Reklama

Xi Jinping będzie nadal rządził Chinami jako prezydent. Trzecia kadencja

Xi Jinping zapewnił sobie w piątek trzecią, pięcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Chin, umacniając swoją pozycję najsilniejszego przywódcy kraju od czasów Mao Zedonga - pisze Reuters.

Publikacja: 10.03.2023 04:50

Xi Jinping

Xi Jinping

Foto: AFP

arb

Blisko 3 tysiące delegatów do chińskiego parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, poparło jednogłośnie przedłużenie mandatu 69-letniego Xi. O fotel prezydenta Chin nie ubiegał się żaden inny kandydat.

Głosowanie trwało ok. godziny, a elektroniczne liczenie głosów trwało ok. 15 minut - odnotowuje Reuters.

Czytaj więcej

Chiny i Indie stawiają potrzeby gospodarki nad klimatem

W 2018 roku w Chinach zniesiono ograniczenie co do liczby kadencji prezydenta - przed zmianą funkcję tę można było sprawować jedynie przez dwie kadencje.

W październiku 2022 roku Xi Jinpinga wybrano już na kolejną, pięcioletnią kadencję, na stanowisku sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, rządzącej Państwem Środka monopartii.

Reklama
Reklama

Xi został też wybrany przez KPCh na przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej.

W poniedziałek, przed zakończeniem dorocznej sesji parlamentu, Xi wygłosi przemówienie

W ciągu następnych dwóch dni urzędnicy zaakceptowani przez Xi zostaną wyznaczeni lub wybrani na najwyższe stanowiska państwowe. Premierem Chin ma zostać Li Qiang.

W poniedziałek, przed zakończeniem dorocznej sesji parlamentu, Xi wygłosi przemówienie. Już wcześniej prezydent Chin oskarżył USA i Zachód o trudności, z którymi mierzy się chińska gospodarka.

Nowym przewodniczącym parlamentu został 66-letni Zhao Leji, a wiceprzewodniczącym - 68-letni Han Zheng. Obaj politycy są związani z Xi i zasiadali wcześniej w Komitecie Stałym Biura Politycznego KPCh.

Polityka
Światowi przywódcy - komu ufamy, a komu nie? Spore zaskoczenia w sondażu CBOS
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Polityka
Viktor Orbán gra Ukrainą o władzę. Pomóc ma sztuczna inteligencja
Polityka
Tusk: Wygrywamy z Hiszpanami. Polska w europejskiej elicie
Polityka
Zabójstwo w Lyonie wstrząsa Francją. Lider skrajnej lewicy broni sprawców. Szykuje rewolucję?
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama