Przewodniczący Rady Ludowej (Chalk Masłachaty) Turkmenistanu, Gurbanguły Berdymuhamedow zaproponował, by prezydenta Turcji nominować do Pokojowej Nagrody Nobla za jego wkład w umacnianie pokoju i bezpieczeństwa.

Jak informuje turkmeńska państwowa agencja informacyjna, były prezydent Turkmenistanu powiedział na szczycie Organizacji Państw Tureckich w Ankarze, że Recep Tayyip Erdogan "wykonuje wiele pracy, aby zapewnić spokojne życie nie tylko swojemu narodowi, ale także wszystkim narodom muzułmańskim".

Czytaj więcej

Turecka opozycja wybrała rywala dla Erdogana

Gurbanguły Berdymuhamedow podkreślał "wielki wkład Erdogana we wzmacnianie pokoju, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w skali regionalnej i globalnej, a także wzajemne zrozumienie i solidarność w stosunkach międzynarodowych". Zaproponował mianowanie Erdogana do pokojowego Nobla. - W pełni popieramy wszelkie odpowiednie propozycje - zadeklarował.

O sprawę zapytany został rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Bardzo doceniamy wysiłki prezydenta Erdogana, jego działania na rzecz pokoju, próby mediacji i jego stosunek do rozwoju dwustronnych stosunków rosyjsko-tureckich - powiedział w rozmowie z dziennikarzami rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina.

Czytaj więcej

Putin mówi, że ma wielu przyjaciół w Niemczech. "Wszyscy przetrwali"

W styczniu szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó, w czasie wspólnej z szefem MSZ Turcji, Mevlütem Cavusoglu, konferencji prasowej oświadczył, że jego zdaniem Recep Tayyip Erdogan zasługuje na pokojową Nagrodę Nobla. Szef węgierskiej dyplomacji dodał, że prezydent Turcji jest jedynym przywódcą, który był w stanie mediować między Rosją i Ukrainą, i osiągnąć pewne sukcesy.