Korea Północna wystrzeliła "wiele rakiet manewrujących"

Korea Północna wystrzeliła w środę pewną liczbę rakiet manewrujących w kierunku morza - informuje południowokoreańska armia. Do próby rakietowej doszło trzy dni po ćwiczeniach, w ramach których Korea Północna ćwiczyła przeprowadzenie uderzenia z użyciem broni atomowej.

Publikacja: 22.03.2023 10:31

Korea Północna przeprowadziła w 2023 roku już 10 testów rakietowych

Korea Północna przeprowadziła w 2023 roku już 10 testów rakietowych

Foto: AFP

Środowy test rakietowy był czwartą próbą rakietową przeprowadzoną przez Pjongjang od czasu, gdy USA i Korea Południowa rozpoczęły największe od 2017 roku wspólne ćwiczenia wojskowe, które Korea Północna określa mianem "próby przed inwazją".

11-dniowe amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia mają skończyć się 23 marca. Jednak USA już zapowiedziały wysłanie swojego lotniskowca w rejon Półwyspu Koreańskiego, gdzie okręt ten ma wziąć udział w kolejnej rundzie wspólnych ćwiczeń armii USA i Korei Południowej.

Czytaj więcej

Korea Północna ćwiczyła atak atomowy. Kim Dzong Un: Musimy być gotowi

W środę południowokoreańskie Połączone Kolegium Szefów Sztabów poinformowało o wystrzeleniu przez Koreę Północną "kilku pocisków manewrujących" z okolic położonego na północnym wschodzie Korei Północnej miasta Hamhung.

Pociski wystrzelone przez Koreę Północną miały wpaść do morza na wschód od Półwyspu Koreańskiego - podaje południowokoreańska armia.

10

Tyle testów rakietowych przeprowadziła Korea Północna w 2023 roku

Eksperci uważają, że pociski manewrujące testowane przez Pjongjang stwarzają poważne zagrożenie dla sąsiadów Korei Północnej, ponieważ latają one na niskich wysokościach, aby uniknąć wykrycia przez radary.

Korea Północna określa testowane ostatnio pociski manewrujące mianem "strategicznych" co sugeruje, że mają być one uzbrajane w głowice jądrowe. 

Od początku 2023 roku Korea Północna przeprowadziła już 10 testów rakietowych w czasie których wystrzeliła ok. 10 pocisków. Wśród testowanych rakiet był m.in. międzykontynentalny pocisk balistyczny, w zasięgu którego znajdują się USA.

21 marca Korea Północna podała, że wystrzeliła dwa pociski manewrujące z pokładu okrętu podwodnego.

Polityka
Tajwan. Najważniejszy front Ameryki
Polityka
Jest decyzja. Były bliski współpracownik Trumpa chce być prezydentem USA
Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego
Polityka
McCarthy wychodzi z cienia. Uchronił USA przed bezprecedensowymi zawirowaniami gospodarczymi
Polityka
Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
Polityka
Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec