Witek: Spadkobiercy komunistów niszczą Jana Pawła II po śmierci

Św. Jan Paweł II był dla Polaków światłem wolności. Jego słowa „nie lękajcie się” pozwoliły, by zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze tej ziemi, naszej ziemi, Polski - mówiła w orędziu do Polaków marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Publikacja: 09.03.2023 20:18

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek

Foto: PAP, Andrzej Lange

Dziś Sejm przyjął uchwałę, w której po emisji w TVN24 materiału "Franciszkańska 3" zapowiada "obronę dobrego imienia Jana Pawła II".

W niespodziewanym orędziu marszałek Witek zwróciła się do Polaków mówiąc o zasługach Karola Wojtyły, późniejszego Jana Pawła II dla Rzeczpospolitej i narodu.

Czytaj więcej

Sejm w uchwale potępił "haniebną nagonkę" na Jana Pawła II

- Święty Jan Paweł II był dla Polaków światłem wolności. Jego słowa „nie lękajcie się” pozwoliły, by zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze tej ziemi, naszej ziemi, Polski. Zdjął kajdany kłamstwa, zła i zniewolenia. Odnowił ducha i dał siłę do walki. My, Polacy jesteśmy odważnym i mądrym narodem. Trwamy w naszej tysiącletniej historii bez przypadku. To nasza wiara i wartości dały nam siłę, by mimo przeciwieństw losu, złych idei wytrwać we własnym państwie, we własnym narodzie, na własnej ziemi - mówiła Witek w orędziu. 

Zapewniła, że "naród nie da się zmanipulować, podobnie jak nie dał się zmanipulować, gdy "Służba Bezpieczeństwa próbowała zniszczyć Karola Wojtyłę, KGB próbowało go zabić".

- Nie udało się wtedy i nie uda się dziś. Jedna z zagranicznych stacji telewizyjnych działających w Polsce opublikowała materiał przypominający najgorsze lata komunistycznej propagandy wymierzonej w podstawy naszej kulturowej tożsamości - powiedziała Witek.

Witek stwierdziła, że komuniści dobrze wiedzieli, że Jan Paweł II jest tożsamością, fundamentem i spoiwem" narodu, dlatego tak usilnie chcieli go zniszczyć za życia.

- Dziś ich spadkobiercy robią to po jego śmierci. To wstyd stać z nimi po jednej stronie - powiedziała marszałek Sejmu

Witek zapewniła, że  Jan Paweł II jednoczy i spaja Polaków, "jest tym zasadniczym ogniwem – światłem wolności. Kto próbuje ten płomień zgasić, spotka się z jasnym i twardym „nie”.

"Bo niezależnie o tego, w co wierzymy i jakie mamy poglądy, są dla nas wspólne insygnia tożsamości. Jest nasz orzeł biały, nasza biało czerwona flaga, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i portret Jana Pawła II. W najsmutniejszych czasach, to te symbole trzymały nas przy życiu, trzymały Nas razem, dawały nadzieję na wolną, niepodległą Polskę” – mówiła   Witek.

Podziękowała tym parlamentarzystom, którzy wystąpili przeciwko "haniebnym próbom niszczenia" Jana Pawła II i poparli uchwałę w głosowaniu.

- Stanęli w ten sposób po stronie dobra. Nie dajmy się podzielić. Niech żyje Polska i pamięć o wielkim Polaku, bohaterze naszej wolność Świętym Janie Pawle II – zakończyła Witek.

Dziś Sejm przyjął uchwałę, w której po emisji w TVN24 materiału "Franciszkańska 3" zapowiada "obronę dobrego imienia Jana Pawła II".

W niespodziewanym orędziu marszałek Witek zwróciła się do Polaków mówiąc o zasługach Karola Wojtyły, późniejszego Jana Pawła II dla Rzeczpospolitej i narodu.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joe Biden rezygnuje. Donald Tusk mówi o najtrudniejszej decyzji w życiu
Polityka
"Wiadomość roku! Kluczowe pytanie: co dalej?". Polscy politycy o konsekwencjach decyzji Bidena
Polityka
Sondaż „Rz”: Jarosław Kaczyński do dymisji? Większość Polaków jest zgodna
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości