Minister: W zeszłym roku pomoc Polski dla Ukrainy wyniosła 30 mld zł

W 2022 r. pomoc Polski dla Ukrainy wyniosła ok. 1 proc. PKB Polski - poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Publikacja: 22.03.2023 14:59

Minister: W zeszłym roku pomoc Polski dla Ukrainy wyniosła 30 mld zł

Foto: Adobe Stock

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392

Szefowa resortu finansów była w Radiu Zet pytana, dlaczego polski rząd nie podał do publicznej wiadomości kosztów pomocy Polski dla Ukrainy. - To jest nieprawda, że nie mówimy publicznie o kosztach pomocy Ukrainie - odparła Magdalena Rzeczkowska. - Ten koszt to jest około 1 proc. PKB, czyli to jest ok. 30 miliardów złotych - oświadczyła zaznaczając, że chodzi o kwotę z 2022 roku.

Minister finansów dodała, że te 30 mld zł to środki z budżetu centralnego, fundusze przeznaczane przez władze samorządowe oraz "częściowo pomoc militarna".

Czytaj więcej

Minister po słowach ambasadora we Francji: Polska nie chce być częścią żadnej wojny

Czy w tym roku wielkość pomocy udzielanej przez Polskę Ukrainie będzie podobna? - Trudno powiedzieć, bo to też zależy od skali pomocy militarnej, ale też od tego, ilu uchodźców będzie w Polsce przebywać. (...) W tej chwili to jest ok. miliona osób z Ukrainy, które są zarejestrowane - mówiła.

- Tę pomoc trzeba świadczyć. Nie ma innej drogi, też moralnie. Ale walczymy w ten sposób, wspieramy Ukrainę w jej walce o demokrację, o wartości na świecie - oświadczyła minister finansów.

- Obywatele Ukrainy są tutaj w Polsce, są z nami, żyją z nami, pracują też z nami. To jest już 780 tysięcy miejsc pracy, to są też działalności gospodarcze, które zakładają, więc również jakby kontrybuują do rozwoju polskiej gospodarki - mówiła Rzeczkowska.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty