Iran: Amnestia dla 22 tys. uczestników antyrządowych protestów

Ok. 22 tysięcy osób aresztowanych w czasie antyrządowych protestów, które wstrząsnęły Iranem po śmierci we wrześniu 2022 roku 22-letniej Mahsy Amini, zostało objętych amnestią - poinformował Gholamhossein Mohseni Ejehi, urzędnik, stojący na czele irańskiego sądownictwa, cytowany przez agencję IRNA.

Publikacja: 13.03.2023 14:36

Antyrządowe protesty w Iranie trwają od września 2022 roku

Antyrządowe protesty w Iranie trwają od września 2022 roku

Foto: PAP/Abaca

Ejehi poinformował, że amnestią zostało objętych w Iranie 82 656 więźniów, z czego 22 tys. aresztowano w czasie demonstracji, do których doszło po śmierci Amini w niejasnych okolicznościach, po zatrzymaniu młodej Kurdyjki przez policję moralności w Teheranie.

Po aresztowaniu za niewłaściwy sposób zakrywania włosów, niezgodny z normami dotyczącymi stroju kobiety w miejscach publicznych, Amini zapadła w śpiączkę i zmarła. Jej krewni twierdzą, że została pobita przez funkcjonariuszy policji moralności.

Czytaj więcej

Iran. Zatańczyli na ulicy. Para blogerów skazana na 10,5 roku więzienia

Szef irańskiego sądownictwa podkreślił, że objęci amnestią nie dopuścili się kradzieży lub innych poważnych przestępstw.

Wcześniej pojawiły się sugestie, że najwyższy przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei, może zdecydować się na amnestię osób zatrzymanych w czasie antyrządowych demonstracji przed Ramadanem.

530

Co najmniej tylu uczestników antyrządowych protestów miało zginąć w Iranie

Decyzja o amnestii - jak pisze Sky News - świadczy o tym, że władze Iranu czują się już na tyle pewnie, iż zdecydowały się przyznać, że antyrządowe protesty miały bardzo dużą skalę, poprzez ujawnienie jak wiele osób zatrzymano w ich trakcie.

Protesty po śmierci Amini uważa się za jedno z najpoważniejszych wyzwań dla irańskich władz od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku.

Broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Activists podaje, że w czasie brutalnie tłumionych przez władze protestów zginęło co najmniej 530 osób. Ta sama organizacja twierdziła, że w czasie protestów zatrzymano co najmniej 19 700 osób. 

Polityka
Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Rosyjska Duma uchwali zakaz zmiany płci? "Unikanie mobilizacji"
Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie