Wielka Brytania: Od początku pandemii zdefraudowano 21 mld funtów

Brytyjskie Narodowe Biuro Audytu (NAO) alarmuje, że od początku pandemii COVID-19 w Wielkiej Brytanii zdefraudowano 21 mld funtów środków publicznych - i mała jest szansa, by udało się odzyskać większość tych środków.

Publikacja: 30.03.2023 06:47

7 mld funtów zdefraudowano z programów realizowanych w związku z epidemią COVID-19

7 mld funtów zdefraudowano z programów realizowanych w związku z epidemią COVID-19

Foto: PAP/EPA

Spośród 21 mld funtów pochodzących ze środków publicznych, które zostały zdefraudowane, 7 mld funtów to środki pochodzące z programów rządowych realizowanych w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 na Wyspach.

Biuro Audytu przyznaje, że "jest mało prawdopodobne", by większość tych środków udało się odzyskać.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy obawiają się, że zbiednieją w 2023 roku

Wielkość defraudowanych środków wzrosła w czasie pandemii dramatycznie - w ciągu dwóch lat przed pandemią wynosiła 5,5 mld funtów, podczas gdy dwóch lat pandemii - 21 mld.

Kierujący NAO Gareth Davis przyznaje, że doszło do "znaczącego wzrostu poziomu nieprawidłowości finansowych w sprawozdaniach finansowych" objętych kontrolą Biura. 

- Oprócz utraty pieniędzy podatników wiąże się to z ryzykiem, że ludzie zaczną postrzegać oszustwa i korupcję w działaniach władz jako coś normalnego i tolerowanego. Jeśli nie będziemy z tym walczyć może to wpłynąć na poziom zaufania społecznego w kwestii uczciwości usług publicznych - podkreśla Davis.

Rzecznik rządu podkreślił, że od 2021 roku rząd przeznaczył 900 mln funtów na walkę z nieprawidłowościami finansowymi i "poczynił postępy" w tym zakresie przez stworzenie Public Sector Fraud Authority, organu którego celem jest pomoc instytucjom państwa w walce z korupcją i malwersacjami.

Rzecznik brytyjskiego rządu podkreślił, że w ciągu dwóch lat udało się odzyskać ponad 3,1 mld funtów zdefraudowanych środków, w tym świadczenia wyłudzone z programów realizowanych w związku z epidemią COVID-19.

Polityka
Macron upokarza Kreml
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
Prigożyn. Ciężki młot Putina
Polityka
Toksyczny jak Putin
Polityka
Biden przewrócił się podczas uroczystości w Akademii Sił Powietrznych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Berlin coraz ostrzej gra z Moskwą
Polityka
Zimbabwe zakazało krytyki rządu przed wyborami