Kwaśniewski: Papież robił rzeczy wielkie, ale w kilku kwestiach pewnie mocno zgrzeszył

Był czas, kiedy Janowi Pawłowi II stawiano pomników ponad miarę. I myślę, że dzisiaj ta zmasowana krytyka jest też ponad miarę - powiedział w "Kropce nad I" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Publikacja: 09.03.2023 22:03

Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski

Foto: PAP, Albert Zawada

W czwartek Sejm przyjął uchwałę "w obronie dobrego imienia Jana Pawła II", co było efektem emisji w TVN24 dokumentu "Franciszkańska  3". Z dokumentu wynika, że Karol Wojtyła jeszcze zanim został papieżem wiedział o przestępstwach seksualnych, jakich dopuszczają się księża-pedofile i w kilku przypadkach ukrywał interweniował, przenosząc księży do innych parafii.

Dokument wywołał oburzenie głównie po stronie rządzącej, która oskarża twórców dokumentu o to, że jako "spadkobiercy komunistów chcą zniszczyć papieża po śmierci" - jak mówiła w orędziu do narodu marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Czytaj więcej

Witek: Spadkobiercy komunistów niszczą Jana Pawła II po śmierci

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski ocenił, że cała ta sytuacja świadczy o polskiej skłonności do przesady.

- Był czas, kiedy stawiano Janowi Pawłowi II pomników ponad miarę. I myślę, że dzisiaj ta zmasowana krytyka jest też ponad miarę - powiedział.

Kwaśniewski uważa, że wyemitowany dokument jest ważnym głosem w dyskusji, która w Kościele na świecie toczy się od wielu lat, w Polsce nieco krócej.

Polityk uważa, że oceniając papieża należy brać pod uwagę całokształt jego działalności, ale tu pojawia się pytanie, " co u kogo na szali więcej waży". Bo, jak mówił, dla niektórych niewłaściwe reakcje papieża na informacje dotyczące pedofilii mogą się okazać ważniejsze niż pomoc, jakiej Jan Paweł II udzielił Polsce m.in. w  procesie wchodzenia do Unii Europejskiej.

- Nigdy nie zapomnę mu pomocy, której udzielił nam przed referendum, kiedy mówił na Placu Św. Piotra: "Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy, od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - wspominał Kwaśniewski.

Podkreślił, że rozsądna i rzetelna ocena powinna opierać się na faktach, więc o papieżu można powiedzieć, że był osobą, która robiła rzeczy wielkie, "ale pewnie w kilku kwestiach mocno zgrzeszyła".

Polityka
Politycy prawicy o marszu: Nienawiść i pogarda. "Zorganizowany przez stare lisy"
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Tusk: Tak długo, jak mamy Polskę w sercach, tak długo nikt nam nie zagrozi
Polityka
Nie tylko Warszawa. Protesty także w innych miejscach w kraju
Polityka
Czarzasty: Zbudujemy dla wszystkich bezpieczny dom
Polityka
Wałęsa na Marszu 4 Czerwca: Podejrzewam, że tylu słuchaczy już mi się nie zdarzy
Polityka
Rafał Trzaskowski na Marszu 4 Czerwca: Chcemy Polski wolnej, demokratycznej, otwartej i europejskiej