Wałęsa: PIS gra papieżem. To ohydna ohyda

- Nie oglądałem tego reportażu - mówi w rozmowie z Onetem były prezydent, Lech Wałęsa, pytany o reportaż TVN, z którego wynika, że kardynał Karol Wojtyła, zanim został papieżem, mógł brać udział w tuszowaniu pedofilii w Kościele katolickim w Polsce.

Publikacja: 10.03.2023 14:16

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa

Foto: TV.RP.PL

W czwartek Sejm większością głosów przyjął uchwałę "w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II". Wcześniej projekt przyjęła sejmowa komisja kultury.

W poniedziałek w TVN24 wyemitowany został reportaż "Franciszkańska 3". Według stacji, autor, Marcin Gutowski, pokazał w materiale, że "Karol Wojtyła wiedział o wykorzystywaniu seksualnym przez księży i ukrywał je jeszcze w Polsce, zanim został papieżem".

Czytaj więcej

Kampania wokół Jana Pawła II. „Toczymy teraz ważną bitwę”

"Reporter rozmawiał ze znajomymi i ofiarami księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca - wszyscy trzej podlegali w latach 60. kardynałowi Wojtyle. Gutowski dotarł też do ludzi, którzy o przestępstwach popełnianych przez duchownych osobiście Wojtyłę informowali, oraz do kościelnych dokumentów potwierdzających jego działania i zaniechania" - czytamy na stronach TVN24.

Po publikacji oświadczenie wydał Episkopat, który apeluje o "dalsze badania archiwalne".

Ja bym radził: ciszej nad tą trumną ze wszystkich stron

Lech Wałęsa, były prezydent

Wałęsa w rozmowie z Onetem stwierdził, że choć "nie oglądał reportażu" to jednak "słyszy co się dzieje".

- Opozycji, ale i wszystkim, radziłbym jedno: ciszej nad tą trumną - zaapelował Wałęsa dodając, że w całej sprawie "nie chodzi o atak na papieża", ale "trzeba to dobrze wytłumaczyć". - Ale jest pytanie: czy trzeba wyjaśniać, tak jak wszyscy rozumieją? Ja bym radził: ciszej nad tą trumną ze wszystkich stron - wyjaśnił.

Rządzącym Wałęsa zarzucił, że "wykorzystują każdy moment, by kłócić społeczeństwo".

Jak stwierdził były prezydent PiS "gra papieżem". - To jest ohydna ohyda. Te dokumenty były znane wcześniej, więc można to było wyjaśnić. Zbliżają się wybory, nie mają czym grać, więc grają papieżem - ocenił.

Polityka
Samotność w pałacu
Polityka
Nielegalni imigranci odsyłani do Polski
Polityka
Platforma idzie dalej
Polityka
PiS i Konfa? Na pewno się dogadają
Polityka
Łukasz Warzecha: PiS woli mieć Donalda Tuska za przeciwnika
Polityka
Duda składa projekt ustawy o współpracy najwyższych organów państwa