronią ją przed jeszcze większym wzrostem długu. Marin opowiada się też raczej za podniesieniem podatków niż cięciem wydatków.

Wzrost gospodarczy Finlandii w 2022 roku spadł do poziomu 1,9 proc. Inflacja w grudniu 2022 roku wzrosła do poziomu 9,1 proc. W tym roku Finlandia może znaleźć się w recesji.

Orpo zapowiada, że jego priorytetem jest ograniczenie długu publicznego, nawet jeśli wymagałoby to bolesnych cięć wydatków socjalnych, m.in. zasiłków dla bezrobotnych. Z kolei Purra wskazuje jako priorytet ograniczenie imigracji z krajów rozwijających się spoza UE, które mają być "szkodliwe" dla kraju. Partia Finów chce też zrezygnować z celu osiągnięcia przez Finlandię neutralności klimatycznej do 2035 roku.

Polityka
Koniec pacyfizmu? Japonia może pozbyć się "spuścizny po przegranej wojnie"
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
USA nie będą niewypłacalne. Senat za zawieszeniem limitu długu
Polityka
Macron upokarza Kreml. Europa nie uznaje strefy wpływów Rosji
Polityka
Toksyczny jak Putin
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Prigożyn. Ciężki młot Putina
Polityka
Biden przewrócił się podczas uroczystości w Akademii Sił Powietrznych